Fookuses on erakorraline arstiabi Eestis

21.04.2009

Kolmapäeval, 22. aprillil algusega kell 10.00 toimub Reval Hotel Olümpia Alfa saalis III Erakorralise meditsiini kevadkonverents.  Erialapõhise konverentsi eesmärgiks on laiapõhjalise koostöö arendamine kiirabi ja haiglate erakorralise meditsiini osakondade vahel, kuna sellest oleneb patsientide edasine paranemine. Konverents annab läbilõike erakorralisest arstiabist Eestis. Ettekannetega esinevad ja kogemusi jagavad valdkonna arstid ning õed Põhja-Eesti Regionaalhaiglast, Tartu Ülikooli Kliinikumist, Tallinna Kiirabist, Lääne-Tallinna Keskhaiglast ning Ida-Viru Keskhaiglast.

Erakorralise meditsiini kevadkonverentsi ühe eestvedaja, Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki sõnul hõlmab erakorralise meditsiini süsteem haiglaeelset ehk kiirabi ning haigla erakorralise meditsiini osakondade koostööd. Dr Novak: „Kiirabibrigaad ning erakorralise meditsiini arstid ja õed alustavad tihti ägedate haiguste, traumade ja mürgistuste esmase diagnoosimise ja raviga. Seega oleneb just nende tegevusest ja otsustest see, kuidas inimene hiljem terveneb.“ Vassili Novaki sõnul on kiirabitöötajate tegevus ja neilt laekunud info oluline näiteks ka haigla valmisoleku tagamiseks raskete traumadega patsientide vastuvõtmisel.

Seekordne kevadkonverents, kuhu on registreerunud üle 200 osaleja toimub kolmes osas. Esimeses osas räägib dr Vassili Novak sellest, kes on kes Eesti erakorralises meditsiinis ning dr Ago Kõrgvee tutvustab Eesti erakorralise meditsiini arengukava. Dr Arkadi Popov käsitleb taaselustamist ja selle korraldust haiglas. Intubatsioonist haiglaeelses etapis on juttu dr Raul Adlase ettekandes.

Erakorralise meditsiini kevadkonverentsi teises osas tutvustab dr Kristina Põld meelemürkide nimekirja täiendusi. Dr Aleksandr Pavlovi ettekanne käsitleb allveesukeldumist erakorralise meditsiini arsti pilgu läbi. Dr Severin Puss räägib lennumeditsiinist ning dr Alla Denissova tutvustab hüperbaarilise oksügenatsiooni tänapäevaseid võimalusi Regionaalhaiglas.

Kolmandas osas tutvustab dr Anžela Popova ambulatoorse patsiendi rahulolu-uuringu tulemusi Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Lääne-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonnas. Dr Julia Zjablova räägib Ida-Viru Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonnast ning dr Ahti Varblane jagab erakorralise meditsiini arsti kogemusi sõjapiirkonnas välismissioonilt Afganistanis. Svetlana Paderina räägib Tartu Ülikooli Kliinikumi näitel haigla kolimise rõõmudest ja muredest ning Tatjana Märtson suhtlemisprobleemistikust ja selle lahendamisest erakorralise meditsiini osakonnas. Konverentsi lõpetab diskussioon.

Kevadkonverentsi juhivad dr Vassili Novak, dr Arkadi Popov ning dr Ago Kõrgvee.

Konverentsi korraldajaks on Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakond on Eesti suurim, mis teenindab ööpäevas 150-250  inimest, kellest 35-40% vajavad kohest haiglaravi. 2008. aastal osutati Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuses arstiabi 61 046 patsiendile. Regionaalhaigla teenindab 6 kiirabibrigaadiga Harjumaad ning Tallinna ja Põhja-Eesti raskes seisundis patsiente kahe reanimobiiliga. Regionaalhaigla ülesandeks on tagada ka meditsiiniline kõrgendatud valmisolek riigivisiitide ja suurürituste ajal.

Kava leiate SIIT