Uneaegsete hingamishäirete uuringud ja ravi

unemeditsiin_sm.png

Unemeditsiin on multidistsiplinaarne eriala, mis tegeleb une-ärkveloleku häirete ja unehäirete ennetamise, diagnostika ja raviga. Sagedasemad häired on uneaegsed hingamishäired, insomnia, hüpersomnia, une tsirkadiaanrütmi häired, parasomniad ja rahutute jalgade sündroom. Ohjeldamata unehäired põhjustavad tõsiseid sotsiaalseid, majanduslikke ja tervishoiuprobleeme. 

Und tuleb väärtustada igas elueas.

Obstruktiivne uneapnoe annab tõuke mitmete kardiovaskulaarhaiguste tekkeks, nagu kõrgvererõhktõbi, müokardi infarkt, ajuinsult, suhkurdiabeet, rasvtõbi jne. Õigeaegne diagnostika ja ravi võimaldab neid probleeme vältida. Päevane unisus ja uinumisvalmidus vähendab töövõimet ja sotsiaalsust, soodustab liiklus- ja tööõnnetuste teket, suurendades vigastuste ravikulusid ja ajutise töövõimetusega seonduvaid kulusid, ning eelnimetatud õnnetuste läbi suremust.

Uneaegsete hingamishäirete uuringutena teostatakse ambulatoorselt osalise mahuga polügraafilist uuringut (nn limiteeritud uneuuring) ja koguöö pulss-oksümeetrilist uuringut.  Pulmonoloogiapolikliinikus viiakse läbi obstruktiivse uneapnoe ravi CPAP-aparaadiga, teatud juhtudel mitteinvasiivse ventilaatoriga.Vajadusel kaasame teiste unehäirete spetsialiste ning suuname patsiendi vastava eriala vastuvõtule.

Lisainfo ja registreerimine telefonil 617 2060.

Seotud keskused