Dr_Arkadi_Popov.JPG

27. juunil toimub Hiiumaal Kärdlas traumapäev

25.06.2014

Reedel, 27. juunil toimub Regionaalhaigla eestvedamisel Hiiumaal traumapäev, mis algab kell 10.00 Kärdla kesklinnas (Pargi 1) ja jätkub rannas Rannapaargu kohviku juures.

Traumapäeva peakorraldaja, Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popovi sõnul toimub õppuse stsenaariumi järgi Kärdlas suurõnnetus. „Päästetöödest võtavad osa nii päästekomando kui ka kiirabibrigaadid eesmärgiga harjutada omavahelist koostööd. Kiirabid viivad „kannatanud“ Hiiumaa haiglasse. Õppuse käigus saab Hiiumaa harjutada suure hulga kannatanute vastuvõtmist lühikese aja jooksul,“ märkis dr Popov, lisades: „Hiiumaa puhul võtab võimaliku suurõnnetuse korral mandrilt lisajõudude saatmine teadagi aega, nt reanimobiilibrigaad jõuab helikopteriga kohale kõige varem 45 minutiga. Sellest johtuvalt on äärmiselt oluline harjutada kohalike abiandjate – päästekomandode, kiirabi, Hiiumaa haigla meedikute jt koostööd ning ladusat toimimist. Samuti testida telemeditsiini toimimist, mis tähendab kohalikule kiirabibrigaadile võimalust vajadusel konsulteerida Regionaalhaiglas valves oleva kogenud arst-konsultandiga. Traumapäev on oluline, kuna tegu on esimese sellelaadse meedikuid kaasava õppusega Hiiumaal.“

Õppusest võtab osa kokku 6 kiirabibrigaadi, nendest kaks kiirabibrigaadi moodustatakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Hiiumaa kiirabi tugipunktis töötava personali baasil, lisaks osalevad Regionaalhaigla väikesaarte üksuse neli esmaabibrigaadi. Peale kiirabibrigaadide osalevad traumapäeval Hiiumaa haigla, Hiiumaa päästepiirkonna päästekomandod, Hiiumaa Naiskodukaitse ning kohvik Rannapaargu.

Traumapäeva toimumise ajal on Kärdlas liikumas tavapärasest tunduvalt rohkem kiirabisõidukeid. „Selleks, et minimaalselt häirida Kärdla igapäeva elu, sõidavad kiirabibrigaadid järgides kõiki liikluseeskirja reegleid ning ei kasuta vilkureid ega sireene,“ kinnitas dr Arkadi Popov.

Kärdla haigla palub haiglasse pöörduvate patsientide ja nende sugulaste mõistvat suhtumist, kuna õppusest johtuvalt võib ajavahemikul 8.00–13.00 Hiiumaa haigla erakorralise meditsiini osakond olla ajutiselt ülekoormatud ning ooteajad osakonnas võivad olla pikemad kui tavaolukorras. Dr Popov rõhutab, et vaatamata sellele, et Hiiumaa kiirabitugipunktist osaleb õppusel kaks brigaadi, on samal ajal täis mahus mehitatud valves olev kiirabibrigaad ning hiidlased võivad kindlad olla, et terviseprobleemi korral sõidab kiirabi kohe appi.

Tegemist on arvult 12 traumapäevaga. Põhja-Eesti Regionaalhaigla korraldas eelmise traumapäeva Haapsalus, mille eesmärk oli hinnata kiirabibrigaadide tegevust, selle aasta 30. mail. Traumapäev leidis aset Haapsalu kesklinnas ning osalejaid oli Haapsalust, Tallinnast ja Pärnust. Kokku osales traumapäeval kaheksa brigaadi, kellest paljude jaoks oli see esmakordne kogemus sellisel õppusel osaleda.