Ülisuur
Suur
Keskmine (tavaline)

Tootmisosakond

Verekeskus varustab veretoodetega 14 Tallinna ning Põhja-, Kesk-, Ida- ja Lääne-Eesti haiglat ning vajaduse korral teenindab ka teiste verekeskuste varustuspiirkonna haiglaid. Doonoriverest valmistatakse preparaate täiskasvanutele, lastele, vastsündinutele ja loodetele, kokku ligi 50 eri nimetust. Põhitooted on erütrotsüütide suspensioon, värskelt külmutatud plasma, fraktsioneerimisplasma ja trombotsüütide kontsentraadid. Täiendava töötlusena tehakse veretoodete filtreerimist, kiiritamist ja pesemist, mahu vähendamist. 

Doonorivere kogumine toimub varustusalaga samast piirkonnast, 45% donatsioone kogutakse mobiilse väljasõidugrupi poolt ja 55% kahes statsionaarses verekogumiskohas Tallinnas.

Väljasõidu verekogumised toimuvad igal tööpäeval, väljasõidukohti on kokku 99. Üle poole väljasõitudest tehakse Tallinna ja Harjumaa piirides, oluline osa toimub Lääne-, Viru-, Järva- ja Raplamaal. Korra kuus külastatakse ka kas Saaremaad või Hiiumaad. Statsionaarsetest verekogumiskohtadest DoonoriFoorumis keskendutakse täisvere donatsioonidele ja Ädala tänava korpuses afereesiprotseduuridele.

Afereesiprotseduur võimaldab võtta doonorilt verekomponente eraldatult. Praegu tehakse Ädala tänava korpuses plasmafereese, mille käigus kogutakse ainult plasmat, ja multikomponentafereese, mille käigus kogutakse trombotsüüte ja plasmat. Vajaduse korral on võimalik koguda ka ainult erütrotsüüte.

2014. aastal külastas verekeskust 20 609 doonorit, neist 3660 loovutasid verd esimest korda, 16 949 olid korduvad doonorid. Teostati 31 556 täisvereloovutust ja 1899 afereesi. Tootmisosakonda juhatab tootmisjuht dr Erna Saarniit, tootmisosakonnas töötab 4 arsti, tootmisspetsialist, 27 õde, 6 tootmisoperaatorit, 11 registraatorit ja 2 registraatorit-ekspediitorit. 2014. aastal valmistati 31 803 doosi erütrotsüütide suspensiooni, 35 399 doosi plasmat ja 4801 doosi trombotsüütide kontsentraati.
 

dr Erna Saarniit

dr Erna Saarniit

juhataja

617 3020