Regionaalhaiglal on uus lineaarkiirendi vähihaigete kiiritusraviks

06.10.2006 Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogiakeskuses (Hiiu 44) avati 4. oktoobril uus kiiritusravi lineaarkiirendi, mis on esimene omataoline Eestis. Uue kiirendi kasutusele võtmisega paraneb märgatavalt patsientide ravikvaliteet.

Kiiritusravi on üks vähiravi liike. Lineaarkiirendi abil on võimalik teostada kiiritusravi järgides kasvaja kuju ja asendit. Kiiritusravi ülemarsti Maire Kuddu sõnul säästab meetod maksimaalselt terveid kudesid, lubab tõsta kiirgusdoosi kasvajas ning see suurendab tõenäosust hävitada kasvaja.

Uus kiirendi on toodetud Ameerikas firma Varian poolt, mis on kõige levinum kiiritusaparaatide tootja. Aparaat soetati Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) vahendusel ja kaasosalusel, kellega Regionaalhaiglal on hea koostöö.

Kokku investeeriti kiirendi soetusesse ja ruumide remonti 21,2 miljonit krooni, millest Keskkonnainvesteeringute keskuse toetus oli 1,4 miljonit krooni, Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri toetus 2,9 miljonit krooni ja Regionaalhaigla finantseering 16,9 miljonit krooni. Kiirendi soetus läks maksma 18,8 miljonit krooni ning ruumi ehitus-remont 2,4 miljonit krooni.

Eestis on aastas ligikaudu kuus tuhat uut vähijuhtu, kellest pooled vajaksid kiiritusravi. Onkoloogiakeskuses saab aasta jooksul ravi umbes tuhat patsienti ja Tartus viissada.