Dr Erik Wissner (ees) ja dr Priit Kampus

Robot-magnetnavigatsioon südame rütmihäirete ravis - tipptase Regionaalhaiglas

24.04.2015

Südamenädalal külastab Põhja-Eesti Regionaalhaigla invasiivkardioloogia elektrofüsioloogia laborit maailma üks tunnustatumaid elektrofüsiolooge dr Erik Wissner, Euroopa suurimast südame rütmihäirete kateeterablatsiooni keskusest Saksamaalt. Dr Wissneri ülesandeks on anda hinnang haigla uue elektrofüsioloogia labori tööle ning ravitulemustele.

Keerulisemaid südame rütmihäireid ravitakse Regionaalhaigla uues C-korpuses,  invasiivkardioloogia osakonna kõrgtehnoloogilises elektrofüsioloogia laboris. „Dr Wissner külastab elektrofüsioloogia laborit, et hinnata meie edusamme ja anda tagasisidet aasta tagasi alustatud kateeterablatsioonidele robot-magnetnavigatsioonisüsteemiga Stereotaxis,“ ütleb elektrofüsioloogiale spetsialiseerunud kardioloog dr Priit Kampus.

2014. aastal võeti Regionaalhaiglas südame rütmihäirete ravis kasutusele ainulaadne 3D piltdiagnostikaga varustatud robot-magnetnavigatsioonisüsteem Stereotaxis, millega saab ravida erinevaid südame rütmihäireid (nt kodade virvendusarütmiad, eluohtlikke ventrikulaarsed rütmihäireid jt). Arstid ei pea ablatsioonikateetrit patsiendi südames enam käsitsi juhtima, vaid robotnavigatsioonsüsteem võimaldab kateetrit turvalisemalt ja täpsemalt juhtida elektrofüsioloogia puldi tagant. Tänu sellele on paranenud ablatsioonravi efektiivsus, protseduurid on muutunud patsiendile turvalisemaks ja vähenenud on nii patsiendile kui ka personalile mõjuv kiirgusdoos varasemast ligi 70 % võrra. Praeguseks on Regionaalhaiglas magnetnavigatsiooniseadme abil teostatud üle 100 protseduuri.

Südame rütmihäirete ravi tänapäevased meetodid nõuavad arstidelt väga pikka väljaõpet. Kaks Regionaalhaigla arsti, dr Priit Kampus ning dr Kaido Hanni on läbinud aastaid kestnud väljaõppe mitmetes välismaa tippkeskustes, et eestlastele kõige tänapäevasemad ravivõimalused kättesaadavaks teha. „Tänu robotnavigatsioonisüsteemile saame rütmihäirete ravi teostada turvalisemalt, täpsemalt ja efektiivsemalt, kuna magnetväljas juhitavat kateetrit on võimalik liigutada 1mm täpsusega,“ kirjeldab dr Hanni.

On-line protseduurid telesilla vahendusel
Tipptehnoloogia on arenenud niikaugele, et Regionaalhaiglas protseduuril oleva patsiendi rütmihäire ravile saab samaaegselt kaasa aidata näiteks kolleeg Tampere ülikoolihaiglast või mõnest muust maailma südameravi keskusest. „Protseduurid on analoogset aparatuuri omavas laboris telesilla vahendusel otse jälgitavad ja vajadusel saab kogenud kolleeg ka protseduuri käiku sekkuda ning seda kõike oma haigla elektrofüsioloogia puldi tagant lahkumata,“ selgitab dr Kampus. See võimaldab keerulisemate protseduuride korral arstidel mugavalt konsulteerida välismaa kolleegidega.

Eestis teostatakse Stereotaxis süsteemiga südame rütmihäirete ravi vaid Regionaalhaiglas.