Glomeeruli basaalmembraani vastase IgG hulk

Glomeeruli basaalmembraani vastase IgG hulk ( GBMA IgG QN)

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi immunoloogia labor
Telefonid: 617 1140; 617 2023; 617 2024

Üldiseloomustus

Goodpasture sündroom on harvaesinev autoimmuunne haigus, mida põhjustavad neerupäsmakeste basaalmembraani vastased autoantikehad. Antigeenina toimiv valk paikneb neerude ja kopsude basaalmembraanis, mis tingib spetsiifilise kliinilise pildi: kiiresti progresseeruv glomerulonefriit ja/või kopsuhemorraagia.

Näidustused

• Goodpasture sündroomi diagnoosimine

Referentsväärtus

<7 kU/L

Kliiniline tõlgendus

Positiivne anti-GBM leid:

• Goodpasture sündoom – testi sensitiivsus ja spetsiifilisus on ca 95%
  • Kiirelt progresseeruv glomerulonefriit – 15-20% haigetest. Halvema prognoosi näitaja, koos ANCA (enamasti MPO-ANCA, esinemissagedus 20-35% haigetest) esinemisega viitab haiguse progresseerumisele.
  • Isoleeritud kopsuhemorraagia – 2% haigetest
  • Madalad positiivsed GBMA väärtused võivad olla ebaselge kliinilise tähendusega
  • Positiivne GBMA leid on alati kriitiline väärtus, mis annab märku püsiva neerupuudulikkuse tekke või eluohtliku kopsuverejooksu võimalusest ja põhjustab hospitaliseerimise vajaduse.

Proovi-/uuringumaterjal

Veeniveri/seerum, veeniveri/plasma

Proovianum

Geeliga CAT katsuti (kollane kork)

Proovimaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

2-8 oC kuni 14 päeva

Teostamise sagedus

tööpäeviti

Mõõtemeetod

Fluoroensüüm- immuunmeetria (FEIA)

HK kood

Kirjandus

1. Conrad K, Schöβler W, Hiepe F, Fritzler MJ. Autoantibodies in organ specific autoimmune diseases. A diagnostic reference. Vol 8, 2nd edition. Gesellschaft zur Förderung der Immundiagnostik e.v., Dresden 2017 lk. 94-96, 283.
  2. Shoenfeld J, Cervera R, Gershwin M E. Diagnostic criteria in autoimmune diseases. Humana Press, USA 2008 lk. 121-124.

Koostas:

Marge Kütt, laboriarst, laboratooriumi juhataja