Meningiiditekitajate bakterite DNA liikvoris (paneel)

Meningiiditekitajate bakterite DNA liikvoris (paneel) (MeningitisBac DNA panel)

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi molekulaardiagnostika labor

Telefon: 617 1769

 

Üldiseloomustus

Uuringu eesmärgiks on määrata patsientide seljaajuvedelikust järgmisi meningiidi tekitajaid: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae tüüp b, Neisseria meningitidis, Streptococcus agalactiae, Listeria monocytogenes.

Meningiiti ehk ajukelmepõletikku põhjustab haigustekitaja sattumine ajukelmetele. Olenevalt tekitajale jaotatakse meningiit bakteriaalseks või viiruslikuks.

Bakteriaalne meningiit võib põhjustada ajukahjustusi, kurtust, ning surma. Ravimata bakteriaalse meningiidi patsientidel esineb progressiivne vaimse seisundi halvenemine.

Kõige levinum meningiiti tekitav bakter on Streptococcus pneumoniae. Haigustekitaja levib enamasti kontaktnakkusena ning riskigrupis on väikesed lapsed ja vanemad inimesed. Ajukelmetele sattunud S. pneumoniae põhjustab pikaajalist palavikku, neuro-sensoorset kurtust, hüdrotsefaaliat ning teisi kesknärvisüsteemi tüsistusi.

Neisseria meningitidis kandub edasi piisknakkusena ning kõige sagedamini haigestuvad imikud ja väikelapsed. N.meningitidis põhjustab petehhiaalset või purpurlöövet. Ägeda haigusvormi puhul esineb kõrge suremus.

Haemophilus influenzae tüüp b põhjustatud meningiit levib piisknakkusena ning esineb enamasti lastel, kes pole antud patogeeni vastu vaktsineeritud.

Streptococcus agalactiae põhjustatud meningiit esineb sagedamini vastsündinutel, põhjustades erinevaid kesknärvisüsteemi häireid. Sümptomite hulka kuuluvad ka palavik, peavalu, kange kael ja segadus.

Listeria monocytogenes poolt põhjustatud meningiit esineb sagedamini vastsündinutel, immuunpuudulikkusega lastel ja rasedatel naistel. L. Monocytogenes põhjustab lihas- ja selja-, pea ja kurguvalu ning palavikku. L. Monocytogenes’i põhjustatud meningiidi sümptomid sarnanevad gripile, mistõttu on diagnoos tihtipeale hiline.

 

Näidustused

  • Bakteriaalse meningiidi diagnoosimine

 

Referentsväärtus

Negatiivne

 

Kliiniline tõlgendus

Positiivne tulemus viitab antud tekitajast põhjustatud infektsioonile. Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni olemasolu, kliinilise kahtluse püsimisel on näidustatud kordusuuringud.

Proovimaterjal/-materjal

Liikvor (CSF)

Proovianum

Lisandita katsuti; minimaalne kogus 500 µl

Proovimaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

+20...+25 oC 4 h

+2...+8 oC 3 päeva

 

Segavad tegurid

Viskoosne materjal

Teostamise sagedus

Iga päev kl 8-16, CITO

Mõõtemeetod

PCR

HK kood

66608 x 5

 

Kasutatud kirjandus

  1. Seeplex® Meningitis ACE Detection V2.0, 07.2011

 

Koostanud: Silvia Jänes, laborispetsialist

21.09.2018

Laboriuuringute valdkond