Ülisuur
Suur
Keskmine (tavaline)

Endoskoopiaosakond

Regionaalhaigla endoskoopiaosakond kuulub diagnostikakliiniku koosseisu. Regionaalhaigla endoskoopiaosakond moodustati Eesti Onkoloogiakeskuse 1978 aastal loodud endoskoopia osakonna ja Mustamäe haigla endoskoopia üksuse ühendamisel 2001. aastal.  Alates 2012 aastast töötavad Hiiu ja Mustamäe korpuste endoskoopiaosakonnad õlg õla kõrval uutes moodsates ruumides Mustamäe B-korpuse I korrusel. 

Regionaalhaigla endoskoopiaosakonnas  on ühendatud gastrointestinaalne onkoloogia ja erakorraline endoskoopia, mis annab  endoskoopiale kui  gastroenteroloogia ühele tähtsamale valdkonnale uue kvaliteedi ja  kindlustab meie patsientidele kaasaegse diagnostika ja endoskoopilise ravi. Olulist tähtsust omab endoskoopia seedetrakti kasvajate varases diagnostikas ja võimaldab alternatiivset minimaalinvasiivset endoskoopilist ravi mitmete seedetrakti kasvajate korral.

Meil on  kokku 7 protseduuriruumi bronhoskoopia, larüngoskoopia teostamiseks  ning seedeelundite endoskoopilise diagnostika ja raviprotseduuride teostamiseks. Seedetrakti uuringuteks on 5 ruumi, millest ühes ruumis paikneb moodne arkoskoop, mida kasutame raviprotseduuridel, kus on vajalik  röntgendiagnostika. 2 ruumi on bronhoskoopiaks ja larüngoskoopiaks. Kõik protseduuriruumid on varustatud  jälgimismonitoridega, mis võimaldavad teha kõiki protseduure patsientidele mugavalt. Osakonnas on ka  2 taastumistuba-recovery 2 voodiga ja 2 pesu- ning desinfektsiooniüksust. Endoskoopiatubade vahel on videovõrk, mis võimaldab transleerida  endoskoobi  videopilti protseduurist ja arsti tegevusest. teistesse endoskoopia ruumidesse ja mida saab  kasutada edukalt endoskopistide  väljaõppel ja koolitusel. Sellist interaktiivset koolitust võimaldav sidesüsteem on Eestis ainulaadne.

Regionaalhaiglas on korraldatud mitmeid endoskoopiaalaseid (endoskoopiline ultrasonograafia, kasvajate stentimine, kolonoskoopia jne.) koolituskursusi. 2007. aastal korraldati Regionaalhaigla poolt  I Balti riikide live-endoskoopia workshop, kus esmakordselt tutvustati EU ekspertide poolt uusi endoskoopia meetodeid (endokapsel, endoskoopiline ultarheli, sapiteede ja soolekasvajate stentimine). Need meetodid on  kasutusel ka Regionaalhaigla  endoskoopiaosakonnas.       

Multidistsiplinaarne koostöö

Endoskoopiaosakonna eripära on multidistsiplinaarsus ja sellest lähtuvalt panustavad endoskoopilise töö tagamisel osakonna tegevusse erinevate arstlike erialade esindajad.
Endoskoopia osakonnas töötavad mitme eriala arstid:
Bronhoskoopiat teostavad pulmonoloogid dr Sirje Marran, dr Martti Jaanus, dr Pille Mukk,  dr Pille Stamm, dr Marily Jaagor, dr Liina Viks  ja torakaalkirurgid dr Valeri Luuk, dr Tõnu Vanakesa, dr Ingemar Almre.

Larüngoskoopiat teostavad kirurgid dr Lauri Maisvee,  dr Indrek Mikomägi, dr Birgit Volmer, dr Enn Tuulik, dr Mari Rõigas, dr Karit Kivimäe.

Gastrointestinaalset endoskoopiat teostavad gastroenteroloogid dr Aivi Koldits, dr Mart Riispere, dr Julia Borissova, dr Mart Eisen, dr Küllike Palk ja kirurgid dr Jelizaveta Gorošina, dr Pille Saluvere, dr Priit Miidla, dr Priit Melnik, dr Toomas Ümarik, dr Ilmar Kaur, dr Heiti Ruus, dr Indrek Seire, dr Tiit Suuroja, dr Sander Kütner, dr Karl-Gunnar Isand, dr Edvard Garder, dr Virve Saarevet.

Osakonnas on kasutusel kõrgtasemel tehnoloogia ning osakonna arstid ja õed on erialaselt kõrgelt kvalifitseeritud. Pakume kvaliteetset teenust endoskoopiliste uuringute ja raviprotseduuride sooritamisel. Eesmärk on tagada patsiendi haiguste diagnostika ning ravi ajal protseduurides ja uuringutes minimaalinvasiivseim ja ohutuim tee.

Endoskoopia valdkonnad

Endoskoopia tähendab endoskoobi abil õõneselundite uurimist. Lisaks vaatlusele saab endoskoopial võtta koeproove – bioptaate −, eemaldada võõrkehi, polüüpe ja väikeseid kasvajaid, sulgeda verejookse, süstida ravimeid jne. 

Endoskoopiaosakonnas on võimalik sooritada

1. hingamisteede endoskoopiaid
 • larüngoskoopia (neelu ja kõri endoskoopiline uuring)
 • bronhoskoopia (hingetoru ja bronhide endoskoopiline uuring)
 • ultraheli bronhoskoopia (sarnaneb bronhoskoopiaga, kuid võimaldab lisaks uurida mediastiinumi lümfisõlmi ja võtta nendest peennõela abil koeproovi )
 • hingamisteede stentimine ehk endoskoopiline proteesimine
 • krüoterapeutilised protseduurid – kasvajaliste protsesside palliatiivses ravis hingamistee läbitavuse parandamiseks
2. seedetrakti endoskoopiaid
 • ösofagogastroskoopia (söögitoru ja mao endoskoopiline uuring)
 • duodenoskoopia (kaksteistsõrmiku endoskoopiline uuring)
 • kolonoskoopia (jämesoole endoskoopiline uuring)
 • sigmoidoskoopia (sigmakäärsoole endoskoopiline uuring)
 • rektoskoopia (pärasoole endoskoopiline uuring 20–30 cm ulatuses)
 • enteroskoopia (peensoole endoskoopiline uuring)
 • retrograadne kolangiopankreatograafia ehk ERCP (sapiteede ja kõhunäärme endoskoopiline uuring ja ravi)
 • seedetrakti erinevate regioonide stentimine ehk endoskoopiline proteesimine. (Söögitoru perforatsioonide stentimine on andnud võimaluse viia söögitoru perforatsioonide kirurgilise ravi osa miinimumini, võimaldades söögitoru säilitamist patsientidel, kellel see varem oli võimatu.)
 • ultraheli ösofagofastroduodenoskoopia. Ultraheli endoskoopia on kasutusel nii diagnostikas kui ka ravivõimalusena. Tänu endoskoopilisele ultrahelile on avardunud seedetrakti haiguste diagnostika võimalused, koeproove on võimalik saada piirkondadest, kus see varem oli võimatu. Täpsem kasvaja haiguste (maovähi) staadiumi määramine võimaldab paremini planeerida ravi.
3. kapselendoskoopiad
 • peensoole endokapseluuring peensoole patoloogiate diagnostikaks
 • jämesoole endokapseluuring jämesoole patoloogiate visualiseerimiseks

Kapselendoskoopia ei asenda küll tavapäraseid endoskoopiaid, ent annab võimaluse uurida soole osa, mis teiste endoskoopiliste uuringute korral jääb visualiseerimata.

Regionaalhaigla on esimene haigla Eestis, kus 2007. aasta jaanuarist on alaliselt võimalik teostada seedetrakti peensoole haiguste diagnostikat endoskoopilise kapsli abil. Alates 2012. aasta augustist on meil lisandunud võimalus teha ka jämesoole patoloogiate selgitamiseks väljatöötatud kolonoskoopilise kapselendoskoopia uuringut. Kapselendoskoopia uuringule saavad suunata ainult gastroenteroloogid, kirurgid ja pediaatrid (perearstid peaksid patsiendi suunama eelnevalt gastroenteroloogi konsultatsioonile). Uuringuid tehakse endoskoopia osakonnas teisipäeviti ja neljapäeviti.

Põhiprotseduuride olemusest ja teostamisest annavad ülevaate patsiendi infolehed.

Endoskoopia registratuuri tel. 617 2354

Endoskoopiaosakond

Kaisa Künnapää

sekretär

617 1484

Eve Ojavere

õendusjuht

617 1489

Patsiendid tunnustavad meid

Julija Lutsai, endoskoopiakabinet Suur tänu Julija Lutsaile väga imelise, hooliva ja tähelepaneliku suhtumise eest patsientidesse. Suurepärane professionaal ja imeline inimene. Suur tänu! Tatjana B.

Tatjana B

VAATA KÕIKI TÄNUAVALDUSI