Gammainterferoon-test (tuberkuloosi sõeluuring)

Gammainterferoon-test plasmas (tuberkuloosi sõeluuring) (P-IGRA

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi mükobakterioloogia labor

Telefon: 617 2919, 617 2917

 

Üldiseloomustus

Gammainterferoon test (IGRA test, QuantiFeron test) on kaudne analüüs, mida kasutatakse latentse tuberkuloosi ehk tuberkuloosi nakatumise diagnoosimiseks. Latentse tuberkuloosi korral esineb organismis eluvõimelisi tuberkuloositekitajaid, kuid need on inaktiivsed. Nakatunul puuduvad sümptomid ja ta ei ole nakkusohtlik.

QuantiFeron testis kasutatakse antigeene (peptiidide segu), mis jäljendavad mükobakteriaalseid valke ESAT-6 ja CFP-10. Need peptiidi antigeenid stimuleerivad gammainterferooni (γIFN) reaktsiooni T-rakkudes M. tuberculosis´ega nakatunutel. Kui patsient on nakatunud M. tuberculosis kompleksi kuuluva mükobakteriga, siis tunnevad lümfotsüüdid need antigeenid ära ja vastusena hakkavad tootma γIFN. Test põhineb γIFN tuvastamisel ja kvantifitseerimisel.

ESAT-6 ja CFP-10 valke ei leidu enamuses mittetuberkuloossetes mükobakterites (v.a M. kansasii, M. szulgai ja M. marinum) ja BCG-tüvedes.

 

Näidustused

  • Latentse tuberkuloosi diagnostika

 

Referentsvahemik

Negatiivne

 

Kliiniline tõlgendus

  • Negatiivne tulemus ei välista M. tuberculosis´ega nakatumise või tuberkuloosi haigestumise võimalust.
  • Positiivne tulemus ei tohiks olla ainsaks aluseks M. tuberculosis´ega nakatumise üle otsustamisel. Analüüsi tulemusi tuleb vaadelda koos teiste meditsiiniliste ja diagnostiliste uuringutega.
  • IGRA test ei erista latentset tuberkuloosi aktiivsest haigestumisest.
  • IGRA test ei anna positiivset immuunvastust BCG vaktsiinitüve proteiinidele.
  • Positiivse tulemuse võivad anda ka mittetuberkuloossed mükobakterid M. kansasii, M. szulgai ja M. marinum kuna neil esineb ESAT-6 ja CFP-10 valke kodeerivaid geene.

Proovi-/uuringumaterjal

Veeniveri/plasma

Proovianum

Geeliga vaakumkatsutite komplekt QuantiFERON-TB Gold Plus (4 katsutit):

QuantiFERON Nil

QuantiFERON TB1

QuantiFERON TB2

QuantiFERON Mitogen.

Võtta 1 mL verd ühe katsuti kohta (katsuti täita märgistuseni). Kohe peale vere võtmist loksutada katsuteid kümme korda, et kogu katsuti sisemine pind oleks verega kaetud ja katsuti seintel olevad antigeenid lahustuksid.

Proovimaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

17...27 oC 16 h

Täisverega katsutid transportida toatemperatuuril võimalikult kiiresti (16 h jooksul) laborisse inkubeerimiseks. Kui kohene transport ei ole võimalik, inkubeerida katsuteid 16…24 h püstises asendis 37 oC juures, mille järgselt säilib proovimaterjal  4…27 oC juures kuni kolm päeva. Peale inkubeerimist tsentrifuugimisel eraldatud plasma säilib 2…8 oC juures kuni 28 päeva. Plasma eraldamise järgselt hoida katsuteid püstises asendis ja vältida katsutite loksutamist.

Segavad tegurid

Nõuetele mittevastav verevõtu katsutite käsitlemine preanalüütilises faasis, lümfotsüütide ebapiisav hulk või nende langenud aktiivsus, lümfotsüüdid ei ole võimelised gammainterferooni tootma, heterofiilsete antikehade esinemine proovimaterjalis.

Teostamise sagedus

Üks kord nädalas

Mõõtemeetod

Ensüüm-immunsorptsioonmeetod (ELISA)

HK kood

66716 x 2

 

Kasutatud kirjandus

  1. Gammainterferoon testi kasutusjuhend – QuantiFERON:TB Gold Plus (QFT-Plus) ELISA Package Insert, Qiagen, versioon 1, 04/2019.
  2. Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa keskus. Handbook on tuberculosis laboratory diagnostic methods in the European Union – Updated 2018. Stockholm: ECDC; 2018.
  3. Kopsu- ja kopsuvälise tuberkuloosi käsitlus, RJ-A/18.1-2017 Ravijuhendite nõukoda. 2017.

 

Koostanud Sirje Sasi, laborispetsialist

25.09.2020