Vähiravi komitee

Regionaalhaigla interdistsiplinaarsel vähiravikonverentsil räägitakse tänapäevasest vähiravist ja koostöö tähtsusest

16.11.2017

Homme, 17. novembril toimub Põhja-Eesti Regionaalhaigla konverents „Regionaalhaigla kui interdistsiplinaarne vähiravikeskus“. Konverentsil käsitletakse lisaks pahaloomuliste kasvajate diagnostikale ja aktiivravi meetoditele ka ennetuse, toetusravi ja haiguse sotsiaalmajanduslikke aspekte.

„Parima ravitulemuse saavutamiseks onkoloogilise patsiendi puhul on oluline paljude erinevate eriarstide ja spetsialistide vaheline meeskonnatöö ehk patsientide interdistsiplinaarne käsitlus,“ ütles Regionaalhaigla juhatuse liige-ülemarst dr Andrus Remmelgas.  Dr Remmelga sõnul kinnitab rahvusvaheline kogemus, et parimad vähiravitulemused saavutatakse koondades ravi akrediteeritud kompetentsikeskustesse. Ka Eestis oleks vaja vähiravi senisest veelgi enam tsentraliseerida ning harvaesinevate kasvajate käsitlus tuua ühte keskusesse. „See annab võimaluse vähiraviga tegelevate arstide subspetsialiseerumisele, mis omakorda tagaks parema kvaliteedi,“ lisas dr Remmelgas. Ravi parem kättesaadavus patsiendile tagatakse luues võrgustikke geograafiliselt kaugemal asuvate haiglatega, kus on võimalik teostada erinevaid raviprotseduure. Heaks näiteks on meie haigla koostöö Pärnu haiglaga ja Tartu Ülikooli kliinikumi koostöö Ida-Viru keskhaiglaga keemiaravi vallas. Aktiivravi kõrval on oluline ka vähihaigete palliatiiv-, sümpotmkontroll- ning taastusravi edasine arendamine.

Koostöö ongi tänapäevase ja tõhusama vähiravi võti. „Eestis võiks ehk olla suur narratiiv ühest kõikehõlmavast virtuaalsest vähikeskusest – selleks, et teaduse saavutused jõuaksid kiiremini ellu, patsiendid saaksid parimat võimalikku ravi ja ressursid optimaalseimal viisil kasutatud,“ ütles Urmas Siigur, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees ja lisas: “Meil on nii Tallinnas kui ka Tartus toimekaid teadusgruppe, heal tasemel kliiniline baas ja kõrge kvalifikatsiooniga kliinilised spetsialistid. Aga meil on vaja paremat kokkumängu, kui muusikalisi termineid kasutada.“ Kliinikumi poolt teeb konverentsil ettekande dr Peeter Padrik, Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja.

Konverentsi ettekanded käsitlevad muuhulgas vähktõve sotsiaalmajanduslikke aspekte, ennetust, diagnostikat ja  erinevaid vähi aktiivravi meetodeid nagu kirurgilist-,  süsteem- ja kiiritusravi. Eraldi  on sessioon, mis pühendatud vähihaigete toetus- ja taastusravile.

Interdistsiplinaarse vähiravikeskuse teemalise konverentsi korraldamisse panustavad kõik vähi diagnostika, aktiivravi ning toetus- ja taastusraviga tegelevad kliinikud ja struktuuriüksused ning interdistsiplinaarsed onkoloogilised töögrupid Regionaalhaiglas. Onkoloogilise raviga alustati Põhja-Eestis rohkem kui 70 aastat tagasi ja areng on olnud tähelepanuväärne.

Regionaalhaigla on Euroopa Vähiinstituutide Organisatsiooni täisliige (Organisation of European Cancer Institutes, OECI). Valmistudes haigla kui multimodaalse vähikeskuse akrediteeringuks on mitmed vähiraviga tegelevad üksused edukalt läbinud spetsiifilisi akrediteeringuid: kiiritusravi – QUATRO, IAEA; nukleaarmeditsiin – QANUM, IAEA; PET/KT, EARL; mitmetes üksustes on akrediteerimisprotsess käimas.

Konverents toimub Tallinnas Swissoteli konverentsikeskuses.

Konverentsi kava