Endoskoopiaosakond

Põhja-Eesti Regionaalhaigla endoskoopiaosakond kuulub diagnostikakliiniku koosseisu. Asume Mustamäe B-korpuse I korrusel. Regionaalhaigla endoskoopiaosakonnas teostatakse seedetrakti ja hingamisteede endoskoopilisi uuringuid ja raviprotseduure. Endoskoopia uuringud ja raviprotseduurid tagatakse ööpäevaringselt, plaanilisi uuringuid ja raviprotseduure teostakse kellaaegadel 08.00–16.00 ning muul ajal on tagatud erakorraline abi.

Osakonnas on kasutusel kaasaegseim kõrgtasemel tehnoloogia ning osakonna arstid ja õed on erialaselt kõrgelt kvalifitseeritud. Pakume kvaliteetset teenust endoskoopiliste uuringute ja raviprotseduuride sooritamisel, eesmärgiks tagada parim diagnostika ning teostada raviprotseduurid võimalikult kvaliteetselt ja ohutult. Uuringuid teeme nii lokaalanesteesia, intravenoosse kui üldanesteesia tingimustes lähtuvalt vajadusest ja protseduurist.

Endoskoopiaosakonda iseloomustab multidistsiplinaarsus.

Endoskoopilise töö tagamiseks panustavad osakonna tegevusse erinevate arstlike erialade esindajad.

Bronhoskoopiat teostavad pulmonoloogid dr Martti Jaanus, dr Pille Mukk, dr Pille Stamm, dr Marily Jaagor, dr Liina Viks, dr Heli Paaliste ja torakaalkirurgid dr Tõnu Vanakesa, dr Ingemar Almre, dr Kristel Genergard.

Larüngoskoopiat teostavad kirurgid ja kõrva-nina-kurguarsti dr Lauri Maisvee, dr Indrek Mikomägi, dr Birgit Volmer, dr Enn Tuulik, dr Lauri Käis.

Gastrointestinaalset endoskoopiat teostavad gastroenteroloogid dr Aivi Koldits, dr Mart Riispere, dr Julia Borissova, dr Mart Eisen, dr Küllike Palk, dr Ella Mäekivi ja kirurgid dr Indrek Seire, dr Alexander Tingaev, dr Jelizaveta Gorošina, dr Pille Saluvere, dr Priit Miidla, dr Priit Melnik, dr Toomas Ümarik, dr Ilmar Kaur, dr Heiti Ruus, dr Tiit Suuroja, dr Sander Kütner, dr Karl-Gunnar Isand, dr Edvard Garder, dr Virve Saarevet, dr Edgar Lipping, dr Mariliis Rauk, dr Erast-Henri Noor, dr Martin Adamson, dr Toomas Kangur, dr Olga Gapejeva.

Endoskoopia valdkonnad

Endoskoopia tähendab endoskoobi abil õõneselundite uurimist. Lisaks vaatlusele saab endoskoopial võtta koeproove – bioptaate −, eemaldada võõrkehi, polüüpe ja väikeseid kasvajaid, sulgeda verejookse, süstida ravimeid jne. 

Põhiprotseduuride olemusest ja teostamisest annavad ülevaate patsiendi infolehed, mis asuvad haigla kodulehel.

Endoskoopiaosakonnas on võimalik sooritada:

1. hingamisteede endoskoopiaid

 • larüngoskoopia (neelu ja kõri endoskoopiline uuring)
 • bronhoskoopia (hingetoru ja bronhide endoskoopiline uuring)
 • ultraheli bronhoskoopia (sarnaneb bronhoskoopiaga, kuid võimaldab lisaks uurida mediastiinumi lümfisõlmi ja võtta nendest peennõela abil koeproovi )
 • hingamisteede stentimine ehk endoskoopiline proteesimine
 • krüoterapeutilised protseduurid – kasvajaliste protsesside palliatiivses ravis hingamistee läbitavuse parandamiseks

2. seedetrakti endoskoopiaid

 • ösofagogastroskoopia (söögitoru ja mao endoskoopiline uuring)
 • duodenoskoopia (kaksteistsõrmiku endoskoopiline uuring)
 • kolonoskoopia (jämesoole endoskoopiline uuring)
 • sigmoidoskoopia (sigmakäärsoole endoskoopiline uuring)
 • rektoskoopia (pärasoole endoskoopiline uuring 20–30 cm ulatuses)
 • enteroskoopia (peensoole endoskoopiline uuring)
 • retrograadne kolangiopankreatograafia ehk ERCP (sapiteede ja kõhunäärme endoskoopiline uuring ja ravi)
 • seedetrakti erinevate regioonide stentimine ehk endoskoopiline proteesimine. (Söögitoru perforatsioonide stentimine on andnud võimaluse viia söögitoru perforatsioonide kirurgilise ravi osa miinimumini, võimaldades söögitoru säilitamist patsientidel, kellel see varem oli võimatu.)
 • ultraheli ösofagofastroduodenoskoopia. Ultraheli endoskoopia on kasutusel nii diagnostikas kui ka ravivõimalusena. Tänu endoskoopilisele ultrahelile on avardunud seedetrakti haiguste diagnostika võimalused, koeproove on võimalik saada piirkondadest, kus see varem oli võimatu. Täpsem kasvaja haiguste (maovähi) staadiumi määramine võimaldab paremini planeerida ravi.

3. kapselendoskoopiaid

 • peensoole endokapseluuring
 • jämesoole endokapseluuring

Kapselendoskoopia ei asenda tavapäraseid endoskoopiaid, ent annab võimaluse uurida soole osa, mis teiste endoskoopiliste uuringute korral jääb visualiseerimata. Kapselendoskoopia uuringule saavad suunata ainult gastroenteroloogid, kirurgid ja pediaatrid (perearstid peaksid patsiendi suunama eelnevalt gastroenteroloogi konsultatsioonile).

Endoskoopia registratuuri telefon on 617 2354.

 

 

Endoskoopiaosakond

Kaisa Künnapää

sekretär

617 1484

Eve Ojavere

Eve Ojavere

osakonna õendusjuht

617 1484

Patsiendid tunnustavad meid

Julija Lutsai, endoskoopiakabinet Suur tänu Julija Lutsaile väga imelise, hooliva ja tähelepaneliku suhtumise eest patsientidesse. Suurepärane professionaal ja imeline inimene. Suur tänu! Tatjana B.

Tatjana B

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI