Regionaalhaigla verekeskus laiendas doonorite valikukriteeriumeid

24.05.2021

Regionaalhaigla verekeskus kaasajastas doonorite valikukriteeriumeid ja piiranguid – nüüd saavad vereloovutusele tulla ka doonorid, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid või antidepressante.

Regionaalhaigla doonorluse osakonna juhataja-ülemarst Gulara Khanirzayeva sõnul mõjutab valikukriteeriumite muudatus enim just neid doonoreid, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid. „Kui varasemalt oli nende ravimitega vereloovutamine vastunäidustatud, siis praeguste kriteeriumite järgi saab täisverd loovutada juhul, kui doonor on ravimi tarvitamisega alustanud vähemalt kaks nädalat tagasi, ravimite mõjul on vererõhk stabiilne ja normi piirides ning ei esine tüsistusi,“  ütles dr Khanirzayeva ning lisas: „Samuti on nüüdsest vereloovutus lubatud neile, kes tarvitavad antidepressante ja kelle enesetunne on hea.“

Dr Khanirzayeva sõnul on valikukriteeriumite ja piirangute järjepidev kaasajastamine vajalik. „Veredoonorite valik peab olema õiglane ja tagama doonoritele heaolu ja hea tervise, ühtlasi peab vereülekanne olema ohutu patsiendile. Lisaks peame arvestama epidemioloogilise olukorraga riigis ja patsientidest lähtuvalt doonorivere vajadustega. Kõik vastuvõetud muudatused on kooskõlas nii Euroopa Liidus kui ka Eestis kehtivate õigusaktidega ja Euroopa Nõukogu vastavate juhistega,“ nentis dr Khanirzayeva.

Lähemalt saab vereloovutusega seatud piirangutega tutvuda Regionaalhaigla verekeskuse kodulehel. Täiendavate küsimuste korral soovitame konsulteerida doonorite arstidega telefonidel 617 3009 või 617 3042.