Tallinnas püstitatakse doonortelk!

12.06.2007

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus koostöös Eesti Kaitsejõududega püstitab 13.-15. juunil doonortelgi Tallinnas Vabaduse väljakule. Linnarahvast oodatakse verd loovutama kell 12.00-18.00.

Doonortelgid on verekeskuse ning Eesti Kaitsejõudude ühine koostööprojekt, mille raames taaskäivitatakse laia tuntuse ja populaarsuse saavutanud doonortelkide traditsioon. „Doonortelkide projekti eesmärgiks on uute doonorite kaasamine ning veredoonorluse tutvustamine Eesti elanikele. Tahame, et doonorlus oleks nähtav ning kõik huvilised saaksid tutvuda verekeskuse tööga ja loovutada verd“, ütles doonortelkide projekti eestvedaja verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp. „Koostöö Eesti Kaitsejõududega antud projekti raames on väga tähtis. Tahame näidata, et ka doonoritel on oluline roll meie riigi kaitsmisel“, lisas Lomp.

Eestis on kõigest 2,6% elanikkonnast doonorid, mis on vajalikust kaks korda vähem. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) soovitusel peaks stabiilsete verevarude tagamiseks doonorite arv riigis olema vähemalt 4% elanikkonnast.

Madal doonorite protsent Eestis on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu. Tänapäeval sõltub Eesti peamiselt püsidoonorite heast tahtest, tervisest ja võimalusest tulla vereloovutusele ning verekriiside tekkimisel on doonorite valik piiratud. Eesti vajab uusi vereloovutajaid, kes võtavad elude päästmise oma südameasjaks.

Viimase kolme aasta jooksul on esmaste doonorite arv pidevalt langenud. Samal ajal kasvab Eesti haiglate vajadus verekomponentide järele ning see tähendab, et Eesti vajab uusi vereloovutajaid ning juba täna on vaja kasvatada uut doonorite põlvkonda, et teenekate doonorite asemele, kes vanuse tõttu peavad vereloovutamise lõpetama, tuleksid verd loovutama terved ja abivalmid noored.

Terve juuni kuulutas verekeskus „Uue doonori kuuks“. Juuni jooksul ootab verekeskus uusi doonoreid, jagab doonorluse kohta infot ning tutvustab Eesti elanikele veredoonorluse vajalikkust. Kõikide doonorite vahel, kes loovutavad verd doonortelkides, loosib Estours reisi kahele Egiptusesse, Rademar loosib doonorite vahel kümme 1000-kroonist kinkekaarti ning Baltic Tours viis 1000-kroonist kinkekaarti. Kõikide uute doonorite vahel loositakse juuni lõpus ajakirja Tervis Pluss tellimusi. Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kehakinnituse ning kinkepaki verekeskuse poolt.
Lisainformatsiooni leiab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee