regionaalhaigla_traumakeskus_talvised_traumad_emo.png

Ettevaatust! Väljas valitseb suur libeduseoht!

12.01.2024

Enne kodust väljumist soovitame kaaluda, kas õueminek on põhjendatud ning veenduda, kas teed on puhtad. Kaasa tuleks võtta täis laetud akuga mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda. 

Soovitatav on õue minnes valida jalanõud, millel on haakuv, korraliku mustriga tald, mis on kummist ja ei libise nii kergesti. Samuti on näiteks matkajalanõudel hea kõrge sääreosa, mis toetab hüppeliigest. Spordikauplustes on lai valik sobivaid jalanõusid. Kui jalanõud on juba olemas, siis saab tallale kinnitada jäänaaste, et paremini maapinnaga haakuda. Kaasa tasub võtta ka kepid, et paremini tasakaalu hoida. 

Tasakaalu säilitamiseks soovitame kõndida väikeste sammudega, jalad kergelt harkis ning aeglase tempoga. Kui on näha, et buss hakkab peatusest väljuma, siis ei ole mõtet tormata.

Kui abinõudest hoolimata inimene kukub, siis tuleb abi kutsuda. Püsti tõustes tasub olla ettevaatlik: esmalt viige end ühele küljele, tõmmake põlved kõveraks ja aidake end käte abil vaikselt üles. Rutates tõusmine võib uue kukkumisega lõppeda. Juhul kui kõik kohad on valusad ja pole võimalik ise püsti tõusta, siis peabki endale abi kutsuma mobiiltelefoni kasutades. Vajadusel tuleb kutsuda kiirabi, kes siis osutab vajalikku abi.

Rohkem soovitusi saate kuulata meie taskuhäälingu episoodist "Kuidas vältida talviseid traumasid?".

 

Kui olete viga saanud, siis

  • kannatada saanud kohale tuleb võimalusel asetada külm kompress – sobivad jää, lumi, märg rätik jne. Siis turse väheneb ja valu on väiksem.
  • viinakompressi ei tohi kasutada.
  • spordisalvid, mis soojendavad, ei sobi.
  • viga saanud jalga-kätt tuleb hoida rahulikult, koormust tuleb maksimaalselt vähendada.
  • ei tohi jäseme lahastamist ise kodus teha, see on arstide töö.
  • väga suure valu korral või kui liikumine on raskendatud, tuleb kindlasti kutsuda kiirabi – 112.

Kuidas toimida venituste, põrutuste ja nihestuste korral lugege lähemalt siit: www.traumakeskus.ee/venitused-nihestused-porutused.

Regionaalhaiga_talvised_traumad4.jpg

    

 

 

 

 

    

 

 

Regionaalhaiga_talvised_traumad1_1.jpg

Regionaalhaiga_talvised_traumad2.jpg

Regionaalhaiga_talvised_traumad3.jpg