Üld- ja onkouroloogiakeskus

Üld- ja onkouroloogia keskus on välja kasvanud Kiirabihaigla uroloogiaosakonnast, mis moodustati 1988. aastal. Keskusesse kuulub uroloogiaosakond ja uroloogiapolikliinik. Meil töötab 7 uroloogi, 16 õde ja 10 hooldajat. Statsionaarses osakonnas on 22 voodikohta, sealhulgas kuus II astme intensiivravi voodit. Polikliinikus toimub aastas enam kui 8000 vastuvõttu. Osakonnas ravime aastas 1200–1250 patsienti ja teeme 1000–1100 operatsiooni. 50 protsenti operatsioonidest moodustavad väheinvasiivsed endoskoopilised, sh laparoskoopilised lõikused. Urolaparoskoopiaga hakkasime esimesena Eestis süstemaatiliselt tegelema alates 1999. aastast. Teostame laparoskoopilist nefrektoomiat, neeruresektsiooni, epinefrektoomiat, neeruvaagna plastikat ning seni veel ainsana Eestis radikaalset prostatektoomiat ja tsüstektoomiat.

Keskuses valitseb meeskonnatöö põhimõte. Iga päev toimuvad osakonnas arstide ühisvisiidid koos õdedega ning uroloogid osalevad operatsioonidel ja protseduuridel vastavalt oma oskustele ja spetsialiseerumisele.

Uroloogiliste kasvajate ravis on meil tänu heale koostööle onkoloogidega võimalik rakendada multimodaalsuse põhimõtet. Selleks toimuvad igal nädalal onko-uroloogilised konsiiliumid, kus osalevad uroloog(id), keemia- ja kiiritusravi arst ja radioloog. Koos patoloogidega korraldame kord kuus huvitavamate ja keerulisemate haigusjuhtude arutelusid koos koepreparaatide vaatamisega. Kaks korda nädalas toimuvad koosolekud radioloogidega, kus arutame keerulisemaid ravitaktikaid.

Lisaks konventsionaalsele ja laparoskoopilisele kirurgiale teeme neerutuumorite korral ka krüo-ablatsioone ning koostöös radioloogidega RFA- ehk raadiosagedusliku ablatsiooni protseduure. Eesnäärmevähi operatsioone teeme samuti nii lahtisel kui ka endoskoopilisel viisil. Koostöös kiiritusravi keskusega oleme alates 2011. aastast juurutanud eesnäärme madaladoosilise (LDR) brahhüteraapia. Eesnäärme vähikahtlaste koemuutuste paremaks avastamiseks ning biopsiate täpsemaks suunamiseks kasutame alates 2014 aastast koos tavapärase TRUS seadmega ka Prostate Histoscanning’uTM aparatuuri.

Kusepõievähi ravis kasutame kõiki nüüdisaegseid ravivõimalusi, nagu transuretraalne kusepõie resektsioon (TURB), fotodünaamiline kasvaja diagnostika (PDD) ja radikaalne tsüstektoomia erinevate uriiniderivatsiooni meetoditega. Sooritame igal aastal ligi 40 protsenti kusepõievähi radikaaloperatsioonidest Eestis.

Kivitõve ravis kasutame nii fiiberureeterorenoskoopiat (RIRS, retrograde intrarenal surgery), tavaureeteroskoopiat (URS) kui ka perkutaannset nefroskoopiat (PCNL). Kivipurustuseks on meil kasutusel HoYAG-laser, pneumaatiline ja ultraheli litotriptor. Laseri maksimaalne võimsus on 60 W, mistõttu saame seda kasutada nii väiksemate kusejuha- ja neeruvaagnatuumorite ablatsiooniks kui ka kusejuha striktuuride ravis.

Uroloogiapolikliinikus on 2005. aastast kasutusel fiibertsüstoskoobid, mis on muutnud just meeste põievaatluse mugavaks.

Akrediteeritud keskusena paigaldame inkontinentsi raviks kusepõie sfinkteri ning impotentsuse korral peenise proteese. Oleme American Medical Systems Inc. (AMS) uroloogiliste proteesioperatsioonide referentskeskus Baltikumis. Iga päev tegeleme ka rekonstruktiivse uroloogiaga, eesnäärme hüperplaasia kirurgilise raviga, androloogilise kirurgiaga jm.

Tartu Ülikooli koolituskeskusena koolitame uroloogia residente ja arstiüliõpilasi, et tagada väärtuslik järelkasv. Omame Euroopa Uroloogide Seltsi sertifikaati residentide treeningprogrammi läbiviimiseks. Pakume ka kolleegidele mujalt Eestist ja välismaalt haigla koolituskeskuse kaudu võimalust stažeerida meie osakonnas.

Parima ravikvaliteedi saavutamiseks panustame koostööle võimalikult paljude teiste erialadega. Selleks, et meiega soovitaks koostööd teha, peab meis endis sisu olema.

dr Ülo Zirel
üld- ja onkouroloogiakeskuse juhataja