Uroloogia

uroloogia_sm.png

Uroloogia on kirurgiline eriala, mis tegeleb meeste kuse- ja suguelundite ning naiste kuseelundite haigustega, samuti neerupealise haiguste kirurgilise raviga. Valdkond hõlmab nii elu vältel tekkinud haigusi (kasvajad, kivitõbi, eesnäärme suurenemine, traumad) kui ka kaasasündinud arenguhäireid.

Uroloogia Regionaalhaiglas

Töötame kõrgema etapi raviasutuses, kus osutame täies mahus erakorralist ja plaanilist uroloogilist abi täiskasvanutele Eestist ja ka välismaalt, v.a neerusiirdamine. Lasteuroloogiaga tegelevad Tallinna Lastehaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekirurgia osakonnad. Tegeleme uro-onkoloogiliste, kivitõve ja eesnäärme suurenemisega haigete raviga. Samuti tegeleme urotuberkuloosi ja urotraumaga, paigaldame uroloogilisi proteese jpm. Meile suunatakse patsiente ravile ka teistest haiglatest üle Eesti. Erakorralised haiged saabuvad meile haigla erakorralise meditsiini osakonna kaudu. Uroloogiapolikliinikus toimub aastas enam kui 8000 vastuvõttu. Osakonnas ravime 1200–1250 patsienti ja teostame ca 1100 operatsiooni. Osakonnas töötab 8 uroloogi.
Raviotsuste tegemisel juhindume Euroopa Uroloogia Assotsiatsiooni ravijuhistest ning patsientide eelistustest. Teeme aktiivset koostööd haigla keemia- ja kiiritusravi arstidega, et kombineerida ravivõimalusi ja seeläbi tagada patsientidele optimaalseim onkoloogiline abi. Samuti on meil hea koostöö teiste erialadega, nagu üldkirurgia, südame-veresoontekirurgia, plastikakirurgia, günekoloogia, rindkerekirurgia jt.

Laparoskoopilised operatsioonid

Esimesena Eestis alustasime 1999. aastal laparoskoopiliste operatsioonidega. Praeguseks moodustavad 50 protsenti kõigist meie operatsioonidest väheinvasiivsed endoskoopilised lõikused. 
Onkoloogilises kirurgias kasutame lisaks lahtisele ja endoskoopilisele kirurgiale näiteks neeruvähi korral ka krüoablatsiooni ehk kasvajakolde külmutamist ning koostöös radioloogidega RFA- ehk raadiosageduslikku ablatsiooni ehk kasvajakolde kuumutamist.
Ka eesnäärmevähki opereerime nii avatud meetodil kui ka laparoskoopiliselt. Koostöös kiiritusravi keskusega oleme alates 2011. aastast juurutanud eesnäärmevähi väheinvasiivse koesisese kiiritusravi radioaktiivsete seemnete ehk implantaatidega. 

Kivitõve raviks kasutame ainult endoskoopilisi operatsioonimeetodeid: tsüstolitotripsiat, ureeteroskoopiat, fiiberureetero-nefroskoopiat ja nefroskoopiat. Kivid purustatakse vastavalt kas kusepõies, kusejuhas või neerus ning killud eemaldatakse. Kivide lõhkumiseks on meil kasutada HoYAG-laser, suruõhu- ja ka ultraheli-kivipurustaja.

Eesnäärme healoomulise suurenemise kirurgiliseks raviks kasutame nii endoskoopilist kui ka lahtist operatsioonimeetodit. Alla 100 cc suurust eesnääret opereerime endoskoopiliselt ilma haavata kusetoru kaudu – teostame transuretraalse eesnäärme resektsiooni (TURP).

Täieliku kusepidamatuse korral paigaldame kusepõie sulgurlihase proteese − tegemist on kindlatel näidustustel ja ainult Regionaalhaiglas teostatava operatsiooniga. Impotentsuse ravis paigaldame ka peenisesse proteese. Oleme USA meditsiinifirma American Medical Systems Inc. (AMS) uroloogiliste proteeside referentskeskus Baltikumis. Peame oluliseks ka taastavate (rekonstruktiivsete) operatsioonide valdkonda uroloogias.