Erakorralise meditsiini osakonda pöördujate arv võib pühade ajal suureneda

19.06.2014

Põhja-Eesti Regionaalhaigla prognoosib lähenevate pühade ajal ja sellele järgnevatel päevadel erakorralist arstiabi vajajate arvu suurenemist, mis vaatamata lisajõudude kaasamisele, toob paratamatult kaasa ooteaja pikenemise.

Viimaste aastate kogemus ja statistika näitavad, et jaanipäevale järgnevatel päevadel suureneb erakorralise meditsiini osakonda pöördujate arv. Erakorralise meditsiini osakonna juhataja dr Kristiina Põld: „Võrdlesime viimase viie aasta 23., 24., 25. ja 26. juunil erakorralise meditsiini keskusesse pöördujate arvu keskmisega, mis näitas, et abivajajate arv võib tõusta üle 40%.“ Dr Põllu sõnul on viie viimase aasta jooksul kõige rohkem pöördujaid olnud just pühade järgsetel päevadel 25. ja 26. juunil, lisades: „Tõenäoliselt naasevad inimesed siis linna tagasi ning, kui vahepeal on midagi juhtunud, siis pöördutaksegi arsti poole.“ Kõige enam pöördutakse erakorralise meditsiini osakonda abi saamiseks traumadega nagu põletused, põrutused, venitused, luumurrud ning ka erinevate valudega nagu kõrva-, kõhu-, pea-, liiges- või seljavalu. Samuti on palju pöördumisi erinevate putukahammustuste ning nahalöövete tõttu.

Osakonna juhataja sõnul ollakse valmis selleks, et pöördujate arv võib suureneda pea poole võrra ning 23.-25. juunil on väljas lisajõud: „Traditsiooniliselt suureneb kevad- ja  suvekuudel EMOsse pöördujate arv, mida oleme seostanud nii traumade hulga suurenemisega, kui ka perearstide ja teiste erialaarstide puhkuste perioodiga. Kui möödunud aastal oli nii kiirabiga toodud patsientide kui ka iseseisvalt meie osakonda pöördujate arv keskmiselt 208 , siis käesoleva aasta mais ulatus keskmine pöördumiste arv 222ni ning juuni esimesel poolel juba 230 patsiendini ööpäevas. Pühadejärgsel perioodil ning viimastel pühadepäevadel oleme valmis, et see arv võib ulatuda üle 300 patsiendi ööpäevas.“

Dr Kristiina Põld rõhutab, et erakorralise meditsiini keskus töötab pühade ajal täie koormusega ning kõik abivajajad saavad abi. „Siin tuleb aga arvestada, et vastavalt Tallinna haiglate erakorralise meditsiini osakondades kehtivatele triaažikategooriatele, osutatakse kõigepealt abi kriitilises ja raskes seisundis patsientidele ning sellest lähtuvalt on ressursid suunatud ennekõike nende patsientide teenindamisele. See omakorda aga tähendab, et kergemate vigastuste või haigestumistega patsientidel võib ooteaeg pikeneda kuni kuue tunnini,“ ütles dr Põld, selgitades: „Patsientide aegkriitilisust hinnatakse triaažikategooriate abil, mis määratleb patsiendi käsitluse kiiruse erakorralise meditsiini osakonda pöördumisel ehk maksimaalse aja arsti vastuvõtuni, samuti patsiendi paigutuse osakonnas. Patsiendi pöördumisel hindab triaažiõde, vajadusel arstiga konsulteerides, abivajaja objektiivseid elulisi näitajad ning patsiendi kaebusi. Patsiendi seisundist johtuvalt määratakse patsiendi triaažikategooria – „punane“, „oranž“, „kollane“, „roheline“ ja „sinine“. Vastavalt sellele on määratletud, kas patsient vajab kohest arstipoolset käsitlemist või võib see aega võtta kuni 6 tundi. Raskemas seisundis patsiendid suunatakse jälgimissaali ning kergemas seisundis patsiendid, kelle elule ei ole ohtu, suunatakse ootealale.“ Kergemate haigestumiste hulka loetakse nt päikesepõletused, lööbed, putukahammustustest tingitud vaevused, kõrvavalu, erinevad viirusinfektsioonid, seljavalu, jäsemevalu ja turse. Eraldi triaažiõe vastuvõtt on kiirabiga toodud patsientidele.

Dr Kristiina Põld kutsub inimesi, vaatamata pikkadele pühadele, pidutsemisega piiri pidama, kainet mõistust säilitama, hoiduma alkoholi liigtarvitamisest ning purjus peaga tehtud lubamatutest ettevõtmistest – rooli istumisest, tundmatus kohas vettehüppamisest jms. Samuti paneb tohter kõigile inimestele südamele, et kui pühade ajal plaanitakse linnast ära sõita, siis tuleb kindlasti kaasa võtta kõik igapäevaselt kasutatavad ravimid ja ka esmaabivahendid. Inimesed, kes kasutavad igapäevaselt mõnda ravimit, peaksid kontrollima, kas vajalikud ravimikogused on olemas ning vajadusel perearsti juures oma retsepti uuendama. Kergemate tervisehädade korral tasub aga oodata ära perearsti vastuvõtuaeg või konsulteerida perearsti nõuandetelefonil 1220.

Regionaalhaigla kodulehel avaldame igal esmaspäeval nädala kokkuvõtte erakorralise meditsiini osakonna tööst.