Dr Arkadi Popov ja dr Vassili Novak pärjati Lastehaigla kolleegipreemiaga

26.02.2019

22. veebruaril, Eesti Vabariigi 101. sünnipäevale pühendatud aktusel lastehaiglas, tehti teatavaks Tallinna Lastehaigla elutöö- ja kolleegipreemiad, mille andsid kätte Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees dr Katrin Luts ning nõukogu esimees dr Merike Martinson. Elutööpreemiaga austati tunnustatud radioloogi dr Maret Uritami. Lastehaigla kolleegipreemia pälvisid Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Arkadi Popov ning erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novak.

Kolleegipreemia laureaatide kohta käiv põhjendus, mille dr Katrin Luts ette luges, kõlas järgmiselt: „Üksinda ei tee meie erialal suurt midagi ära. Sageli sõltub meie edukus laste ravimisel lastehaiglas kolleegidest teistes haiglates. 2013. aastal tuli Regionaalhaigla välja ettepanekuga hakata rakendama nn punase trauma käsitluse printsiipi. Kui trauma mehhanism on selline, et tõenäosus raske kahjustuse tekkeks on suur, viiakse patsiendid, sh ka lapsed Regionaalhaigla EMOsse, kuhu koguneb punase trauma meeskond – laste puhul siis ka meie haigla meedikud. Nagu ikka, iga algus on raske ja süsteemi käivitamiseks tuli ületada teatavat vastupanu. Minu jaoks piisab sellise süsteemi õigustamiseks ainult ühest juhtumist – paar aastat tagasi juhtus jõulureede varahommikul kodune õnnetus väikelapsega, kellel trauma tagajärjel läks katki kõige kallim – süda. Nädala möödudes kirjutati laps paranenuna haiglast koju. Et selline ime saaks juhtuda, oli eelnevalt vaja teha palju tööd, ületada vastuseisud, taas ja taas selgitada, miks süsteem on vajalik, harjutada meeskonnatööd. Kahtlemata on palju kolleege, keda selle süsteemi arendamise ja koostöö eest tänada, kuid meie oleme otsustanud nende kõigi tänamiseks tunnustada täna Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhatajat dr Vassili Novakut ja kiirabikeskuse juhti dr Arkadi Popovi.”

Vassili Novak ja Arkadi Popov tänasid südamest tunnustuse eest ja ütlesid võtvat seda pigemini avansina, kuivõrd suuremad plaanid seoses Mustamäe meditsiinilinnaku ja kahe haigla koostööga on veel ees.

Kolleegipreemia väärtusega 1000 eurot antakse oivalis(t)ele kolleegi(de)le ja kõrge erialase kvalifikatsiooniga arsti(de)le väljaspoolt oma haiglat, kes on aidanud kasutusele võtta innovaatilisi diagnostika- ja ravivõtteid lastehaiglas.

Tänavusele Lastehaigla elutööpreemia laureaadile radioloog dr Mare Uritamele põhjustas tunnustus nii jahmatust kui ka hingeliigutust, kuid ta kogus end ruttu, tänas ja tunnistas, et preemia kuulub ikka meeskonnale, mitte talle ainuisikuliselt.
Doktori kohta käiv soovituskiri kõlas nii: "Mare Uritam on väga tuntud nimi meie vabariigi radioloogiapõllul, kuuludes nende markantsete inimeste põlvkonda, kes on liikunud edasi perspektiivitundega, oma ajast ees olles. Ta on olnud esimesi ultrahelimeetodi õppijaid ja rakendajaid. Ja kuna Hiiul asunud I Lastehaigla oli spetsialiseerunud kopsu- ja südameriketele, on dr Uritam korüfee just sel alal. Ta on alati ka esimene valik juhendajatest, kelle juurde suunata residente õppima nii röntgen- kui ka ultraheliuuringuid, kellest alati eeskuju võtta. Ta on väga printsipiaalne inimene ja vastavalt erialale ka väga konkreetne – kas asi on või seda pole. Dr Uritam on väga erudeeritud, suure lugemusega inimene, lapsesõbralik kolleeg. Lisaks teatrihuvile teame veel tema ühest suurest hobist, s.o kudumis- ja heegeldamiskirest."

Statuudi järgi on elutööpreemia nominent suurema osa tööaastatest töötanud lastehaiglas, omandanud kõrge erialase kvalifikatsiooni, olnud eriala liider ning eeskuju ja õpetaja noortele arstidele. Preemia suurus on 3200 eurot.

Fotod Tallinna Lastehaigla