Sugulisel teel levivate infektsioonitekitajate DNA paneel

Sugulisel teel levivate infektsioonitekitajate DNA paneel (STLI DNA paneel)

Põhja-Eesti Regionaalhaigla laboratooriumi molekulaardiagnostika labor

Telefon: 617 1768

 

Üldiseloomustus

Uuringu eesmärgiks on määrata patsientide emakakaelakanalikaapest, uriinist ja vajadusel ka muudest paikmetest järgmisi seksuaalsel teel levivate infektsioonide tekitajaid: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis ja Mycoplasma genitalium.

Chlamydia trachomatis (klamüdioos)

C. trachomatis on obligatoorne rakusisene parasiit. Urogenitaalne klamüdioos võib kuni 80% naistel ja 50% meestel kulgeda asümptomaatiliselt. Naistel võib C. trachomatis põhjustada emakakaelapõletikku, uretriiti, bartoliniiti, proktiiti, väikevaagna põletikke ja enneaegset sünnitust. Meestel võib C. trachomatis põhjustada uretriiti, proktiiti, ka farüngiiti. Väljaspool suguteid võib C. trachomatis põhjustada reaktiivset artriiti, Reiteri sündroomi ja konjunktiviiti. Vastsündinud saavad nakkuse vaginaalse sünnituse käigus sünnitusteedest (vastsündinu konjunktiviit, pneumoonia).

Neisseria gonorrhoeae (gonokokkinfektsioon ehk gonorröa)

N. gonorrhoeae on gramnegatiivne diplokokk. N. gonorrhoeae võib naistel põhjustada emakakaelapõletikku, uretriiti, proktiiti, väikevaagna põletikku, farüngiiti ja konjunktiviiti. Meestel uretriiti, epididümiiti, prostatiiti, proktiiti, farüngiiti ja konjunktiviiti. Rasedusaegset gonokokkinfektsiooni on seostatud raseduse spontaanse katkemise, enneaegse sünnituse, enneaegse lootekestade rebendi ja madala sünnikaaluga.

Trichomonas vaginalis (trihhomoniaas)

Trichomonas vaginalis on anaeroobne viburloom. Naistele on iseloomulikum trihhomoniaasi sümptomaatiline kulg, meestel kulgeb haigus asümptomaatiliselt. Naistel tekivad trihhomoniaasiga põletiku tunnused tupes, ureetras ja parauretraalsetes näärmetes, ligi 90% juhtudest kaasneb uretriit. Meestel esineb sümptomaatilise kulu korral uretriit, erosioonid peenisel ja eesnahal.

Trihhomoniaas suurendab vastuvõtlikkust lihtherpeseviirusele (HSV), inimese papilloomiviirusele (HPV) ja inimese immuunpuudulikkuse viirusele (HIV).

Mycoplasma genitalium

Mycoplasma genitalium kuulub klassi Mollicutes. M. genitalium võib põhjustada nii akuutset kui ka retsidiveeruvat mittegonokokilist uretriiti, meestel epididümiiti ja kroonilist prostatiiti.

 

Näidustused

Seksuaalsel teel levivate infektsioonide diagnoosimine

 

Referentsväärtus

Negatiivne

 

Kliiniline tõlgendus

Positiivne tulemus viitab antud tekitajast põhjustatud infektsioonile. Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni olemasolu, kliinilise kahtluse püsimisel on näidustatud kordusuuringud.

 

Proovi-/uuringumaterjal

Naistel emakakaelakanalikaabe, meestel esmasjoauriin

Proovianum

Kaaped: Alinity m multi-Collect Specimen

Collection Kit proovivõtukomplekt

Esmasjoauriin: steriilne uriinitops

Uuringumaterjali säilivusaeg, temperatuur jt transpordi tingimused

Alinity m multi-Collect Specimen Collection Kit transportpuhvris olev proovimaterjal säilib +15...+30°C juures kuni 14 päeva. Uriiniproovid säilivad +2...+8°C juures kuni 7 päeva.

Segavad faktorid

Limane proovimaterjal võib inhibeerida DNA eraldamist

Uuringu teostamise sagedus

Tööpäeviti

Mõõtemeetod

reaalaja-PCR (qPCR)

HK kood

66608x3

 

Kasutatud kirjandus

1. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE. Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. 5th ed. St Louis: Elsevier; 2012.

2. Seksuaalsel teel levivate infektsioonide ravijuhis Eestis 2021, http://www.eusti.ee/wp-content/uploads/2021/06/Ravijuhis_2021.pdf

3. Reaktiivi infoleht –  Alinity m STI AMP Kit (Abbott) ver 53-608074/R4 2020.

 

Koostanud: Kedy Medar, laborispetsialist   

Muudetud 01.12.2021

Laboriuuringute valdkond