Veresoontekirurgia üksus

Veresoontekirurgia üksus on üks kahest omas valdkonnas kõrgema etapi raviteenust osutavast raviüksusest Eestis. Osakonnas on 14 veresoontekirurgia ravivoodit, tagatud on ööpäeva- ja aastaringne valveteenus veresoontekirurgia erialal. Neljal tööpäeval nädalas toimub veresoontekirurgia ambulatoorne vastuvõtt polikliinikus. Operatsioone sooritavad meie kuus kliiniliselt kogenud veresoontekirurgi. Tihe koostöö toimub veresoontekirurgia ja kõigi teiste haiglas esindatud erialade vahel, patsientide raviprobleemid veresoontekirurgia erialal leiavad lahenduse koostöös angioradioloogia eriala arstidega. Veresoontekirurgia üksus tagab arterite rekonstruktiivsete operatsioonide ja endovaskulaarsete (s.o arterisiseste) protseduuride teostamise üle Eesti.

Suur kliiniline kogemus

Alustasime endovaskulaarsete protseduuridega 1980. aastal, praegu sooritame Eestis suurima arvu minimaalinvasiivseid/endovaskulaarseid operatsioone. Ainukese keskusena Eestis teeme jäsemete arterite ummistuste trombolüüsravi. Esimesena Eestis alustasime aordi aneurüsmide endovaskulaarset ravi stentproteesidega juba aastal 2008. Teostame aastas kokku üle 750 tavapärase arteri rekonstruktiivse operatsiooni ja ca 200 endovaskulaarset protseduuri arteritel nii operatsioonitoas kui ka angiograafia kabinetis.

Ambulatoorselt konsulteerime aastas ca 2000 patsienti erinevate vaskulaarkirurgiliste probleemidega:

 • kõhuaordi ja rinnaaordi laienemine (aneurüsmid ja dissektsioonid)
 • jäsemete arterite haigused (ateroskleroos, endarteriit, gangreen, emboolia, tromboos)
 • perifeersete arterite aneurüsmid
 • unearteri, soolearterite ja neeruarterite kitsenemised
 • kompressioon veresoontele ümbritsevatelt kudedelt (sh torakaalapertuuri kompressioonisündroom)
 • veresoonte traumad
 • veresoonte proteeside infektsioonid

Kudede käitlemise tegevusloa leiate SIIT.

Kõrge kvaliteediga uuringute tulemused

Patsientide uurimiseks kasutame nii invasiivseid (arteriograafia) kui ka mitteinvasiivseid uurimismeetodeid (ultraheliuuring, kompuutertomograafia, magnetresonantstomograafia), mis kindlustavad kõrgekvaliteedilise uuringutulemuse ja patsientide rahulolu.

Lai valik avatud ja endovaskulaarseid ravimeetodeid

Raviks kasutame kõiki traditsioonilisi avatud ja uusi endovaskulaarseid ravimeetodeid (ning nende kombinatsioone, nn hübriidoperatsioonid), mille eesmärk on verevarustuse taastamine/säilitamine erinevatel organitel/kudedel:

 • aordi aneurüsmide stentproteseerimine
 • aordi harude balloondilatatsioon ja stentimine
 • unearteri endarterektoomia ja stentimine
 • aordi bifurkatsiooni sildamine
 • sildamised (bypass’id) jäsemete arteritel, kasutades proteese või auto/alloveene
 • trombide ja ummistuse eemaldamine arteritest (embolektoomia, trombektoomia, endarterektoomia)
 • arteriovenoossed fistulid neerupuudulikkuse patsientidele
 • bioloogiliste kudede (sealhulgas doonorkudede) kasutamine rekonstruktiivsetel operatsioonidel proteesi infektsiooni korral
 • jäsemete arterite ummistuste trombolüüsravi

 

Maarja Saliste

sekretär

617 1312

Priit Põder

Priit Põder

ülemarst

617 1915

Patsiendid tunnustavad meid

Kukkudes 4. veebruaril Rakveres libedal tänaval, murdsin hulk roideid. Rakvere haigla otsustas abi paluda teie haiglalt. 5. veebruaril olin juba teie haiglas. Suur tänu dr. Arrole, kes mu luud kokku lappis ja edasi ravis. Viibisin teie haiglas 3 nädalat ja iga päev puutusin kokku oma tööd südamega tegevate inimestega. Palju tänu ka õdedele, nende abilistele, hooldajatele, kõrgkooli neidudele, kes praktikal olid, samuti kokkadele ja koristajatele. Jätku edasisel hädasolijate abistamisel!

Lea Lõhmussaar

Südamlik tänu arst Andres Arro´le ja teda Abistavatele Õdedele ja Hooldajatele. Andres Arro pole üksnes Suurepärane Arst, vaid on ka kõige meditsiini kõrval ja juures Väga Hea Inimene, on tõesti Hooliv nii arstina kui ka inimesena patsiendi ravimisel, suhtes ja suhtlemisel haigeks jäänuga. Põhjustel, mille tagajärjel ma haiglasse sattusin ja seal viibisin (olin samahästi kui kadunud), ravis arst Arro mu Elule Tagasi, oli toeks mõtete kogumisel, andis ideid ja abistas tegevustele suunamisega. Ta leidis alati kuulamiseks aega, leidis aega, et kuulata ära ja pärast seda otsustas. Veelkord Suur Tänu ja Austus Andres Arrole. Armsad 8. korruse Õed ja Hooldajad. Südamlik tänu teile Õed ja Hooldajad (Kahjuks ei tea nimesid, mistõttu esile tuua ei saa.). Teie abivalmidust ja hoolt on raske sõnades kirjeldada. See raviabi ja hooldusabi on kordades rohkem kui hädavajalik, suhtumine ja suhtlemine on tõesti personaalne. Abi on kõiges ja abi tuleb iga palumise peale. Te ei tõuganud ära, ei heitnud kõrvale. Isegi siis mitte, kui oli märgata, et väsimus võimust võtab. Minu Siiras Tänu Teile, Armsad Õed ja Hooldajad. Ükski sõnades väljendatud Tänu pole piisavalt suur, et mõtetes oleva Tänu suurust kujutada ja tajutavaks teha. Robert Maiste

Robert Maiste

Suur-suur tänu minuga tegelenud tarkadele, pühendunud ja oskuslikele arstidele. Dr Vanakesale, kes mind konsulteeris ja minu olukorda selgitas. Dr Põdrale ja dr Malikovile, kes teostasid mu operatsiooni parimal tasemel maksimaalselt hea tulemusega. Suur tänu ka kõikidele osakonna õdedele ja hooldajatele. Tänu kogu tiimi sõbralikkusele ja abivalmidusele tundsin end hästi hoituna. Olge terved!

Anni

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI