Jämesoolevähi sõeluuringud

 

Jämesoolevähi sõeluuring on efektiivne, võimaldades avastada jämesoolevähki varases staadiumis või enne selle tekkimist. Alates 2016. aastast on Eestis sarnaselt paljude teiste riikidega kasutusel rahvastikupõhised sõeluuringuprogrammid. Jämesoolevähi sõeluuringus osalevad 60–­69-aastased ravikindlustustatud mehed ja naised iga kahe aasta tagant.

2021. aastal kutsutakse jämesoolevähi sõeluuringule 1953, 1955, 1957, 1959 ja 1961 aastal sündinud (sh ravikindlustamata) mehed ja naised.

Vähi sõeluuringute register kogub andmeid rahvastikuregistrist, vähiregistrist ja tervise infosüsteemist ning moodustab sõeluuringu sihtrühma. Sõeluuringus osalejatele saadetakse posti teel rahvastikuregistris olevale aadressile perearsti nimel kutse. Kutse saamine ei tähenda, et inimesel kahtlustatakse vähki, vaid valim esindab läbilõiget ühiskonnast. Pärast kutse saamist tuleb kirjasaajal end registreerida pereõe vastuvõtule.

Detailsema ülevaate saab meie onkoloogi ja jämesoolevähi sõeluuringuprogrammi koordinaatori dr Tiit Suuroja blogipostitusest „Kuidas jämesoolevähki vältida?“.

Lisainfo jämesoolevähi sõeluuringu kohta on leitav ka haigekassa lehelt www.haigekassa.ee/inimesele/haiguste-ennetus/jamesoolevahi-soeluuring.

Jämesoolevähi kohta lugege lähemalt Regionaalhaigla Vähikeskuse koduleheküljelt www.onkoloogiakeskus.ee

Infot Regionaalhaiglas tehtavate jämesoolevähi sõeluuringute kohta saab numbrilt 617 2354. Endoskoopiaosakond asub aadressil Sütiste tee 19, B-korpuse 1. korrusel liftide juures.