Endoskoopiaosakond

Põhja-Eesti Regionaalhaigla endoskoopiaosakond kuulub diagnostikakliiniku koosseisu. Asume Mustamäe B-korpuse I korrusel. Regionaalhaigla endoskoopiaosakonnas teostatakse seedetrakti ja hingamisteede endoskoopilisi uuringuid ja raviprotseduure. Endoskoopia uuringud ja raviprotseduurid tagatakse ööpäevaringselt, plaanilisi uuringuid ja raviprotseduure teostakse kellaaegadel 08.00–16.00 ning muul ajal on tagatud erakorraline abi.

Osakonnas on kasutusel kaasaegseim kõrgtasemel tehnoloogia ning osakonna arstid ja õed on erialaselt kõrgelt kvalifitseeritud. Pakume kvaliteetset teenust endoskoopiliste uuringute ja raviprotseduuride sooritamisel, eesmärgiks tagada parim diagnostika ning teostada raviprotseduurid võimalikult kvaliteetselt ja ohutult. Uuringuid teeme nii lokaalanesteesia, intravenoosse kui üldanesteesia tingimustes lähtuvalt vajadusest ja protseduurist.

Endoskoopiaosakonda iseloomustab multidistsiplinaarsus.

Endoskoopilise töö tagamiseks panustavad osakonna tegevusse erinevate arstlike erialade esindajad.

Bronhoskoopiat teostavad pulmonoloogid ja torakaalkirurgid.

Larüngoskoopiat teostavad kõrva-nina-kurguhaiguste arstid.

Gastrointestinaalset endoskoopiat teostavad gastroenteroloogid ja üldkirurgid.

Endoskoopia valdkonnad

Endoskoopia tähendab endoskoobi abil õõneselundite uurimist. Lisaks vaatlusele saab endoskoopial võtta koeproove – bioptaate −, eemaldada võõrkehi, polüüpe ja väikeseid kasvajaid, sulgeda verejookse, süstida ravimeid jne. 

Põhiprotseduuride olemusest ja teostamisest annavad ülevaate patsiendi infolehed, mis asuvad haigla kodulehel.

Endoskoopiaosakonnas on võimalik sooritada:

1. hingamisteede endoskoopiaid

 • larüngoskoopia (neelu ja kõri endoskoopiline uuring)
 • bronhoskoopia (hingetoru ja bronhide endoskoopiline uuring)
 • ultraheli bronhoskoopia (sarnaneb bronhoskoopiaga, kuid võimaldab lisaks uurida mediastiinumi lümfisõlmi ja võtta nendest peennõela abil koeproovi )
 • hingamisteede stentimine ehk endoskoopiline proteesimine
 • krüoterapeutilised protseduurid – kasvajaliste protsesside palliatiivses ravis hingamistee läbitavuse parandamiseks

2. seedetrakti endoskoopiaid

 • ösofagogastroskoopia (söögitoru ja mao endoskoopiline uuring)
 • duodenoskoopia (kaksteistsõrmiku endoskoopiline uuring)
 • kolonoskoopia (jämesoole endoskoopiline uuring)
 • sigmoidoskoopia (sigmakäärsoole endoskoopiline uuring)
 • rektoskoopia (pärasoole endoskoopiline uuring 20–30 cm ulatuses)
 • enteroskoopia (peensoole endoskoopiline uuring)
 • retrograadne kolangiopankreatograafia ehk ERCP (sapiteede ja kõhunäärme endoskoopiline uuring ja ravi)
 • seedetrakti erinevate regioonide stentimine ehk endoskoopiline proteesimine. (Söögitoru perforatsioonide stentimine on andnud võimaluse viia söögitoru perforatsioonide kirurgilise ravi osa miinimumini, võimaldades söögitoru säilitamist patsientidel, kellel see varem oli võimatu.)
 • ultraheli ösofagofastroduodenoskoopia. Ultraheli endoskoopia on kasutusel nii diagnostikas kui ka ravivõimalusena. Tänu endoskoopilisele ultrahelile on avardunud seedetrakti haiguste diagnostika võimalused, koeproove on võimalik saada piirkondadest, kus see varem oli võimatu. Täpsem kasvaja haiguste (maovähi) staadiumi määramine võimaldab paremini planeerida ravi.

3. kapselendoskoopiaid

 • peensoole endokapseluuring
 • jämesoole endokapseluuring

Kapselendoskoopia ei asenda tavapäraseid endoskoopiaid, ent annab võimaluse uurida soole osa, mis teiste endoskoopiliste uuringute korral jääb visualiseerimata. Kapselendoskoopia uuringule saavad suunata ainult gastroenteroloogid, kirurgid ja pediaatrid (perearstid peaksid patsiendi suunama eelnevalt gastroenteroloogi konsultatsioonile).

Endoskoopia registratuuri telefon on 617 2354.

 

 

Endoskoopiaosakond

Registratuur

617 2354

Endoskoopiaosakond

Kaisa Künnapää

sekretär

617 1484

Endoskoopiaosakond

Katrin-Elisabeth Juhani

Õendusjuht

617 1547

Patsiendid tunnustavad meid

Julija Lutsai, endoskoopiakabinet Suur tänu Julija Lutsaile väga imelise, hooliva ja tähelepaneliku suhtumise eest patsientidesse. Suurepärane professionaal ja imeline inimene. Suur tänu! Tatjana B.

Tatjana B

Tere. Käisin täna tegemas soole uuringut. Kõik toimis väga inimlikult ja professionaalselt. Tänan kogu meeskonda!!! Päikest teile kõigile!

Kaisa

Väga sõbralik ja toetav suhtumine. Protseduur (sondi neelamine), mida ma pelgasin ja pidasin väga vastumeelseks osutus tänu meditsiinitöötajatele lausa meeldivaks. Tänan neid südamest.

Malle

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI