psühhiaatriapildid

Regionaalhaigla psühhiaatriakonverentsil räägitakse noorte vaimsest tervisest

22.11.2017

Neljapäeval 23. novembril toimub Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku X sügiskonverents „Tänapäevane kasvuruum - piisav, hea või piisavalt hea“. Konverentsil käsitletakse laste- ja noorukitepsühhiaatria  eri aspekte.

Laste- ja noorukitepsühhiaatria osakond on Regionaalhaiglas tegutsenud juba 50 aastat. Psühhiaatriakliiniku laste- ja noorukitepsühhiaatria osakonna juhataja psühhiaater Irja Ivarinen teeb ettekande noorukitepsühhiaatria arengutest. „Meie juurde jõudnud noorte peamised diagnoosid on meeleolu- ja ärevushäired, autismispektrihäired  ning aktiivsus- ja tähelepanuhäire,“ ütles dr Ivarinen. „Ärevust ja depressiooni peetakse heaoluühiskonna haiguseks – võimaluste paljusus ja kõik-on-võimalik-illusioon tähendab aga seda, et inimene peab valima selle, millega ta tõesti hakkama saab. Kusagil on piir, sellega tuleb suuta leppida,“ nentis dr Ivarinen ja lisas: „Lapsed tajuvad kui vanemad on neist kaugele jäänud. Aga lapsed vajavad emotsionaalset koosolemist, et asju arutada ja pingevabalt rääkida.“  Dr Ivarinen rõhutas vanemate ja hea toetava keskkonna rolli laste vaimse tervise juures ning julgustas vajadusel pöörduma koolides olevate sotsiaalpedagoogide ja nõustajate poole.
„Noorte vaimse tervise teema vajab ühiskonnas aina enam tähelepanu,“ ütles psühhiaatriakliiniku juhataja dr Kaire Aadamsoo ja tõdes, et võrreldes kümne aasta taguse ajaga on noorukitel nii autismispektrihäireid kui  meeleolu- ja ärevushäireid märkimisväärselt rohkem diagnoositud. „Ravi kättesaadavus nooukiea psüühikahäire puhul on kriitilise tähtsusega hilisemaks elus toimetulekuks“, lisas dr Aadamsoo.
Konverentsi päev läheb noorukite vaimse tervise teemadega sügavuti. Professor Jaanus Harro tutvustab Eesti laste isiksuse, käitumise ja tervise uuringuid viimase kahekümne aasta jooksul.  Teismeea arengukriisidest räägib psühhoanalüütik Endel Talvik. Nutimaailma mõjust laste arengule teeb ettekande psühholoog Kätlin Konstabel Eesti Rakenduspsühholoogia Keskusest. Muutunud maailmaga kaasnevatest väljakutestest õpetamisel ja töös noortega räägib Kristi Vinter, PhD, Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudist. Tartu Ülikooli dotsent Dagmar Kutsar tutvustab uurimusi lapse subjektiivse heaolu kohta. Tartu Ülikooli sotsioloogia doktorant Merle Purre räägib vaimse tervisega seonduvatest noorte  hoiakutest.
Psühhiaatriakliiniku  laste ja noorukite osakond avati 1967. aastal tollases Tallinna Vabariiklikus Psühhoneuroloogiahaiglas ja oli esimene omataoline Eestis. Täna on osakonnas 20  voodikohta. Viimastel aastatel on aasta jooksul keskmiselt ravil viibinud 270 patsienti ja ravi kestnud 14 päeva.

Konverents toimub Tallinnas Hiltoni konverentsikeskuses.