Põhja-Eesti suurim südamekeskus

 

Regionaalhaigla südamekeskus on interdistsiplinaarne keskus, mis  tegeleb südamehaiguste ennetamise, diagnoosimise ja raviga. See on südamehaiguste alal kõrgeima taseme keskus Põhja-Eesti piirkonnas. Meil uuritakse ja ravitakse haigeid nii polikliinikus kui ka haiglaosakondades. Kasutusel on südamehaiguste diagnoosimise ja ravi kõige tänapäevasemad meetodid ning üks moodsamaid operatsiooniplokke Läänemere maades.
Meie südamearstid on Eestis tunnustatud spetsialistid, on oma teadmisi täiendanud mitmetes Euroopa keskustes ja osalevad paljudes rahvusvahelistes teadusuuringutes. Keskusel on tihe koostöö Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ja paljude maailma teaduskeskustega. Regionaalhaiglale on omistatud  Euroopa Hüpertensiooni Ektsellentsikeskuse nimetus, mis näitab meie haigla kõrget taset kõrgvererõhutõve diagnoosimises ja ravis.
Tegeleme aktiivselt südame veresoonte lupjumishaiguse (südameinfarkti) raviga, olles Eesti suurim infarktiravi keskus kolmandikule kõigist Eesti infarktihaigetest. 24 tundi ööpäevas ja 365 päeva aastas kõrvaldame südame pärgarterite ahenemisi ja sulguseid balloonlaiendamiste ja stentide (metallvõrkude) implanteerimise teel rindkerevalu kõrvaldamiseks ja müokardi infarkti tsooni vähendamiseks.

Rütmihäirete ravi

Kõrvaldame südame rütmihäireid põhjustavaid lisajuhteteesid ning erutustekke koldeid kõige tänapäevasemate ravimeetoditega. Implanteerime kaasaegseid südame stimulaatoreid k.a. südamepuudulikkust ning eluohtlikke rütmihäireid ravivaid aparaate. Suure osa meie haigetest moodustavad kõrgvererõhutõvega patsiendid. Südamepuudulikkusega patsientidele oleme samuti juhtivaks keskuseks. Meie keskuses paigaldati Eestis esimene südame vasaku vatsakese abiseade („tehissüda“).

Südamehaiguste ennetamine

Südamehaigused on hästi ennetatavad. Meie haiglas töötab südametervise keskus, kus määratakse vererõhu näitajaid, vere kolesteroolitaset, veresuhkru taset, tehakse elektrokardiograafia ning vaadatakse üle südame- ja veresoonkonna haiguste risk. Vajaduse korral tehakse lisauuringuid (koormustest, südame ultraheliuuring, vererõhu- ja südametegevuse ööpäevane uuring). Toimub eluviisi nõustamine ja vajaduse korral alustatakse ravi.

Kõige sagedasemad kardioloogilised uuringud ja testid:

  • Elektrokardiograafia ehk EKG võimaldab avastada põetud või käigusolevat südamelihase infarkti, verevaegust, rütmihäireid, vererõhust tingitud südamelihase muutusi (südamelihase paksenemine jne).
  • Koormustest ehk koormus-EKG on elektrokardiogrammi ja vererõhu pidev registreerimine kehalise koormuse tingimustes koormusrajal (treadmill'il) või jalgrattal. Võimaldab välja selgitada koronaararterite seisundit, südamelihase infarkti tekke riski, vererõhuhaiguse esinemist või selle raskusastet, rütmihäirete olemasolu, organismi koormustaluvust, kontrollida ravi efektiivsust jne. Koormustesti tulemuste alusel saab välja selgitada patsiendi jaoks optimaalse kehalise koormuse, samuti määrata adekvaatset kehalist koormust infarkti või muu südamehaiguse järel.
  • Holter-monitooring ehk EKG ööpäevaringne registreerimine on elektrokardiogrammi pidev registreerimine 24 (ka 48) tunni vältel. Võimaldab avastada südame rütmihäireid, registreerida nende esinemissagedust ja iseloomu, samuti teha kindlaks elektrilisi juhtehäireid ja blokaade südames (sh välja selgitada teadvuskaotuse põhjusi), määrata või korrigeerida ravi jne.
  • Vererõhu monitooring ehk vererõhu ööpäevaringne registreerimine on vererõhu väärtuste registreerimine 24 tunni vältel. Võimaldab avastada varjatud (algavat) vererõhuhaigust, täpsustada vererõhktõve raskusastet, määrata ravi ja kontrollida selle efektiivsust.
  • Ehhokardiograafia on südame ultraheliuuring, mis võimaldab selgitada südame ja suurte veresoonte anatoomilist ehitust ja funktsiooni, verevoolu liikumist (suund ja kiirus), vasema vatsakese töövõimet, avastada infarktikoldeid, teha kindlaks trombide olemasolu südameõõntes ja veresoontes, hinnata südameklappide anatoomilist ehitust ja funktsiooni (klapirikete diagnostika) ning diagnoosida kaasasündinud südamerikkeid.

Regionaalhaiglas töötavad südamearstid teevad tihedat koostööd meie kardiokirurgidega, kes sooritavad kõiki tänapäevaseid südameoperatsioone. Rahvusvahelisel skaalal võib meie keskuse tugevateks külgedeks lugeda opereeritute madalat suremust, suurt tuiksoonte kasutamise osakaalu šundimaterjalina ning töötaval südamel opereerimise kogemust. 

Kõige sagedasemad kardiokirurgilised operatsioonid:

  • Aortokoronaarne šunteerimine. Meil on kõrge arteriaalse šunteerimise ja töötaval südamel opereerimise osakaal.
  • ​Südame klapipatoloogia. Kahjustunud südameklappide asendamine proteesiga on lahtine südameoperatsioon, mille puhul süda seisatakse ja südameõõned avatakse. Patsiendi elutähtsate funktsioonide ülalhoidmise tagab sellel ajal  kunstlik vereringe. Tavaliselt tuleb kahjustunud südameklapp asendada kunstklapiga. Kasutame kahte eri proteesitüüpi.
  • Kombineeritud südamepatoloogia. Südameveresoonte ahenemise ja südameklapi kahjustumise probleemid lahendatakse ühes etapis.
  • Kodade virvenduse kirurgiline ravi. Kui kodade virvendus esineb lisaks opereerimist vajavale pärgarterite ahenemisele või südame klapipatoloogiale, saab kirurg seda ravida  samas etapis nn ablatsiooni protseduuriga. 
  • Südamesiseste defektide likvideerimine südamekodade vaheseinas (kaasasündinud) ja südamevatsakeste vaheseinas (südamelihase infarkti komplikatsioon).

    Meie südamekeskus on patsiendi jaoks kõige tänapäevasem ja turvalisem valik.