Neurofüsioloogia osakond

Neurofüsioloogia osakonna spetsialistid uurivad kesknärvisüsteemi (EEG, elektroentsefalograafia), perifeerseid närve (ENG, elektroneurograafia) ja lihaseid (EMG, elektromüograafia). Ainsana Eestis uurime ka valu- ja temperatuuritundlikkust.

EEG – elektroentsefalograafia

EEG registreerib ajukoore närvirakkude bioelektrilist aktiivsust. Meie aju rakud on pidevalt aktiivsed ja selle aktiivsuse registreerimisega uuringu ajal tegelemegi. Peanahale kleebitud elektroodid oskavad „kinni püüda” ajutegevuse ülinõrgad, kuid registreeritavad impulsid ning neid oskame nähtavaks teha ja salvestada. Mitmed peaaju haiguslikud protsessid (epilepsia, põletikud ja ajukahjustused, dementsus jt) avalduvad esmalt just entsefalograafilisel uuringul.
Uuring on täiesti valutu, kestab tavaliselt tund aega. Ajutegevuse registreerimine võtab sellest umbes poole, teine pool kulub elektroodide kinnitamiseks ja eemaldamiseks. Soovitatav on, et enne uuringule tulekut ei oleks patsient kasutanud geele, juukselakki jms.

ENG – elektroneurograafia

Perifeersetem ehk pea, käte ja jalgade närvide seisundi hindamine. Kuna kõik meie närvid juhivad impulsse, oskavad nad juhtida ka meie poolt antuid. Nende levimise kiiruse järgi oskame hinnata, kas vaevuste põhjuseks on närvide kahjustus, ärritus või hoopis midagi muud. Uuringul tunneb patsient üliväikesi elektriimpulsse.

EMG − elektromüograafia

Lihasuuring, kus viime üliväikese nõelelektroodi uuritavasse lihasesse, et hinnata lihase ja närvi koostööd lihasaktiivsusel. Aitab selgitada haigusprotsesside olemust ja raskusastet. On vähe valulik, ohutu. Ainukeseks vastunäidustuseks on vere hüübimishaigused.

Valu- ja temperatuuritundlikkuse testimine
Kõige uuem närvisüsteemi uuring, kus saame hinnata seni uurimisulatusest välja jäänud ülipeeni valu- ja temperatuuritundlikkuse närvikiudude seisundit. Ei ole valulik. Vajalik on patsiendi aktiivne koostöö.

Uuringute eel ja järel patsiendi igapäevaelus muutusi ei ole. Kasutame kõige tänapäevasemaid aparaate ja uurimismeetodeid. Uuringuid teostavad suurte kogemustega arstid Tea Lepik ja Merike Porosaar ning õed Alla Haritonova, Marilin Kaasik, Alina Kolossova ja Marili Kumm (praegu lapsehoolduspuhkusel).

Neurofüsioloogia osakond

617 1039

Merike Porosaar

Merike Porosaar

ülemarst

617 1843