Analüüside andmine

Regionaalhaigla laboris tehakse kvaliteetseid laboriuuringuid haiguste ennetamiseks, avastamiseks ja ravi jälgimiseks. Uuringuid tehakse nii arsti saatekirja alusel kui ka tasulisena. Labor on varustatud nüüdisaegse aparatuuriga ja seal töötab kvalifitseeritud personal. Enamik uuringuid teostatakse samal päeval.

 

Vereproovi andmine

Patsiendid saavad vereproove anda Mustamäe korpuses I korrusel. Järjekorranumbri saab patsient registratuurist nr 21. Vereproove võtavad suure kogemusega professionaalsed õed.

Kui teile on tellitud glükoosi analüüs, peab viimasest söömisest olema möödas vähemalt 3 tundi.

Järgmiste analüüside andmise korral olge söömata-joomata 10–12 tundi: folaat, vitamiin B12, angiotensiini muundav ensüüm, glükoosi taluvuse proov, laktoosi taluvuse proov, triglütseriidid kordusmääramisel.

Vereandmise kabineti lahtiolekuajad

Septembrist maini on vereandmise kabinet avatud E–N 7.30–17.00, R 7.30–16.00. Juunist augustini on kabinet avatud E–R 7.30–16.00.

Tasulised patsiendid saavad verd anda E–R 13.00–15.00.

Vereanalüüside vastused

Vereandmise kabineti õe või klienditeenindajaga tuleb kokku leppida, kuidas soovite vastuse kätte saada. Võimalused on järgmised:

  • Tulete ise vastusele järele vereandmise kabinetti.
  • Saate oma e-posti aadressile krüpteeritud vastuse. Sel juhul tuleb Teil õele öelda oma isikukood ja e-posti aadress, Teil peab olema kehtiv ID-kaart ja selle haldustarkvara ning peaksite oskama vastust dekrüpteerida.
  • Saate vastuse tähitud kirjaga.

 

Vereandmise kabineti lahtiolekuajad
ER 7.30–16.00 
Tasuliste patsientide vastuvõtt E–R 13.00–15.00

Uriini, väljaheite jt kodus võetud proovide andmine

Proovinõud ja paberkandjal proovivõtujuhised saab registratuur nr 21 operaatorilt või uuringu tellijalt. Elektroonilised proovivõtujuhised leiate SIIT.

Uriini, väljaheite ja teisi kodus võetud proove saate anda registratuur nr 21 operaatorile, informeerides teda proovivõtu kellaajast. Operaatoril on õigus keelduda aegunud proovimaterjalide vastuvõtmisest. Vajaduse korral antakse patsiendile uued proovinõud ning proovimaterjali saab uuesti nõuetekohaselt tuua, et tagada usaldusväärsed tulemused.

 

Tasulised uuringud

Meie laboris on võimalik teha ka tasulisi uuringuid ilma arsti saatekirjata. Selleks tulge palun registratuuri nr 21 ja andke klienditeenindajale teada, milliseid uuringuid soovite teha. Vajaduse korral saab tellida kaebustele vastavaid uuringupakette. Teile väljastakse ettemaksuarve, mille saate tasuda sularahas või pangakaardiga. Pärast arve tasumist kutsutakse Teid järjekorranumbri alusel vereandmise kabinetti ja õde võtab Teilt tellitud vereproovid.

Laboriarsti konsultatsioonile on vajalik eelnevalt registreerida telefonil 617 2021. Vastuvõtud toimuvad T ja K 15–17.

 

Analüüside andmine tütarhaiglates

Rapla Haigla
Proovide andmine Alu tee 1, Rapla
Protseduuride kabinet (ruum number 3), I korrus
Proovi saab anda esmaspäevast reedeni ajavahemikus 08.00–15.00.
 
Läänemaa Haigla
Proovide andmine Vaba 6, Haapsalu
Protseduuride kabinet (ruumi number 210), I korrus
Proovi saab anda esmaspäevast reedeni ajavahemikus 8.0015.30.
Labor (ruumi number 105), 0 korrus
Proovi saab anda esmaspäevast reedeni ajavahemikus 09.0015.30.
 
Hiiumaa Haigla

Proovide andmine Rahu 2, Kärdla
Labor, I korrus
Proovi saab anda esmaspäeavast reedeni ajavahemikus 09.0013.00.

 

Sugulisel teel levivate nakkuste testimine ning ravi

Testimine on parim viis saada meelerahu ning hoida enda ja teiste tervist. Suguhaiguste suhtes tuleks lasta end kontrollida, kui

  • oled olnud kaitsmata vahekorras (k.a purunenud või maha libisenud kondoom) uue või juhusliku partneriga.
  • sinu partneril on diagnoositud sugulisel teel leviv nakkus.
  • kahtled, et võid olla nakatunud, või sul on haigustunnused, mis sellele viitavad.

Samm-sammult: kuidas käib testimine

Enne testimist

Korrektsete analüüsitulemuste saamiseks peaksid enne uriiniproovi andmist olema vähemalt 2 tundi urineerimata ja pesemata. Lisaks ei saa proovi anda menstruatsiooni ajal. Oluline on arvestada ka nn aknaperioodi ja anda analüüsid alates 7 päeva pärast võimalikku nakatumist.

Regionaalhaigla naha- ja suguhaiguste keskuse polikliinikus (registratuur 10) saab ennast kontrollida ilma saatekirjata. Aega pole vaja panna - tule lihtsalt registratuuri 10 kohale. 

Polikliinikus kohapeal

Kui sul on ravikindlustus, on testimine tasuta. Muul juhul on võimalik tasuda teenuse eest vastavalt tasuliste teenuste hinnakirjale. Kindlustamata patsiendil tuleb tasuda visiiditasu, sellele lisandub tasu analüüside eest.

Kõigepealt tuleb täita Eesti naha-ja suguhaiguste seltsi koostatud suguhaiguste riski hindamise küsimustik. Analüüsid tehakse uriinist ja/või verest ning on seega kiired ja enamasti valutud. Uriinist kontrollitakse gonorröad, klamüüdiat, mükoplasmat ja trihhomoniaasi, ning verest HIVi ja süüfilist.

Pärast testimist

Analüüside vastused leiad digiloost 2 tööpäeva jooksul. Õde kontrollib analüüside tulemused ja positiivse testitulemuse korral võtab sinuga esimesel võimalusel ühendust, et leppida kokku aeg arsti vastuvõtule ja arutada ravivõimalusi.

Kui sul pole ravikindlustust ja digilugu, kust analüüside tulemusi kontrollida, võetakse sinuga ühendust telefoni teel. Soovi korral võid ka ise polikliinikusse helistada ja tulemuste kohta uurida.

21k.jpg

Kontaktid

Kui sul on vastuvõttu või testimise korraldust puudutavaid küsimusi, helista naha- ja suguhaiguste keskuse polikliiniku telefonil 617 2970.

Polikliiniku registratuur ei vasta meditsiinilistele küsimustele. Positiivse tulemuse korral võtab õde sinuga ise ühendust. Vajadusel on sul võimalus helistada ja nõu pidada ka oma perearstiga.

Ennetus

Seksuaaltervise Liidu kodulehelt leiad infot suguhaigustest hoidumise, kaitsevahendite jm seksuaaltervist puudutava kohta.