Verekeskus tänab doonoreid

17.02.2010 Laupäeval, 20. veebruaril algusega kell 12 austab Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus doonoreid tänuüritusega Tallinna Raekojas. Seekordne üritus on pühendatud eelkõige afereesi doonoritele, keda tervitavad sotsiaalminister Hanno Pevkur, Regionaalhaigla juhatuse liige dr Sergei Nazarenko ning verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

Tänuüritusega soovitakse tänada doonoreid nende pühendumise ja lugematute sooritatud heategude eest. Tänavu juba 18. korda toimuvale vastuvõtule on kutsutud üle saja afereesi doonori ning doonorluse arengusse panustanud inimesed. “Oleme väga tänulikud kõikidele vereloovutajatele ning püüame kõiki oma tegudes ja plaanides meeles pidada. Seekordse tänuüritusega soovime eraldi esile tõsta afereesi doonorid, kes pühendavad oma päevast tund või isegi rohkem selleks, et abivajajaid aidata,” kiidab verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste. ”Tänu afereesi doonoritele on võimalik koguda korraga rohkem haigele vajalikku vere koostisosa. Samal ajal ei kahjusta afereesi protseduur doonori tervist ning on kasulik lahendus vereülekannet vajavale patsiendile, kellele on parim, kui ta saab ühe doonori verest valmistatud verekomponente. Afereesi doonorite panus patsientide elude päästmisel on ülioluline,” rõhutab dr Kullaste. 


Tänuürituse kavas on lisaks tervituskõnedele ettekanded parimatest võistlustöödest üleriigiliselt koolinoorte esseekonkursilt “Doonor on elupäästja” ning muhe muusika ansamblilt Mälutagune.

Afereesi meetodi nimetus tuleneb kreekakeelsest sõnast aphairesis ning tähendab spetsiaalse seadme abil teatud vererakkude või plasma eraldamist täisverest. Näiteks vajab haige verejooksu peatamiseks sellist hulka vereliistakuid, mis sisalduvad neljas täisvere doosis. Afereesi abil on võimalik saada need korraga ühelt doonorilt. Protseduuri ajal eraldatakse doonori verest vereliistakuid ning ülejäänud vere koostisosad tagastatakse. Doonori vereliistakute arv kontrollitakse enne afereesi ja seade määrab, kui palju tohib neid ära võtta, et protseduuri lõppedes ei oleks vereliistakuid doonori veres alla normi. Kuna inimese vereliistakute arv on tavaliselt tunduvalt kõrgem, kui on vaja normaalse hüübimise tagamiseks, saab ta probleemideta anda koguse, mida on vaja teise inimese aitamiseks.

Regionaalhaigla verekeskuses Ädala tänaval teostatakse trombotsüüt- ja plasmafereesi protseduure ning erütrotsüütafereesi meetod on juurutamisel. Doonorid on teretulnud avaldama soovi afereesi doonoriks saamiseks.
2009. aastal oli Regionaalhaigla verekeskusel 165 afereesi doonorit, teostati 526 trombotsüüt- ja 346 plasmafereesi protseduuri, mille tulemusena valmistati haiglate jaoks 1015 doosi afereesi plasmat ja 1070 doosi afereesi trombotsüüte.