Fookuses on erakorraline arstiabi Eestis

06.04.2011 Neljapäeval, 7. aprillil algusega kell 11.00 toimub Swissộtel’i (Tornimäe 3) konverentsikeskuses arvult viies Erakorralise meditsiini kevadkonverents. Erialapõhise konverentsi eesmärk on laiapõhjalise koostöö arendamine kiirabi, haiglate erakorralise meditsiini ning kõigi teiste osakondade vahel, andes läbilõike erakorralisest arstiabist Eestis ning juhtides tähelepanu aktuaalsetele teemadele. Ettekannetega esinevad ja kogemusi jagavad Soome kolleegid dr Peter Holmström ja dr Petri Hartikainen ning valdkonna spetsialistid Põhja-Eesti Regionaalhaiglast, Tartu Ülikooli Kliinikumist, Tallinna Lastehaiglast, Tallinna Tehnikaülikoolist ning Riigikontrollist.

Erakorralise meditsiini kevadkonverentsi ühe eestvedaja, Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaki sõnul hõlmab erakorralise meditsiini süsteem haiglaeelsete abiosutajate (häirekeskuse, kiirabi, päästjate, teabekeskuste jpt) ning haiglate väga head koostööd. Dr Novak rõhutab: „Vaieldamatult on koostöö parendamiseks ja tugevdamiseks arenguruumi ning seejuures ei tohi unustada, et meie püüdlused on suunatud patsientidele parima tõenduspõhise arstiabi osutamiseks,“ lisades: „Selleks on oluline tõhustada erakorralise meditsiini ja teiste kitsamate erialadevahelist infovahetust ning liikuda üle-eestilise ravijuhiste sünkroneerimise poole. Loodetavasti aitab konverents oma teemakäsitlustega sellele suuresti kaasa.“ Dr Novak rõõmustab, et Põhja-Eesti Regionaalhaigla ellukutsutud erakorralise meditsiini kevadkonverentsid on aktuaalsete teematõstatustega oma populaarsust, vajalikkust ja elujõulisust igati tõestanud: „Tänavusel konverentsil osaleb ligi 350 meedikut.“

Erakorralise meditsiini kevadkonverents toimub kolmes osas. Esimese osa keskmes on mürgistuste temaatika. Käsitlemist leiab Eesti Mürgistusteabekeskuse töö ning mürgistuste ravi. Soome kolleegid dr Peter Holmström ja dr Petri Hartikainen räägivad tsüaniidimürgistustest. Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja dr Kristiina Põllu sõnul on mürgistuste diagnoosimine väga keeruline ning eeldab täpset mürgistuse põhjustajat puudutavat informatsiooni, kas patsiendilt või tema lähedastelt, häid laboratoorsete uuringute teostamise võimalusi ja kogenud diagnostikute meeskonda. Dr Põld toob näiteks seenemürgistused: „Meedikute tähelepanu tuleks juhtida asjaolule, et ka esmaselt ohutuna näivad seenetoidust põhjustatud mürgistused võivad osutuda fataalseteks. Näiteks on nii eluohtlike valge ja rohelise kärbseseene mürgistuste, seenesuhkru – trehhaloosi talumatuse ning seente vähesest töötlemistest tingitud tervisehädade esmane sümptomatoloogia eksitavalt sarnane.“ Dr Põllu arvates on Eestis tsüaniidimürgistused aladiagnoositud: „Tsüaniid on ühend, mis tekib erinevate sünteetiliste materjalide põlemisproduktina ning on vingugaasi korral üheks potentsiaalseks tulesurmade põhjustajaks.“

Kevadkonverentsi teises osas on teemaks erinevad erakorralises meditsiinis rakendatavad diagnostika- ja ravijuhised. Jutuks tulevad venoosse trombembolismi käsitluse standardid, mitteinvasiivne ventilatsioon kopsuturse ravis ning teaduspõhise onkoloogia võimalikkus kiirabi ja erakorralise meditsiini osakonna töös. Juhitakse tähelepanu kitsale piirile laste palaviku ja septilise šoki vahel.

Konverentsi kolmandas osas käsitletakse replantatsiooni temaatikat. Tohtrite sõnul puudub meil selle osas aktiivne praktika ning ka riiklik süsteem on välja ehitamata. Teise teemana tõstatatakse küsimus, mis võiksid olla erakorralise meditsiini osakondade ülekoormatuse põhjused. Viimase aja praktika on, et haiglate erakorralise meditsiini osakonnad on abivajajatest tulvil ning osakonnad töötavad lisajõudududega võimete piiril. Pikk ooteaeg põhjustab aga paratamatult pöördujate mõistmatust ja pahameelt. Luubi alla võetakse 2010. aastal erakorralise meditsiini osakonda pöördujad nii meedikute kui ka Riigikontrolli uuringu vaatevinklist. Konverentsi lõpetab diskussioon.

Kevadkonverentsi juhivad dr Vassili Novak, dr Arkadi Popov, dr Kristiina Põld, dr Kuido Nõmm, erakorralise meditsiini residentuuri juhendaja dr Aleksander Sipria ning Eesti erakorralise meditsiini arstide seltsi juhatuse esimees dr Ago Kõrgvee.

Konverentsi korraldaja on Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku erakorralise meditsiini keskuse koosseisu kuuluvad erakorralise meditsiini osakond, kiirabiosakond ja reanimobiiliosakond. Tegemist on suurima töömahuga ööpäevaringselt töötava erakorralise meditsiini üksusega Eestis, kus osutatakse erakorralist arstiabi kõikidel erialadel. 2010. aastal osutati Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonnas arstiabi 72 237 patsiendile (ca 200 patsienti ööpäevas). Kiirabiosakonna kuus Harjumaal asuvat brigaadi teenindasid 14 643 kutset. Reanimobiiliosakonna kaks brigaadi sõitsid välja 1524 korral, millest 84 juhul kasutati lennutransporti. Regionaalhaigla ülesandeks on tagada ka meditsiiniline kõrgendatud valmisolek riigivisiitide ja suurürituste ajal. 1. veebruarist 2011 käivitus väikesaarte meditsiinilise teenindamise projekt.

Head ajakirjanikud!
Olete oodatud kajastama erakorralise meditsiini kevadkonverentsi. Kontakt Inga Lill tel 514 5649.


V ERAKORRALISE MEDITSIINI KEVADKONVERENTS
Neljapäeval, 7. aprillil 2011 kella 10.00–17.00 Swissộtel’i (Tornimäe 3) konverentsikeskuses

10.00–11.00 Registreerimine ja tervituskohv

I osa
Moderaatorid dr Kristiina Põld, dr Ago Kõrgvee
11.00–11.10 Tervituskõned Dr Sergei Nazarenko,
Dr Andrus Remmelgas
11.10–11.25 Eesti Mürgistusteabekeskus elupäästmise ahelas* Dr Kristiina Põld
11.25–11.55 Tsüaniidimürgistus: mandlilõhnaline nähtamatu surm* Dr Peter Holmström
11.55–12.15 Tsüaniidimürgistuse haigusjuhu presentatsioon Dr Petri Hartikainen
12.15–12.30 Lipiidid. Kas mürgistusohvri päästerõngas? Dr Eve Härma
12.30–13.30 Lõuna

II osa
Moderaator dr Arkadi Popov, dr Aleksander Sipria
13.30–14.00 Põlveõndlasse peidetud surm: venoosse trombembolismi käsitluse standardid kiirabi ja EMO praktikas Dr Katrin Nõukas
14.00–14.20 Mitteinvasiivne ventilatsioon kiirabis ja EMOs: lihtne samm tulevikku ehk kopsuturse morfiinivaba ravi Dr Arkadi Popov
14.20–14.40 Kitsas piir laste tavalise palaviku ja septilise šoki vahel Dr Mari-Liis Ilmoja
14.40–15.00 Teaduspõhise onkoloogia võimalikkusest kiirabis ja EMOs Dr Tõnu Jõgi

15.00–15.30 Kohvipaus

III osa
Moderaator dr Vassili Novak, dr Kuido Nõmm
15.30–15.50 Kudede ja organite replantatsioon: mida, millal, kuhu? Dr Andres Kink
15.50–16.05 Replantatsiooni haigusjuhu esitlus Dr Tiiu Kaha
16.05–16.20 Overcrowding regionaal- ja keskhaiglate EMOdes 2010 aastal: kas juhus või reegel? Dr Vassili Novak
16.20–16.35 Ülevaade Riigikontrolli 2010. aasta EMO uuringu tulemustest Hr Meelis Peerna
16.35–16.50 Kiirabivõistlused Poolas. Suured ootused ja valusad pettumused Dr Lilian Lääts
RN Illimar Sibul
16.50–17.00 Diskussioon

* Ingliskeelsed ettekanded.