Ülisuur
Suur
Keskmine (tavaline)

Patoloogiakeskus

Diagnostikakliiniku koosseisu kuuluv patoloogiakeskus on juhtiv patoloogiaalast diagnostikateenust osutav üksus, kus on kaetud nii üldpatoloogia kui ka eripatoloogia tänapäevase diagnostika vajadused.
Meie keskus on  jaotatud kaheks üksuseks:

onkoloogilise histo- ja tsütopatoloogia üksus, mis asub Hiiu korpuses
üld- ja hematopatoloogia üksus, mis asub Mustamäel

Nüüdisaegne patoloogia tegeleb põhiliselt haiguste elupuhuse uurimisega rakutasandil ja koelisel tasandil. Diagnostiliseks tööks kasutame morfoloogilisi, immunoloogilisi, molekulaarbioloogilisi või tsütogeneetilisi uurimismeetodeid. Need on aluseks kasvajate liinikuuluvuse määramisel, subklassifitseerimisel ning residuaalse haiguse hindamisel või raviefekti monitooringul, põhinedes kasvajate WHO klassifikatsiooniga sätestatud nõuetel.
Lisaks teostame pato-anatoomilisi lahanguid, mille eesmärk on täpsustada diagnoos või surma põhjus.

Morfoloogilised uuringud

Patoloogiteenuse nurgakiviks on morfoloogilised uuringud, eelkõige histoloogilised uuringud, mille puhul uurime eelnevalt veetustatud ja seejärel parafiini sisestatud, mikrotoomil lõigatud ning alusklaasile asetatud üliõhukesi koelõike, mida värvitakse vastavalt rutiin- või erivärvingute metoodika abil.

Laialdaselt kasutame immunoloogilisi lisavärvinguid, mis põhinevad antigeeni ja antikeha reaktsioonil ning mida nimetatakse vastavalt kasutatud algmaterjalile (tsütoloogilised preparaadid või koelõigud) immuunohisto- või immuunotsütokeemilisteks lisavärvinguteks. Tsütoloogiateenuse aluseks on haiguskoldest erinevate meetoditega võetud rakkude morfoloogia hindamine. Lisaks on võimalik rakutasandil täiendavalt teha immunoloogilisi või molekulaarseid lisauuringuid.

Keskus töötab argipäevadel kella 8.0016.00.

 

Patoloogiakeskus

Kristi Danjuk

sekretär

617 2013

dr Tiina Leismann

dr Tiina Leismann

juhataja

617 2022

Evelin Tomingas

juhtiv laborant

617 1094