Fookuses on erakorraline arstiabi Eestis

30.04.2010

Reedel, 30. aprillil algusega kell 11.00 toimub Radisson Blu Hotel konverentsikeskuse Hansa saalis IV Erakorralise meditsiini kevadkonverents. Erialapõhise konverentsi eesmärk on laiapõhjalise koostöö arendamine kiirabi ja haiglate erakorralise meditsiini osakondade vahel, andes läbilõike erakorralisest arstiabist Eestis. Ettekannetega esinevad ja kogemusi jagavad valdkonna arstid ja õed Põhja-Eesti Regionaalhaiglast, Tartu Ülikooli Kliinikumist, Ida-Tallinna Keskhaiglast, Lääne-Tallinna Keskhaiglast, Tallinna Kiirabist, Tartu Kiirabist ning Sotsiaalministeeriumist.

Erakorralise meditsiini kevadkonverentsi ühe eestvedaja, Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki sõnul hõlmab erakorralise meditsiini süsteem haiglaeelset ehk kiirabi ning haigla erakorralise meditsiini osakondade koostööd. Dr Novak rõhutab: „Vaieldamatult on koostöö parendamiseks ja tugevdamiseks arenguruumi ning seejuures ei tohi unustada, et meie püüdlused on suunatud eeskätt patsientidele parima arstiabi osutamiseks.“ Viimasel ajal on meditsiinitemaatikat sh erakorralise arstiabi teemasid meedias väga laialdaselt käsitletud. Dr Novak tõdeb: „Nagu igal pool mujal maailmas on erakorraline meditsiin ühiskonnas kõrgendatud tähelepanu all. Eestis on erakorraline meditsiin „noor“ eriala. Nii, nagu iga alguse korral, vajame meiegi seni rakendatud süsteemide täiustamiseks intensiivsemat infovahetust ning meetmete sünkroniseerimist üle Eesti. Me peame arvestama õigustatud kriitikaga ning olema ise avatud muudatuste tegemiseks. Loodetavasti aitab konverents sellele kaasa.“
Dr Novak rõõmustab, et Põhja-Eesti Regionaalhaigla ellukutsutud erakorralise meditsiini kevadkonverentsid on oma populaarsust, vajalikkust ja elujõulisust igati tõestanud: „Kui neli aastat tagasi alustasime 80 osavõtjaga siis tänavusele arvult neljandale kevadkonverentsile on registreerunud enam kui 340 osalejat üle Eesti.“

Erakorralise meditsiini kevadkonverents toimub kolmes osas. Esimene osa keskendub ravikvaliteedile ja pädevuse hindamisele erakorralise meditsiini ning kiirabi töös, samuti antakse hinnang laekunud kaebustele ja ettepanekutele.

Kevadkonverentsi teises osas on teemaks erinevad diagnostika- ja ravimeetodid erakorralise meditsiini töös. Käsitlust leiavad radioloogiliste uuringute põhjendatus, kiire ajuinfarkti trombolüüs, kodade virvendusarütmia tänapäevased seisukohad, septilise haige käsitlemine ning mõistete „punane trauma“ ja „kuldne tund“ käsitlus tänases meditsiinisüsteemis.

Konverentsi kolmandas osas räägitakse triaaži muredest ja rõõmudest Ida-Tallinna Keskhaigla näitel. Põhja-Eesti Regionaalhaigla tutvustab uutesse ruumidesse kolinud erakorralise meditsiini keskust ning vastavatud erakorralist sisehaiguste osakonda. Vaetakse, kas spetsialiseerumine intensiivravi ja erakorralise meditsiini õeks on mõttekas. Eraldi ettekanne on meedia ootustest seoses erakorralise meditsiiniga. Konverentsi lõpetab diskussioon.

Kevadkonverentsi juhivad dr Vassili Novak, dr Arkadi Popov ning dr Ago Kõrgvee.

Konverentsi korraldajaks on Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Tänavu vastavatud X-korpusesse kolinud Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskus on Eesti suurim, mis teenindab ööpäevas 150-250 inimest, kellest 35-40% vajavad kohest haiglaravi. 2009. aastal osutati Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuses arstiabi 65 407 patsiendile. Regionaalhaigla teenindab 6 kiirabibrigaadiga Harjumaad ning Tallinna ja Põhja-Eesti raskes seisundis patsiente kahe reanimobiiliga. Regionaalhaigla ülesandeks on tagada ka meditsiiniline kõrgendatud valmisolek riigivisiitide ja suurürituste ajal.

IV ERAKORRALISE MEDITSIINI KEVADKONVERENTS
Reedel, 30. aprill 2010 kell 10.30–17.00
Radisson Blu Hotel (Rävala pst 3, Tallinn) konverentsikeskuse Hansa saalis

Kava
10.30–11.00 Registreerimine, tervituskohv
I osa

Moderaator dr Vassili Novak
11.00–11.10 Avasõna Dr Sergei Nazarenko
11.10–11.30 Ravikvaliteet ja erakorraline meditsiin ― aeg tegutseda! Dr Ago Kõrgvee
11.30–11.45 Erakorraline meditsiin ― kas puudega laps suures anestesioloogia peres? Dr Andrus Remmelgas
11.45–12.00 Ravikvaliteet kiirabis ― „algoritmid“ vs „arstikunst“ Dr Raul Adlas
12.00–12.15 Pädevuse hindamine erakorralises meditsiinis Dr Vassili Novak
12.15–12.30 Kaebused ja ettepanekud ― eksperdi hinnang Dr Peeter Mardna

12.30–13.30
Lõuna

II osa

Moderaator dr Arkadi Popov
13.30–13.50 „Punane trauma“ ja „Kuldne tund“ ― reaalsus ja müüt Põhja-Eestis Dr Severin Puss
13.50–14.05 Põhjendatud ja põhjendamata radioloogilised uuringud erakorralise meditsiini osakonnas Dr Rein Raudsepp
14.05–14.25 Kodade virvendusarütmia kaasaegsed seisukohad Dr Sigrid Järvekülg
14.25–14.45 Ajuinfarkti trombolüüs ― kas saab veel kiiremini? Dr Arkadi Popov
14.45–15.00 Septiline haige: esimesed sammud EMO-s Dr Kerstin Kase

15.00–15.30
Kohvipaus

III osa

Moderaator dr Ago Kõrgvee
15.30–15.45 Triaaži mured ja rõõmud Ida-Tallinna Keskhaigla näitel RN Jelena Koel
15.45–16.00 „Uued ruumid = uus kvaliteet“. Kas valem on õige? RN Tatjana Märtson
16.00–16.15 Erakorraline sisehaiguste osakond Põhja-Eesti Regionaalhaiglas Dr Marika Paumets
16.15–16.30 Spetsialiseerumine intensiivravi ja erakorralise meditsiini õeks ― kas oli mõtet? RN Andras Laugamets
16.30–16.50 „Kuidas selle avariiohvri olukord on?“
Erakorraline meditsiin ― mida ootab meedia? Pr Inga Lill
16.50–17.00 Diskussioon