Mustamäe korpuses asuv keskus on Eestis ainulaadne, tegeledes kogu pea- ja kaelapiirkonna patoloogia (põletikulised haigused, arenguanomaaliad, traumad, pahaloomulised kasvajad) konservatiivse ja kirurgilise raviga.
Keskuse koosseis
pea- ja kaelakirurgia osakond:
- kõrva-nina-kurguhaiguste üksus
- näo- ja lõualuukirurgia üksus
- pea ja kaela onkoloogilise kirurgia üksus
pea- ja kaelakirurgia polikliinik:
- kõikide erialade ambulatoorsete vastuvõttude kabinetid
- huule- ja suulaelõhedega laste ambulatoorse vastuvõtu kabinet
- logopeed larüngektomeeritud haigete ning pea- ja kaelapiirkonna kasvajatega haigete operatsioonijärgseks rehabilitatsiooniks
- audiomeetria kabinet
- tasakaalu-uuringud
- fiiberendoskoopia
- rinomanomeetria
Pea- ja kaelakirurgia keskuses töötab 62 inimest. Osakonnas on intensiivravipalat neljale haigele. Kokku on meil 30 voodikohta, millest 7 näo-lõualuukirurgia patsientidele, 10 pea- ja kaelakirurgia patsientidele ning 13 kõrva-nina-kurguhaigetele.
Meie õenduspersonal on koolitatud, lähtudes pea- ja kaelapiirkonna haiguste spetsiifikast ning patsientide vajadustest. Meil on kogenud onkoloogiaõed, kes on võimelised iseseisvalt või arsti juhendamisel aitama trahheostoomi ja hääleproteesi probleemiga patsiente. Polikliinikus on ambulatoorse kirurgia kabinet, kus saab teostada nii protseduure, endoskoopilisi uuringuid, tasakaalu-uuringuid kui pisikirurgiat.
Pea- ja kaela onkoloogilise kirurgia üksuse kirurgid on spetsialiseerunud pea- ja kaelapiirkonna pahaloomuliste kasvajate kirurgilisele ravile. Raviotsused tehakse multidistsiplinaarses pea- ja kaelapiirkonna kasvajate konsiiliumis teisipäeviti ja neljapäeviti ning samas konsiiliumis toimub ka ravitulemuste hindamine.
Ainsana Eestis teostatakse Regionaalhaiglas suuõõne, neelu, kõri ja ninakõrvalkoobaste kasvajate radikaalset kirurgilist ravi, larüngektomeeritud patsientidele hääleproteesi paigaldust ja sellega seotud tüsistuste ravi. Proteesihääle paremaks omandamiseks on hea koostöö keskuse logopeedi Tiina Suviga.
Põhja-Eestis tehakse ainsa teenusepakkujana süljenäärmete kasvajate ja suulaelõhedega patsientide kirurgilist ravi ning ortognaatset kirurgiat.
Suurema osa näo-lõualuukirurgia patsientidest moodustavad traumahaiged, 90 protsendi ulatuses on tegemist tahtliku vägivallaga. Traumaravi võimaluste ja meetodite kohta lugege lähemalt Regionaalhaigla Traumakeskuse kodulehelt.
Otorinolarüngoloogia valvetöö hõlmab kogu erialase erakorralise keerulisema patoloogia: rasked verejooksud, hingamisraskused ja põletikud. 2007. aastast oleme kasutusele võtnud videooptilise fiibernaso-farüngo-larüngoskoobi huule-suulaelõhega laste uurimiseks. Tegemist on aparaadiga, mis võimaldab välja selgitada kõneprobleemide ja erinevate kõrihaiguste põhjuseid ning avastada varjatud lõhesid. Kasvajate diagnostikaks oleme kasutusele võtnud kõige tänapäevasemad fiiber-rinolarüngoskoopia diagnostikavõtted uuringute digitaalse salvestusega, sh krüoablatsiooni metoodika.
Keskus on õppe- ja praktikabaas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna otorinolarüngoloogia ning suu-, näo- ja lõualuukirurgia eriala residentidele. Lisaks oleme pea- ja kaelakirurgia koolituskeskus kõrva-nina-kurguarstidele, näo- ja lõualuukirurgidele, perearstidele, neurokirurgia, ortopeedia, plastika- ja rekonstruktiivkirurgia jt erialade residentidele.
Ajalugu
Pea- ja kaelakirurgia keskus loodi Regionaalhaiglasse 7. oktoobril 2002, et ühendada Hiiu ja Mustamäe korpuses töötavate pea- ja kaelakirurgiaga tegelevate spetsialistide potentsiaal. Keskus moodustati Hiiu korpuse pea- ja kaelakirurgia osakonnast, Mustamäe korpuse kõrva-nina-kurguhaiguste osakonnast ning näo- ja lõualuukirurgia osakonnast.
1. jaanuarist 2011 toodi pea- ja kaelakirurgia osakond Hiiult üle Mustamäe korpusesse ja liitmise tulemusena tekkis üks keskus koos kõrva-nina-kurguhaiguste ja näo-lõualuukirurgiaga.