Pea- ja kaelakirurgia keskus

Mustamäe korpuses asuv keskus on Eestis ainulaadne, tegeledes kogu pea- ja kaelapiirkonna patoloogia (põletikulised haigused, arenguanomaaliad, traumad, pahaloomulised kasvajad) konservatiivse ja kirurgilise raviga.

Keskuse koosseis

pea- ja kaelakirurgia osakond:
pea- ja kaelakirurgia polikliinik:
  • kõikide erialade ambulatoorsete vastuvõttude kabinetid
  • huule- ja suulaelõhedega laste ambulatoorse vastuvõtu kabinet
  • logopeed larüngektomeeritud haigete ning pea- ja kaelapiirkonna kasvajatega haigete operatsioonijärgseks rehabilitatsiooniks
  • audiomeetria kabinet
  • tasakaalu-uuringud
  • fiiberendoskoopia
  • rinomanomeetria

Pea- ja kaelakirurgia keskuses töötab 62 inimest. Osakonnas on intensiivravipalat neljale haigele. Kokku on meil 30 voodikohta, millest 7 näo-lõualuukirurgia patsientidele, 10 pea- ja kaelakirurgia patsientidele ning 13 kõrva-nina-kurguhaigetele.
Meie õenduspersonal on koolitatud, lähtudes pea- ja kaelapiirkonna haiguste spetsiifikast ning patsientide vajadustest. Meil on kogenud onkoloogiaõed, kes on võimelised iseseisvalt või arsti juhendamisel aitama trahheostoomi ja hääleproteesi probleemiga patsiente. Polikliinikus on ambulatoorse kirurgia kabinet, kus saab teostada nii protseduure, endoskoopilisi uuringuid, tasakaalu-uuringuid kui pisikirurgiat.

Polikliinikus on ambulatoorse kirurgia kabinet, kus saab sooritada nii protseduure, endoskoopilisi uuringuid, tasakaalu-uuringuid kui ka pisikirurgiat.

Pea- ja kaela onkoloogilise kirurgia üksuse kirurgid on spetsialiseerunud pea- ja kaelapiirkonna pahaloomuliste kasvajate kirurgilisele ravile. Raviotsused tehakse multidistsiplinaarses pea- ja kaelapiirkonna kasvajate konsiiliumis teisipäeviti ja neljapäeviti ning samas konsiiliumis toimub ka ravitulemuste hindamine.

Ainsana Eestis teostatakse Regionaalhaiglas suuõõne, neelu, kõri ja ninakõrvalkoobaste kasvajate radikaalset kirurgilist ravi, larüngektomeeritud patsientidele hääleproteesi paigaldust ja sellega seotud tüsistuste ravi. Proteesihääle paremaks omandamiseks on hea koostöö keskuse logopeedi Tiina Suviga.

Põhja-Eestis tehakse ainsa teenusepakkujana süljenäärmete kasvajate ja suulaelõhedega patsientide kirurgilist ravi ning ortognaatset kirurgiat.

Kindlustame ööpäevaringse otorinolarüngoloogia ja näo-lõualuukirurgia erialase erakorralise ja vältimatu abi valveteenistuse ligi 2/3 Eesti elanikkonnale Põhja-Eestis ja saartel.

Suurema osa näo-lõualuukirurgia patsientidest moodustavad traumahaiged, 90 protsendi ulatuses on tegemist tahtliku vägivallaga. Traumaravi võimaluste ja meetodite kohta lugege lähemalt Regionaalhaigla Traumakeskuse kodulehelt.

Otorinolarüngoloogia valvetöö hõlmab kogu erialase erakorralise keerulisema patoloogia: rasked verejooksud, hingamisraskused ja põletikud. 2007. aastast oleme kasutusele võtnud videooptilise fiibernaso-farüngo-larüngoskoobi huule-suulaelõhega laste uurimiseks. Tegemist on aparaadiga, mis võimaldab välja selgitada kõneprobleemide ja erinevate kõrihaiguste põhjuseid ning avastada varjatud lõhesid. Kasvajate diagnostikaks oleme kasutusele võtnud kõige tänapäevasemad fiiber-rinolarüngoskoopia diagnostikavõtted uuringute digitaalse salvestusega, sh krüoablatsiooni metoodika.

Keskus on õppe- ja praktikabaas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna otorinolarüngoloogia ning suu-, näo- ja lõualuukirurgia eriala residentidele. Lisaks oleme pea- ja kaelakirurgia koolituskeskus kõrva-nina-kurguarstidele, näo- ja lõualuukirurgidele, perearstidele, neurokirurgia, ortopeedia, plastika- ja rekonstruktiivkirurgia jt erialade residentidele.

Ajalugu

Pea- ja kaelakirurgia keskus loodi Regionaalhaiglasse 7. oktoobril 2002, et ühendada Hiiu ja Mustamäe korpuses töötavate pea- ja kaelakirurgiaga tegelevate spetsialistide potentsiaal. Keskus moodustati Hiiu korpuse pea- ja kaelakirurgia osakonnast, Mustamäe korpuse kõrva-nina-kurguhaiguste osakonnast ning näo- ja lõualuukirurgia osakonnast.
1. jaanuarist 2011 toodi pea- ja kaelakirurgia osakond Hiiult üle Mustamäe korpusesse ja liitmise tulemusena tekkis üks keskus koos kõrva-nina-kurguhaiguste ja näo-lõualuukirurgiaga.

Patsiendid tunnustavad meid

Suured tänud dr Mikomägile ning pea ja kaelakirurgia õdedele ja hooldajatele, et muutsite haiglas viibimise meeldivaks.

Vaiko

Tänan südamest dr Kadri Lilienthali, Anu Ambost ja Enn Tuulikut, kes korraldasid uuringud ja tuvastasid haiguse põhjuse, mis viis edukalt lõppenud operatsioonini. Kogu nende tööd iseloomustab põhjalikkus, järjekindlus ja hoolivus (näiteks histoloogia vastus saabus operatiivselt, oodatust varem). Samuti pean vajalikuks tänada 11. korruse õdesid ja sanitare väga südamliku ja meeldiva suhtumise ja töö eest. Pean arste kõige raskema elukutse esindajateks ja imetlen neid!

Maritsa Lena

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI