dr_Planken.jpg

Regionaalhaigla teadus- ja arenduskonverents 2020

16.11.2020

29. oktoobril toimus Regionaalhaiglas 2020. aasta teadus- ja arenduskonverents. Antud konverents toimub teist aastat järjest eesmärgiga tutvustada haigla töötajate ja meedikute teadustöid. Teadus-arendustegevusel on olulised väljundid nii igapäevases kliinilises töös, uudsete raviotsuste juurutamisel kui ka ravikvaliteedi tagamisel, kuid oluline on ka töötajate loomingulise tegevuse toetamine, rahulolu ning motivatsiooni säilitamine ja innovatiivsete uuringute ning rahvusvaheliste projektide teostamine. Aasta-aastalt tõuseb haiglas läbiviidavate projektide ning publikatsioonide maht ning oluline on ka teadusalane õppetegevus. 2020. aastal on Regionaalhaiglas kaitstud juba neli doktoritööd kirurgiakliiniku arstide poolt ning antud tööde puhul olid kolmel juhul kaasjuhendajaks ka Regionaalhaigla arstid.

Konverentsi avasõnad haigla juhtkonna poolt lausus Terje Peetso, kes rõhutas Regionaalhaigla kasvavat rolli Eesti teadus-arendusmaastikul ning andis ülevaate haigla prioriteetsetest arengusuundadest ja plaanidest antud valdkonnas. Oluline on tõdeda, et haigla väärtustab ning toetab igakülgselt teadus-arendustegevust, seda nii sisuliste kui korralduslike teadus-arendusteenistuse tugiteenuste kaudu, kui ka otseste materiaalsete toetuste näol, mis on mõeldud teadustöö läbiviimiseks, publitseerimiseks ning magisti- ja doktoritööde kaitsmiseks. 

Esimese sessiooni ettekande tegi ajakirja Eesti Arst preemia võitnud dr Sander Pajusalu TÜK ühendlabori kliinilise geneetika keskusest, andes põhjaliku ülevaate geneetika rollist kliinilises meditsiinis nüüd ja tulevikus. Seejärel tutvustas dr Siim Schneider oma doktoritöö teemat, milleks on noorte isheemilise insuldi epidemioloogiline ning kliiniline analüüs – oluline teema, kuna antud haigusel on sageli laastav mõju noorte inimeste sotsiaalsele ja tööalasele toimetulekule ning kuigi üldiselt on isheemilisse insulti haigestumine arenenud riikides viimastel kümnenditel vähenenud, siis noortel täiskasvanutel on see vastupidiselt suurenenud. Seejärel tutvustas dr Merike Luman nefroloogia osakonna arstide teadustegevust neeruasendusravi valdkonnas, valdkond mille puhul on edukas koostöö Tallinna Tehnikaülikooli ja Regionaalhaigla arstide vahel toimunud juba üle 15 aasta. Järgnevalt tutvustasid enda doktoriväitekirju kaks Regionaalhaigla arsti. Dr Marina Teras kaitses doktoritöö melanoomi markeritest ning uutest raviperspektiividest 2020. aasta suvel Tallinna Tehnikaülikoolis. Dr Ülle Võhma kaitses doktoritöö 2019. aastal Tartu Ülikoolis ning töö keskendus isiksuse joonte mõjule paanikahäire diagnostikas ning ravitulemustes. 

Konverentsi teises sessioonis andis dr Toomas Marandi ülevaate rahvusvahelistest kliiniliste uuringute koostöövõrgustikest PNEx ja TriNetX, millega Regionaalhaigla on liitumas ning mis võimaldavad leida sobivaid patsiente uuringute läbiviimiseks. Antud võrgustikel on aina tähtsam roll globaliseeruvas meditsiiniuuringute valdkonnas, kuna viimasel aastakümnel on kliiniliste uuringute maht Eestis üldiselt langenud, samas on uuringutes osalemise võimalus oluline patsientidele uudsete ravivõimaluste pakkumiseks. Põhjaliku ülevaate enda magistritööst andis ka infektsiooniõde Sigrid Jaska-Pilv, kes tutvustas infektsioonikontrolli kontaktõdede süsteemi loomise ning juurutamise alaseid tegevusi partnerhaiglates. 

Konverentsi kaks viimast ettekannet keskendusid kevadel lahvatanud koroonapandeemia ajal Regionaalhaiglas käivitatud uuringutele. Dr Indrek Rätsep tutvustas Eesti kogemust COVID-19 haigete intensiivravis ning meie kõrgetasemelisi ravitulemusi võrreldes 51 partnerriigiga, kes on kaasatud ECMO patsientide andmekogu konsortsiumisse. Dr Rätsepa ettekanne valiti virtuaalse hääletuse teel ka konverentsi parimaks. Viimase ettekande vältel andis dr Anu Planken ülevaate Eestis läbiviidavatest COVID-19 diagnostiliste ja terapeutiliste arenduste uuringust, mille käigus loodavad ravimid on plaanis viia faas I/II uuringutesse juba 2020. kevadel koostöös Regionaalhaigla ja teiste Eesti haiglatega. Konverentsi ajal oli võimalik tutvuda ka 11 kõrgetasemelise posterettekandega.  

Konverentsi kokkuvõtteks on oluline tõdeda, et vaatamata keerulistele pandeemia oludele panustab Regionaalhaigla juhtival positsioonil nii kliinilise meditsiini kui ka teadus-arendusvaldkonna eesliinil.

Dr Anu Planken