Regionaalhaiglas alustab tööd päevakirurgia osakond

03.09.2010

Esmaspäeval, 6. septembril alustab tööd Regionaalhaigla päevakirurgia osakond. Osakond alustab tööd Mustamäel uues X-korpuses ning päevakirurgilisi operatsioone teostatakse operatsioonikeskuse kolmes operatsioonitoas.

Kirurgiakliiniku juhataja dr Leonhard Kuke sõnul on peamine muudatus patsiendi jaoks see, et kui senini tuli patsiendil minna päevakirurgiliseks operatsiooniks vastava eriala osakonda, siis nüüdsest tuleb neil pöörduda päevakirurgia osakonda. „See tähendab, et päevakirurgilisele operatsioonile saabuvad patsiendid on koondatud kirurgiakliiniku erinevatest keskustest/osakondadest ühte osakonda,“ selgitas Kukk ning lisas: „Seega tuleb alates esmaspäevast kõigil neurokirurgia, otorinolarüngoloogia, ortopeedia, uroloogia ja üldkirurgia päevakirurgia operatsioonile saabuvatel patsientidel pöörduda X-korpuse infosse, kuhu tulevad osakonna töötajad neile vastu.“

Päevakirurgias teostatakse lihtsamaid operatsioone nagu adenoidilõikused, jalgade veenilaiendite, kubemesonga, karpaalkanalite operatsioonid jms. Uue osakonna käivitamisega plaanitaks tõsta päevakirurgiliste operatsioonide osakaalu 20%-ni Regionaalhaiglas tehtavatest operatsioonidest.

Osakonna tööd kirjeldas dr Kukk järgmiselt: „Patsient saabub päevakirurgia osakonda eriarsti saatekirjaga, kus vormistatakse dokumendid ning seejärel valmistatakse ette operatsiooniks. Pärast operatsiooni viiakse patsient operatsioonikeskuse juures olevasse ärkamispalatisse ning sealt vastavalt seisundile uuesti päevakirurgia osakonda, kus ta eest hoolitsevad professionaalsed õed-hooldajad,“ selgitas dr Kukk. Ta lisas, et üldjuhul saavad patsiendid juba sama päeva õhtul koju ning enne kojuminemist selgitavad osakonna töötajad, kuidas pärast operatsiooni kodus toimida ning mida jälgida.

Dr Kuke sõnul on arstide töö seisukohalt uue osakonna käivitamine oluline, et kõik patsiendid on ühes osakonnas, mis tagab operatiivsema ja parema infoliikumise operatsioonikeskusega. Regionaalhaigla operatsioonikeskuse juhataja kt dr Sergei Kagalo sõnul võimaldab vastavatud päevakirurgia osakonna avamine nii kallist operatsioonikeskuse ressurssi kui ka ärkamispalatit efektiivsemalt kasutada. Sõltuvalt erialast tehakse päevas 15-25 päevakirurgilist operatsiooni.
Ühtlasi paneb dr Kagalo päevakirurgia patsientidele südamele: „Häiritud reaktsioonivõime tõttu ei tohi patsiendid 24 tundi pärast operatsiooni juhtida autot ega töötada seadmetega. Ohutuks kojujõudmiseks kutsuge endale kindlasti saatja haiglasse vastu.“

Praegu asutakse ajutisel pinnal, kuid järgmisel aastal on plaanis päevakirurgia teenuse täies mahus avamine Regionaalhaigla Hiiu korpuses.