Doonorlus ehk vereloovutamine

verekeskus.png
Üks vereloovutus võib päästa mitme inimese elu. Loovutades verd, saame olla kindlad, et verevarud Eestis on piisavad.

Eesti haiglate patsiendid vajavad doonoriverd iga päev, sest verd ei ole võimalik tööstuslikult toota ja vere ainus allikas on doonor. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul.

Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu ei saaks liiga suure verekaotuse kartuses sooritada. Eestis on doonorlus vabatahtlik ja tasustamata. Doonorite kavatsused peavad verd andma tulles olema omakasupüüdmatud ning tulenema siirast soovist teisi aidata. 

Doonorlus Regionaalhaiglas

Regionaalhaigla verekeskus on suurim Eesti neljast verekeskusest ja varustab veretoodetega 14 Tallinna ning Põhja-, Kesk-, Ida- ja Lääne-Eesti haiglat, vajaduse korral teenindab ka teiste verekeskuste varustuspiirkonna haiglaid. PERH-i verekeskuses käib igal aastal üle 20 000 doonori, kelle verest valmistatakse haiglates ülekandmiseks ligi 50 000 eri preparaati.

Abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu.

Lisaks kahele püsivale vereloovutuskohale pealinnas teeme iga päev väljasõite ka väiksemate linnade kultuurikeskustesse ja koolidesse ning asutustesse. Suvel kogume verd ka doonoritelkides.

Tavalisel ehk täisvereloovutusel annetab doonor 450 ml verd, mis hiljem eraldatakse kolmeks komponendiks, millest omakorda tehakse ravipreparaadid. Need komponendid on plasma, punalibled ja vereliistakud. Täisverd tänapäeval patsientidele üle ei kanta.

Verekeskuse Ädala tänava hoones saavad doonorid tulla ka afereesiprotseduurile. Aferees on vereloovutus, mille käigus eraldatakse doonori verest vajalik verekomponent (nt plasma või vereliistakud) ning ülejäänud verekomponendid kantakse doonorile tagasi. Nii saab korraga koguda mitu ravidoosi ühte või kahte komponenti, milleks muidu läheks vaja mitme täisveredoonori abi. Meie teeme peamiselt plasmafereese ja multikomponentafereese, mõlemad protseduurid on mugavad ja tervisele täiesti ohutud. Aferees sobib enamikule meesdoonoritele, kes taluvad hästi vereloovutust.

Tule doonoriks, kui oled

• terve, puhanud ja söönud
• kehakaaluga üle 50 kg
• 18–60-aastane
• Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle 1 aasta

Vereloovutusele tuleb kaasa võtta fotoga dokument!
Rohkem infot verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee

Kontakt

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus

Ädala 2, TALLINN 
E, R kell 8.0016.00 
TN kell 11.0019.00 
Registratuur: 617 3001 
verekeskus@regionaalhaigla.ee

Südalinna verekeskus

Estonia pst 1, TALLINN 
E, R kell 8.0016.00
TN kell 11.0019.00
Registratuur: 617 3001

NB! Verd loovutanud doonorid saavad Viru Keskuse parkimismajas 2 tundi tasuta parkida. Lisainfot saab Südalinna verekeskuse registraatorilt.

Ülemiste doonorikeskus

Valukoja 7, Tallinn
E, K-R 9.00-17.00 ja T 9.00-18.00
Registratuur: 664 0470

Iga annetatud veredoos aitab päästa kellegi elu. Tule doonoriks − Sina saad aidata!

Seotud keskused