Verekeskus ja Kaitsevägi seavad üles doonoritelgid

26.05.2009 Kolmandat suve järjest kogunevad mitmete Eesti linnade keskväljakutele paljud head inimesed, sest juunis ja augustis püstitavad Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ja Kaitsevägi doonoritelgid seitsmes linnas: Tallinnas, Keilas, Rakveres, Haapsalus, Narvas, Raplas ja Paides.

2008. aastal võõrustasid doonoritelgid paljusid külalisi, nii uusi kui juba kogenud doonoreid ning tegevust jätkus ka lastele. Telgid olid avatud seitsmes linnas ning verd loovutasid kokku 1552 inimest, kellest 420 loovutasid verd esimest korda elus ning verevarud täienesid ligikaudu 700 liitri võrra.
Verekeskus julgustab rohkele osavõtule ka sel suvel!

Nüüdseks juba traditsiooniks saanud ürituste sarja eesmärk on veredoonorluse tutvustamine Eesti elanikele. Soovime, et meie inimesed teaksid doonorlusest üha rohkem ja näeksid seeläbi paljude jaoks kättesaadavat võimalust head teha. „Nii käesoleva ürituse, teiste korraldatavate ettevõtmiste kui ka pideva teavitustööga loodame kujundada väärtushinnanguid meie ühiskonnas. Vaja oleks, et üha rohkem tuleks tervete 18-60-aastaste inimeste seas ette neid, kelle jaoks doonoriks olemine on eluviis,“ selgitab verekeskuse juhataja Riin Kullaste verekeskuse missiooni ja tänab südamest kõiki praegused doonoreid oma panuse eest.
„Doonoritelkide projekt on saanud alguse ideest, et riigi olemasolu sõltub selle inimestest. Kui pole inimesi, pole ka riiki ja seega osalevad doonorid iga päev meie riigi kaitsmisel,“ selgitab projekti eestvedaja verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp.
Kaitseväe esindaja kapten Targo Lusti sõnul näeb Kaitsevägi projektis osalemises suuremat kasu kogu kodanikuühiskonna arendamisele Eestis. „Doonorluse propageerimine on asja üks külg, teine on aga toimiva koostöövõrgustiku loomine riigi kui terviku kaitsevalmiduse tõstmiseks. Ilma koostööd harjutamata rahuaegsetes tingimustes ei saa olla kindel, et saame hakkama kriisides,“ lisab Lusti.

Iga veredoos on hindamatu väärtusega, sest võib aidata mitmeid elusid.

Vereloovutusele oodatakse kõiki terveid ning abivalmis inimesi vanuses 18-60 eluaastat. Kaasa tuleks kindlasti võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument. Enne vereloovutust peab doonor olema puhanud ning söönud. Doonoritelgi külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ja väikesele puhkusele peale vereandmist.

Eesti haiglate patsiendid vajavad doonoriverd iga päev, sest verd ei ole võimalik tööstuslikult toota ja vere ainsaks allikaks on teine inimene. Verd loovutades on doonoril võimalus aidata paljusid eluohtlikus seisundis inimesi. Doonorivere toel on võimalik teha paljusid operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse riski tõttu sooritada.

Doonoritelkide projekt endiselt mitmekülgne!

Sarnaselt eelmisele aastale löövad doonoritelkide projektis kaasa lisaks Kaitseväele linnavalitsused, Eesti Politsei, Päästeamet, Maanteeamet, Kaitseväe Värbamiskeskus ja Eesti Punane Rist, kelle töid ja tegemisi kohapeal tutvustatakse.
Kavas on üllatused nii lastele kui ka täiskasvanutele, toimuvad mängud ja võistlused.
Doonoritelkides verd loovutanute vahel viiakse läbi loterii, mille võidud on välja pannud projekti toetajad: AS Kalev Chocolate Factory, AS Põltsamaa Felix, Coca - Cola Hellenic Eesti, Sirowa Pharma Trade Tallinn OÜ, Tallink Grupp AS, Haust Collection, Rademar, Autan ja Estours.
Doonorite suupistete eest hoolitseb Fazer Eesti.

Doonoritelkide ajakava ja toimumispaigad

Juuni
2.-4.06 Rakveres linna keskväljakul
8.-9.06 Keilas kultuurikeskuse vastas oleval raamatukogu väljakul