Laboratoorium

Regionaalhaigla laboratooriumi missioon on teha kvaliteetseid laboriuuringuid, et aidata haigusi avastada ja ravida.

Marge Kütt
laboratooriumi juhataja

Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboratoorium on üks suuremaid haiglalaboreid Eestis. Labor teostab uuringuid laborimeditsiini kõigis põhivaldkondades. Valikus on ligi 800 eri testi. 2021. aastal tehti üle 3,5 miljoni uuringu.

Keskuses on kuus osakonda:

kliinilise keemia ja hematoloogia osakond (töötab ööpäevaringselt)

kliinilise immunoloogia osakond (k.a tüviraku labor)
mikrobioloogia ja molekulaardiagnostika osakond (k.a mükobakterioloogia labor)
verepank (töötab ööpäevaringselt)
preanalüütika osakond
mõõtelabor (tegevusluba), mis moodustati 2012. aastal, et mõõta kiirgustöötajate isikudoose Regionaalhaiglas

 

Regionaalhaigla labor on akrediteeritud 2010. aastal vastavalt standardile EVS-EN ISO 15189:2012 „Meditsiinilaborid. Kvaliteedi ja kompetentsi erinõuded”. Tüviraku laborile on omistatud Ravimiameti tegevusluba. Alates 2013. a lõpust on mõõtelabori isikudooside mõõtmine DIS meetodil hinnatud vastavaks EVS-EN ISO/IEC 17025:2017 standardile "Üldnõuded katse- ja kalibreerimislaborite kompetentsusele".

Põhja-Eesti haiglalaboritest teeme ainsana spetsiifiliste hüübimisfaktorite, toksiliste alkoholide ja raskemetallide, trombotsüütide funktsiooni ja tuberkuloosiuuringuid.

Oleme ainus Eesti haiglalabor, kus määratakse raskemetalle, luu ainevahetushaiguste markereid ja teatud kasvajamarkereid. Samuti uurime hematoloogilistel haigetel rakupinnaantigeene ning kogume ja säilitame perifeerse vere tüvirakke. Haiglas on kasutusel laboriuuringute elektrooniline tellimine. 2014. aastal võttis labor esimesena Baltimaades kasutusele kliinilise keemia ja immunkeemia uuringute automaatliini koos uuringueelsete protseduuride automatiseerimisega, 2018. aastal esimesena Eestis hematoloogia automaatliini ja 2019. aastal uriini automaatliini. 

Labori peamised teadustööd on olnud seotud hematoloogiliste referentsväärtuste, multi-ravimresistentse tuberkuloosi, hüübimis- ja autoimmuunuuringute ning kvaliteediindikaatoritega meditsiinilaboris. Me juhendame Tartu Tervishoiu Kõrgkooli bioanalüütika üliõpilasi, Tartu Ülikooli laborimeditsiini jt erialade residente, Tallinna Tehnikaülikooli matemaatika-loodusteaduskonna geenitehnoloogia ning Tartu Ülikooli biomeditsiini üliõpilasi.

Oleme teinud rahvusvahelist koostööd peamiselt Põhjamaade laborite ja organisatsioonidega. Tüviraku labor on teinud koostööd Göteborgi Sahlgrenska haigla laboriga, immunoloogia labor osaleb Põhjamaade Pediaatrilise Hematoloogia ja Onkoloogia Ühingu (NOPHO) töös, viidi läbi kaksikkeskuse projekt Helsingi Ülikooli keskhaiglaga veritsushaiguste valdkonnas. Meie juures on käinud õppimas üliõpilasi ja kolleege Leedust, Soomest, Itaaliast, Austriast, Tadžikistanist ja Kasahstanist. Soovime olla kolleegidele head partnerid haiguste avastamisel ja ravimisel ning koolitus- ja teadustöös.

 

Laboratoorium

Anželika Skaldina

sekretär

617 2150

Laboratoorium

Karin Kalda

juhtiv bioanalüütik

617 1162

Patsiendid tunnustavad meid

Käisin täna vereproovi andmas ja pole kunagi nii head teenindust saanud. Suurepärane, laborant tundis huvi eelnevate kogemuste suhtes, rääkis mida ta teeb ja miks teeb. Igal juhul väga meeldiv kogemus! Tänud!

Kaisa

Tere! Käisin analüüse andmas ja olin väga positiivselt üllatunud sealsest teenindusest. Mul on nimede peale väga halb mälu, seega kedagi isikuliselt ei saa välja hõigata. Suur suur tänu registratuuris olevale noorele neiule, kes oli särasilmne ja väga sõbralik ja õele, kes analüüside kabinetis verd võttis. Hästi meeldiv oli ,et keegi räägib sinuga nii rahustava tooniga, et isegi ei pane tähele kui juba protseduur tehtud on. Selliseid inimesi tasub hoida ja tunnustada! Maja on teil ka väga ilus ja meeldiv. Eriti aatrium, kus on purskkaev. Seal oli kuidagi nii rahustav viibida. Igal juhul suured tänud PERHi tiimile ja töötajatele, päikest edaspidiseks.

Ivo

Soovin tänada vereanalüüside registratuuris töötanud Aina Katsans'i. Oli hommikune kiire aeg ja soovisin teha tasulist vereanalüüsi. Paberite vormistamine ja minuga arveldamine võttis paratamatult rohkem aega, kui saatekirjaga patsientidega tegelemine. Vaatamata sellele, et järjekorras oli palju inimesi, oli klienditeenindaja äärmiselt sõbralik, rahulik ja oskas oma tööd ja aega hästi planeerida. Sain kogu vajaliku info ja rõõmsa meele pealekauba! Aitäh!

Maria

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI