Regionaalhaigla X sügiskonverentsi fookuses on meditsiiniregistrid

20.09.2011

Reedel, 4. novembril algusega kell 10.00 toimub Eesti Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis traditsiooniline Regionaalhaigla sügiskonverents, mis tänavu kannab pealkirja „Meditsiiniregistrid — vajadus või kohustus?“.

Arvult kümnendal sügiskonverentsil on tähelepanu koondatud meditsiiniregistritele. Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik märgib, et konverentsil soovitakse saada vastuseid paljudele meditsiiniregistritega seotud küsimustele: miks ja kellele on meditsiiniregistreid vaja?, kes registreid peavad ja kellele need kuuluvad?, milline on nende pidamise ja kasutamise õigusruum?, kes registreid kasutavad?, milleks neid vaja on?, kui palju neid peaks olema ja millised?, kas registrid viivad meid lähemale personaliseeritud meditsiinile?, registrid versus andmekogud – kellele ja miks?

„Kui Eestis võime meditsiiniregistrite arvu piltlikult öeldes kokku lugeda ühe käe sõrmedel, siis Põhjamaades on neid pea kümneid kordi rohkem. Miks see erinevus nii suur on?“ avab Tõnis Allik konverentsi teemapüstitust ning lisab: „Kui Põhjamaad on registreid läbi aastate arendanud, et hinnata nii ravikvaliteeti kui ka analüüsida riiklikul tasemel inimeste tervisega seonduvat ning arendanud tervishoidu vastavalt sellele. Miks Eestis on see võimalus kasutamata? Kas küsimus on rahas või tahtmises või milleski muus? Kas Eestis on selleks vajalik ressurss olemas?“

Konverentsi peaesineja on professor Mika Gissler Soome Tervise ja Heaolu Instituudist, kes räägib oma ettekandes sellest, kuhu suunas arendatakse registreid Euroopas praegu ning millist rolli on need omanud riigi tervishoiu arengusuundade määramisel. Eesti kogemusi jagavad siinsete registrite eestvedajad.

Tõnis Allik märgib: „Iga registri pidamine tähendab ühelt poolt rahalisi vahendeid ja teisalt ka olulist panust erialaseltsidelt. Loodame, et meie konverents annab tõuke erinevate osapoolte laiapõhjaliseks aruteluks ja edasisteks arenguteks.“

Konverentsile registreerimine algab 4. oktoobril.