Kirurgiakliinik korraldab seminari "Laparoskoopia 15 aastat Eestis"

24.09.2008

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kirurgiakliinik korraldab esmaspäeval, 29. septembril algusega kell 16.00 Regionaalhaigla Mustamäe korpuse suures saalis seminari "Laparoskoopia 15 aastat Eestis".

Päevakava:

1. Laparoskoopia ajalugu - dr Jüri Teras, üldkirurgia keskuse juhataja
2. Seedetrakti ülaosa laparoskoopiline kirurgia - dr Toomas Ümarik, üldkirurgia keskuse I kirurgia osakonna juhataja
3. Seedetrakti alaosa laparoskoopiline kirurgia - dr Indrek Seire, üldkirurgia keskuse onkoloogilise üldkirurgia osakonna üldkirurg
4. Uroloogiline laparoskoopiline kirurgia - dr Peep Baum, üldkirurgia keskuse uroloogiaosakonna uroloog-vanemarst
5. Tänapäevased koolitusvõimalused laparoskoopilises kirurgias
Simulaator LAP-Mentor

Olete oodatud!

Täiendav info dr Jüri Teras, tel. 617 1243, jyri.teras@regionaalhaigla.ee

Laparoskoopia on endoskoopiline operatsiooni meetod, kus kõhukatteid ei avata suure lõikega vaid läbi väikeste avauste viiakse kõhuõõnde spetsiaalsed instrumendid. Operatsiooni käigus saab võtta koetükikes histoloogiliseks uuringuks, eemaldada liiteid, aga ka teostada operatsioone erinevatel seedetrakti ja uro-genitaalsfääri organitel.
Lisaks võimaldab laparoskoopia täpsemalt kui ükski teine uurimismeetod diagnoosida mitmeid kõhuõõne organite haigusi.
Laparoskoopia eelisteks traditsionaalse avatud kõhuõõne lõikuste ees on oluliselt väiksem kudede trauma, millest tulenevalt on kiirem operatsioonijärgne taastumine, tagasihoidlikum valureaktsioon ja väiksem operatsiooniarm.
Eestis alustati laparoskoopiliste operatsioonidega Mustamäe Haiglas (nüüdne Põhja-Eesti Regionaalhaigla) 1993 a. märtsis, kui teostati esimene laparoskoopiline sapipõie eemaldamine.
15 aasta jooksul on laparoskoopia areng Regionaalhaiglas olnud küllalt tormiline, 2007. a teostati Regionaalhaigla Mustamäe korpuses juba 772 laparoskoopilist operatsiooni, lisaks toimus onkoloogilistest ehk vähioperatsioonidest 10% laparoskoopiliselt.
Regionaalhaiglas on käinud end täiendamas enamik Eestis laparoskoopiaga tegelevaid kirurge.
Viimastel aastatel oleme juurutanud mitmeid uusi laparoskoopilisi operatsioone nagu bariaatriline ehk magu vähendav laparoskoopiline kirurgia, laparoskoopiline jämesoolekirurgia, laparoskoopiline songakirurgia jne.
Alates 2008. a algusest on meie haiglas ka laparoskoopia õppeklass, mis on eeskätt mõeldud residentide koolitamiseks, kuid kus saavad “kätt harjutada” ka kõik teised kirurgid.
Nüüd saab meie õppeklass hea täienduse uue laparoskoopiliste operatsioonide simulaatori näol, mis võimaldab noorte kolleegide väljaõpet veelgi parandada.