Veresoontekirurgia üksus on üks kahest omas valdkonnas kõrgema etapi raviteenust osutavast raviüksusest Eestis. Osakonnas on 14 veresoontekirurgia ravivoodit, tagatud on ööpäeva- ja aastaringne valveteenus veresoontekirurgia erialal. Neljal tööpäeval nädalas toimub veresoontekirurgia ambulatoorne vastuvõtt polikliinikus. Operatsioone sooritavad meie kuus kliiniliselt kogenud veresoontekirurgi. Tihe koostöö toimub veresoontekirurgia ja kõigi teiste haiglas esindatud erialade vahel, patsientide raviprobleemid veresoontekirurgia erialal leiavad lahenduse koostöös angioradioloogia eriala arstidega. Veresoontekirurgia üksus tagab arterite rekonstruktiivsete operatsioonide ja endovaskulaarsete (s.o arterisiseste) protseduuride teostamise üle Eesti.
Suur kliiniline kogemus
Alustasime endovaskulaarsete protseduuridega 1980. aastal, praegu sooritame Eestis suurima arvu minimaalinvasiivseid/endovaskulaarseid operatsioone. Ainukese keskusena Eestis teeme jäsemete arterite ummistuste trombolüüsravi. Esimesena Eestis alustasime aordi aneurüsmide endovaskulaarset ravi stentproteesidega juba aastal 2008. Teostame aastas kokku üle 750 tavapärase arteri rekonstruktiivse operatsiooni ja ca 200 endovaskulaarset protseduuri arteritel nii operatsioonitoas kui ka angiograafia kabinetis.
Ambulatoorselt konsulteerime aastas ca 2000 patsienti erinevate vaskulaarkirurgiliste probleemidega:
- kõhuaordi ja rinnaaordi laienemine (aneurüsmid ja dissektsioonid)
- jäsemete arterite haigused (ateroskleroos, endarteriit, gangreen, emboolia, tromboos)
- perifeersete arterite aneurüsmid
- unearteri, soolearterite ja neeruarterite kitsenemised
- kompressioon veresoontele ümbritsevatelt kudedelt (sh torakaalapertuuri kompressioonisündroom)
- veresoonte traumad
- veresoonte proteeside infektsioonid
Kudede käitlemise tegevusloa leiate SIIT.
Kõrge kvaliteediga uuringute tulemused
Patsientide uurimiseks kasutame nii invasiivseid (arteriograafia) kui ka mitteinvasiivseid uurimismeetodeid (ultraheliuuring, kompuutertomograafia, magnetresonantstomograafia), mis kindlustavad kõrgekvaliteedilise uuringutulemuse ja patsientide rahulolu.
Lai valik avatud ja endovaskulaarseid ravimeetodeid
Raviks kasutame kõiki traditsioonilisi avatud ja uusi endovaskulaarseid ravimeetodeid (ning nende kombinatsioone, nn hübriidoperatsioonid), mille eesmärk on verevarustuse taastamine/säilitamine erinevatel organitel/kudedel:
- aordi aneurüsmide stentproteseerimine
- aordi harude balloondilatatsioon ja stentimine
- unearteri endarterektoomia ja stentimine
- aordi bifurkatsiooni sildamine
- sildamised (bypass’id) jäsemete arteritel, kasutades proteese või auto/alloveene
- trombide ja ummistuse eemaldamine arteritest (embolektoomia, trombektoomia, endarterektoomia)
- arteriovenoossed fistulid neerupuudulikkuse patsientidele
- bioloogiliste kudede (sealhulgas doonorkudede) kasutamine rekonstruktiivsetel operatsioonidel proteesi infektsiooni korral
- jäsemete arterite ummistuste trombolüüsravi