Jõulud

Soovitusi pühadeks!

21.12.2017

Et pühad mõnusalt mööduksid, anname kasulikke nõuandeid, kuidas ilus pühadeaeg tervena mööda saata ning kuidas haiguse korral enesetunnet turgutada ning millal abi otsida.

Viirusinfektsioonid paraku pühade ajal puhkust ei võta ning nii liiklevad kahjuks erinevad viirused ka pidulikul ajal aktiivselt inimeste seas ringi. Viirustega kaasnevad pahatihti köha-nohu, kurgu- ja kõrvavalu. Selliseid vaevusi saab kenasti leevendada koduste vahenditega – ravige ennast apteegi käsimüügis olevate palaviku- ja valuvastaste ravimitega, ninakinnisuse korral kasutage tursevastast pseudoefedriini sisaldavaid preparaate.
Kõhuvalu korral püüdke spasme esialgu leevendada nt spasme vähendavate ravimitega – küsige apteegist, apteekrid oskavad väga hästi soovitada. Meie kogemus näitab, et enamasti ei ole kõhuvalude põhjuseks kirurgilist sekkumist vajav äge haigus, vaid see, kui end liiga pikaks ajaks pühadetoitu nautima unustatakse.
Seljavalu korral võib tarvitada nt ibuprofeeni või paratsetamooli, vajadusel maksimaalses päevases annuses.
Kindlasti veenduge, et kodus oleks olemas igapäevaselt tarvitavaid retseptiravimeid ning nt maale sõites tuleks need kindlasti ka kaasa võtta. Mure korral tasub alati nõu küsida perearsti infotelefonilt 1220.

Millal pöörduda EMOsse?

Tavapäraselt mööduvad jõulupühad ehk siis 24., 25. ja 26. detsember EMOs  suhteliselt rahulikult. Patsientide hulga suurenemist oleme märganud tavaliselt pühadejärgsel perioodil ehk siis  27. ja 28. detsembril. 
Siiski peab arvestama, et kui pöördute EMOsse kergema tervisemurega, siis võivad ootejärjekorrad pühade ning selle järgsel ajal tippkoormuse hetkedel  erakorralise meditsiini osakondades venida 6 tunnini. Kui arst näeb vajadust analüüside ja uuringute teostamiseks, tuleb arvestada veelgi pikema EMOs viibimise ajaga.
Kuigi haigestunud pereliige vajab toetust, ei tasuks tulla EMOsse terve perega.  Arukas oleks koju jätta lapsed, kuna erakorralise meditsiini osakonna ootesaalides viibib palju viirusinfektsioonidega patsiente, kes on potentsiaalseks nakkusallikaks kõikidele seal viibijatele.

Viivitamatut abi vajavad haigusseisundid
Kindlasti otsige abi kui teil on tekkinud tugev, ängistav rinnakutagune valu, südamerütmihäired, tugev hingeldus, teadvuskaotushoog, verejooksud, jäsemete halvatus, kõnehäire, üle 3 päeva kestnud kõrge (üle 38,5) temperatuur, äge kõhuvalu. Vigastuste puhul luumurrud, haavad, põletused jm ohtlikud seisundid. Kokkuvõtlikult, EMOsse pöördumine on põhjendatud ägeda haigestumise või vigastuse korral, mille puhul ravi viibimine võib seada ohtu patsiendi elu või põhjustada püsivat tervisekahjustust.

Pea meeles
Apteegi öövalveteenust kõikidel päevadel  24 tundi osutavad:
Tõnismäe Südameapteek aadressil Tõnismäe 5
Vikerlase Südameapteek aadressil Vikerlase 19
Erakorralist meditsiiniabi osutavad haiglate erakorralise abi osakonnad.
SA Tallinna Hambapolikliiniku pühadeaegsete lahtiolekuaegade kohta leiate infot SIIT.

Soovime Teile ilusat ja rahulikku pühadeaega!