kursus.jpg

Tartus toimus rahvusvaheline meistriklassi kursus kirurgidele ja anestesioloogidele

05.12.2018

Eelmisel nädalal, 26.-28. novembril toimus Tartus Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuses ning Eesti Maaülikoolis Definitive Surgical Trauma CareTM (DSTC) & Definitive Anesthetic Trauma CareTM (DATC) rahvusvaheline kursus Eesti arstidele. Tipptasemel kursusel, kus loengud ja arutelud vaheldusid praktilise osaga osales 16 kirurgi ja 8 anestesioloogi Eesti haiglatest. 

DSTC® ja DATC® on koostöös Kaitseväe Ühendatud Õppeasutusega korraldatav kord aastas toimuv kolmepäevane kursus, mis koosneb loengutest, multidistsiplinaarsetest juhuesitlustest, elavatest aruteludest ja praktikumidest. Kursuse käigus töötasid anestesioloogid ja kirurgid ühtse trauma meeskonnanna. Kursuse fookuses olid traumaanesteesia kriitilistes olukordades, kirurgiliste otsuste tegemine veritseval haigel ning kriitilises seisundis traumapatsientide lõikustehnikad

DSTC® kirurgide kursuse juht oli Regionaalhaigla ülemarst professor Peep Talving ning DATC® anestesioloogide kursuse juht oli Tartu Ülikooli Kliinikumi 2. intensiivravi osakonna juhataja Veronika Reinhard. Õpetajateks-instruktoriteks oli rahvusvaheline meeskond: Anders Holtan Norrast, Louis Riddez Rootsist, Maeyane Stephens Moeng ja Pieter van Wyk Lõuna-Aafrika Vabariigist ning Sérgio Faria Baptista Portugalist. Lisaks Eesti instruktorkandidaadid: Marko Murruste, Eve Härma, Kaie Stroo, Mari-Liis Ilmoja ja Ott Maasikas. Kursuse õppejõud esinesid ettekannetega ka 29.-30. novembril Tartus toimunud sõja- ja katastroofimeditsiini konverentsil.

Meistriklassi kursuse kirurgidele (DSTC®) ja anestesioloogidele (DATC®) Eestisse toonud professor Peep Talvingu sõnul on traumakäsitlus pidevas muutumises ja kriitilised olukorrad traumahaigete ravis nõuavad spetsiifilisi teadmisi. Prof Talving märkis: „Kui laialt levinud ATLS baaskoolitus tagab standardiseeritud ravivõimekused traumajärgse kuldse tunni sees paljudele erialadele, siis DSTC® ja DATC® ühendkursus on standardiseeritud, kõrgeima taseme koolitus anestesioloogidele ja kirurgiliste erialade arstidele strateegiliseks mõtlemiseks, kriitiliste ja tõestuspõhiste otsuste tegemiseks raskelt vigastatud patsientide käsitlemisel,“ lisades: „Kursus annab praktilisi kirurgilisi ja anesteesia oskusi käsitlemaks elutähtsate organite vigastusi ja füsioloogilisi nihkeid.“

Kursusel osalenud Regionaalhaigla üldkirurgi dr Indrek Seire hinnangul oli tegu väga hästi organiseeritud kvaliteetse kursusega, mis aitas standardiseerida kogu traumakäsitluse, öeldes: „ATLS® ja DSTC®/DATC® koos moodustavad asendamatu instrumendi kõigile meedikutele, kes tegelevad traumahaigetega.“ 

Lõuna-Aafrika Vabariigist pärit instruktoritel-kirurgidel õnnestus kohtuda ka Tartu Ülikooli rektoril Toomas Asseril külas olnud Lõuna-Aafrika Vabariigi suursaadikuga Eesti Vabariigis proua Francina Catherina Verweyga, kes soovis kohtuda koolitusel osalevate oma kodumaa kirurgidega. Professor Talvingu sõnul oli tegemist igati südamliku ja meeleoluka kohtumisega.