Sugulisel teel levivate nakkuste testimine ning ravi

Testimine on parim viis saada meelerahu ning hoida enda ja teiste tervist. Suguhaiguste suhtes tuleks lasta end kontrollida, kui

  • oled olnud kaitsmata vahekorras (k.a purunenud või maha libisenud kondoom) uue või juhusliku partneriga.
  • sinu partneril on diagnoositud sugulisel teel leviv nakkus.
  • kahtled, et võid olla nakatunud, või sul on haigustunnused, mis sellele viitavad.

 

Samm-sammult: kuidas käib testimine

Enne testimist

Korrektsete analüüsitulemuste saamiseks peaksid enne uriiniproovi andmist olema vähemalt 2 tundi urineerimata ja pesemata. Lisaks ei saa proovi anda menstruatsiooni ajal. Oluline on arvestada ka nn aknaperioodi ja anda analüüsid alates 7 päeva pärast võimalikku nakatumist.

Regionaalhaigla naha- ja suguhaiguste keskuse polikliinikus (registratuur 10) saab ennast kontrollida ilma saatekirjata. Aega pole vaja panna - tule lihtsalt registratuuri 10 kohale. 

Polikliinikus kohapeal

Kui sul on ravikindlustus, on testimine tasuta. Muul juhul on võimalik tasuda teenuse eest vastavalt tasuliste teenuste hinnakirjale. Kindlustamata patsiendil tuleb tasuda visiiditasu, sellele lisandub tasu analüüside eest.

Kõigepealt tuleb täita Eesti naha-ja suguhaiguste seltsi koostatud suguhaiguste riski hindamise küsimustik. Analüüsid tehakse uriinist ja/või verest ning on seega kiired ja enamasti valutud. Uriinist kontrollitakse gonorröad, klamüüdiat, mükoplasmat ja trihhomoniaasi, ning verest HIVi, süüfilist ja hepatiite. 

Pärast testimist

Analüüside vastused leiad digiloost 2 tööpäeva jooksul. Õde kontrollib analüüside tulemused ja positiivse testitulemuse korral võtab sinuga esimesel võimalusel ühendust, et leppida kokku aeg arsti vastuvõtule ja arutada ravivõimalusi.

Kui sul pole ravikindlustust ja digilugu, kust analüüside tulemusi kontrollida, võetakse sinuga ühendust telefoni teel. Soovi korral võid ka ise polikliinikusse helistada ja tulemuste kohta uurida.

Regionaalhaigla_suguhaiguste_testimise_protsess_PERH.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktid

Kui sul on vastuvõttu või testimise korraldust puudutavaid küsimusi, helista naha- ja suguhaiguste keskuse polikliiniku telefonil 617 2970.

Polikliiniku registratuur ei vasta meditsiinilistele küsimustele. Positiivse tulemuse korral võtab õde sinuga ise ühendust. Vajadusel on sul võimalus helistada ja nõu pidada ka oma perearstiga.

Ennetus

Seksuaaltervise Liidu kodulehelt leiad infot suguhaigustest hoidumise, kaitsevahendite jm seksuaaltervist puudutava kohta.