traumakoolitus.jpg

Tartus toimus DSTC+DATC rahvusvaheline kursus

14.12.2021

6.-8. detsembril toimus Tartus Combined Definitive Surgical Trauma Care (DSTC) ja Defitinive Anesthetic Trauma Care (DATC) rahvusvaheline kursus, kus osales kokku 24 Eesti arsti ja residenti. DSTC+DATC kursuse eesmärk on arendada traumade käsitlemisel arstide kirurgilisi ja anesteesia oskusi.

Regionaalhaigla ülemarst prof Peep Talvingu sõnul antakse DSTC+DATC rahvusvahelist kursust 30 erinevas riigis traumaravi tagavatele eriarstidele ja residentidele. "DSTC+DATC kursusel osalemine eeldab varasemat ATLS (Advanced Trauma Life Support) kursuse läbimist ehk on seega traumaravi n-ö "teine tund", mil esmased elustavad meetmed on rakendunud. Seekordne Tartus toimunud kursus keskendus arstide teadmiste täiendamisele raskelt veritsevate patsientide käsitlemisel ja kirurgiliste verejooksude kontrollimisel," selgitas prof Talving.

Sel aastal osales koolitusel 24 Eesti arsti, kellest 14 Regionaalhaiglast: Jelizaveta Gorošina, Mari Umbleja-Pulver, Lauri Käis, Diana Seljuškin, Toomas Ümarik, Indrek Mikomägi, Roland Martin Teras, Angelique Kuuli, Tanel Tõru, Juni Tenison, Elari Valk, Katerina Romaševski, Inga Karu, Rasmus Kurgpõld.

"Kursuse õppejõududeks on eriarstid nii Regionaalhaiglast kui Tartu Ülikooli Kliinikumist, lisaks osaleb alati ka rahvusvahelisi instruktoreid – Euroopast või Lõuna-Aafrikast. Kõik välisinstruktorid omavad suurt kogemust traumakolletest USA-s, Aafrikas või Aasias," ütles prof Talving ja lisas: "Laiapinnalise riigikaitse huvides teeme kursust koostöös Eesti Kaitseväe Akadeemiaga, operatiivsed simulatsiooniharjutused toimuvad Eesti Maaülikoolis."

DSTC kursuse juht on prof Peep Talving, DATC kursuse juht dr Veronika Reinhard. Instruktoritena osalesid kursusel Regionaalhaiglast anestesioloogid dr Eve Härma ja dr Priido Linntam, välisinstruktoritena Ville Vänni (Soome), John Louis Riddez (Rootsi) ja Jonathan Oliver White (Taani).

Eestisse toodi DSTC+DATC kursus prof Peep Talvingu eestvedamisel 2017. aastal. Kursuse juhtiv organisatsioon on The International Association for Trauma Surgery and Intensive Care (IATSIC).

Järgmise aasta detsembris oodatakse kursusele uusi osalejaid! Rohkem infot leiab: www.iatsic.org/DSTC/