Dr Arkadi Popov Jüri kiirabitugipunkti avamisel.JPG

Põhja-Eesti Regionaalhaigla avab kiirabitugipunkti ja tutvustab kiirabikeskust

27.12.2013

Põhja-Eesti Regionaalhaigla avab esmaspäeval, 30. detsembril kell 14 Jüris uue kiirabitugipunkti. Samas tutvustatakse oktoobris loodud Regionaalhaigla kiirabikeskust ning esitletakse kahte uut reanimobiili.

Terviseameti korraldatud kiirabikonkursi tulemusel hakkab Regionaalhaigla 30. detsembrist osutama kiirabiteenust 11 brigaadiga 9 tugipunktis – Sakus (2 brigaadi), Keilas, Paldiskis, Jüris, Raplas, Kohilas, Haapsalus (2 brigaadi), Hiiumaal, Märjamaal. 2015. aastal lisandub brigaad ka Sauele. Regionaalhaigla jaoks on uued kiirabitugipunktid Kohilas, Raplas, Märjamaal, Haapsalus ja Hiiumaal. Jüri tervisekeskuse ruumides avatav kiirabitugipunkt on nii haigla kui ka piirkonna jaoks uus tugipunkt.

Regionaalhaigla juhatuse liige-haigla ülemarst dr Andrus Remmelgas rõhutab, et inimesed ei pea pelgama, et seoses kiirabiteenuse osutaja vahetumisega, osades piirkondades, abivajajate jaoks uuest aastast midagi muutub: „Ikka tuleb kiire meditsiiniabi vajadusel kõigepealt helistada hädaabinumbrile 112. Häirekeskus määrab kiirabi väljasaatmise prioriteedi ning vastavalt sellele annab lähimale vabale kiirabile väljasõidukorralduse, lähtudes kiireima abi printsiibist,“ selgitab dr Remmelgas ning lisab: „Kiirabisüsteemis töötavad inimesed on oma ala professionaal, kes on kursis tänapäevaste diagnostika- ja ravimeetoditega ning kel on lisaks võimalik telemeditsiini kaudu konsulteerida ka haigla arstiga. Meie eesmärk on ikka ja alati pakkuda parimat kvaliteetset teenust.“

„Kiirabiteenuse osutamise laienemisega Lääne-Harju piirkonnas muutis Regionaalhaigla oma struktuuri ning eraldi üksusena loodi kiirabikeskus,“ selgitab kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popov ning lisab, et seni erakorralise meditsiini keskuse koosseisu kuulunud kiirabiosakond, reanimobiiliosakond ja väikesaarte üksus liideti üheks keskuseks. Dr Popovi sõnul on keskuse esimesed kuud on olnud väga kiired. Ette on valmistatud uued ruumid Jüris, Raplas, Märjamaal, Haapsalus, Hiiumaal ning korraldatud konkursid täiendavate töötajate leidmiseks. Kõik uued töötajad on läbinud ka täiendavad koolitused.

Kiirabibrigaadide brigaadijuhtidele ja kõigile teistele töötajatele on Regionaalhaiglas loodud eraldi laiapõhjaline täiendus-koolitusprogramm. „Meie töötajatel on võimalus end pidevalt täiendada ning me tegeleme pidevalt koolituste kvaliteedi parendamisega,“ märkis anestesioloogiakliiniku juhataja dr Valdo Toome „Lisaks praegusele programmile, oleme koostöös haigla koolitustalitusega ette valmistamas tänapäevase tehnoloogiaga varustatud õppeklasse, kus on võimalk läbi viia simulatsioonikoolitusi mannekeenidel ning teostada nende hilisemat videoanalüüsi.“

Ühe uuendusena rakendab Regionaalhaigla 2014. aastal telemeditsiini lahendused kõigis kiirabibrigaadides. „Oleme seni telemeditsiini lahendust kasutanud väikesaartel, kus abi osutavad väljaõppe saanud mittemeedikutest esmaabibrigaadid. Nüüd laiendame süsteemi kõigile brigaadidele,“ kirjeldab dr Popov. Telemeditsiini lahenduse kasutamine tähendab seda, et väljakutsel olev brigaad saab vajadusel ööpäevaringselt konsulteerida Regionaalhaigla arstiga, kes näeb haiget ja tema tervisenäitajaid ekraanil (kardiomonitooring, EKG jms). „Hiiumaal, mis on meie kõige kaugem tugipunkt, on telemeditsiini rakendamise võimalus loodud juba detsembri keskpaigast. Teiste tugipunktide jaoks oleme seadmete soetamiseks kuulutanud välja riigihanke,“ lisas dr Popov.

Kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popov on kindel, et ühendades Regionaalhaigla kiirabitöötajate kogemused, tänapäevased tehnilised võimalused ning haigla teiste kolleegide nõu ja toetuse, on vastloodud kiirabikeskusel tugev alus tagada oma teeninduspiirkonnas igati kvaliteetne kiirabiteenus.


****
Taustainfo:
30. detsembrini osutas Regionaalhaigla kiirabiteenust 6 kiirabibrigaadiga. Tugipunktid olid Sakus, Keilas, Paldiskis, Kehras ja Kosel.
Tänasest osutab Regionaalhaigla kiirabiteenust 11 brigaadiga 9 tugipunktis – Sakus (2 brigaadi), Keilas, Paldiskis, Jüris, Raplas, Kohilas, Haapsalus (2 brigaadi), Hiiumaal, Märjamaal. (Regionaalhaigla ei osuta enam kiirabiteenust Kehras ja Kosel.) 2015. aastal lisandub brigaad ka Sauele.

Regionaalhaigla jaoks on uued kiirabitugipunktid Kohilas, Raplas, Märjamaal, Haapsalus ja Hiiumaal. Jüri kiirabitugipunkt on nii haigla kui ka piirkonna jaoks uus tugipunkt.
Lisaks kiirabile osutab Regionaalhaigla teenust 2 reanimobiilibrigaadiga. Väikesaartel, Kihnus, Ruhnus ja Vormsil, annavad abi esmaabibrigaadid.

Kiirabikeskus loodi 1. oktoobril 2013, selle koosseisu kuuluvad kiirabiosakond, reanimobiiliosakond koos väikesaarte üksusega. Keskuses töötavad 11 kiirabibrigaadi, 2 reanimobiilibrigaadi ning 3 esmaabibrigaadi (väikesaartel). Seisuga 30.12.2013 töötab kiirabikeskuses kokku 213 inimest, kellest 120 on õed, 58 autojuht-kiirabitehnikut, 17 arsti ja 15 väikesaarte erakorralise abi spetsialisti.
Kiirabiautod: Keskuse kasutuses on 26 kiirabiautot. 2014. a juunis lisandub veel 5 uut kiirabiautot.

Kiirabi teeninduspiirkond:
• Kiirabiosakonna kaugeim tugipunkt on Hiiumaal, sõiduaeg 3,5 h (auto + praam)
• Väikesaartest on kaugeim üksus Ruhnul, sõiduaeg 5 h (auto + praam)

Reanimobiilide teeninduspiirkond:
• Põhja-, Kesk-, Ida- ja Lääne-Eesti, Eesti saared, vajadusel välisriigid. Aastas tehakse keskmiselt 150 erakorralist meditsiinilist lendu (sh lennuk ja helikopter)

Keskuse eelarve aastas ca 4,3 mln eurot, mida finantseeritakse vastavalt Terviseametiga sõlmitud halduslepingule kulumudeli alusel riigieelarvest.