Meningiiditekitajate viiruste DNA liikvoris (paneel)

Meningiiditekitajate viiruste DNA liikvoris (paneel) (MeningitisVir DNA panel)

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi molekulaardiagnostika labor

Telefon: 617 1769

 

Üldiseloomustus

Uuringu eesmärgiks on määrata patsientide seljaajuvedelikust järgmisi meningiidi tekitajaid: Herpes simplex viirus 1 ja 2 (HSV1 ja HSV2), Varicella zoster viirus (VZV), Epstein-Barri viirus (EBV), tsütomegaloviirus (CMV), inimese herpes viirus 6 (HHV6) ja inimese enteroviirus (HEV).

Meningiiti ehk ajukelmepõletikku põhjustab haigustekitaja sattumine ajukelmetele. Vastavalt tekitajale jaotatakse meningiit bakteriaalseks või viiruslikuks.

Viiruslik meningiit võib esineda igas vanuses patsientidel kuid on sagedasem väikelaste hulgas. Viirused võivad kesknärvisüsteemi sattuda vere ja närvikoe kaudu. Kõige sagedasemad tekitajad on inimese enteroviirus (85% viiruslikust meningiidist) ning herpese perekonda kuuluv HSV2. Enamik patsientidel esineb 18-36 tunni jooksul palavik, peavalu, iiveldus, kange kael, lööve ja väsimus. Viirusliku meningiidiga patsientidel võib toimuda spontaanne vaimse seisundi taastumine.

Inimese herpesviirusega nakatumine võib toimuda igal aastaajal ning on tihti isemööduv. Kui nakkus on seotud entsefaliidiga, võib Aclycloviriga ravimine suremust märgatavalt vähendada. HSV1 on kõige sagedasem sporaadilise entsefaliidi tekitaja. HSV2 infektsioonid kesknärvisüsteemis on seotud viirusliku meningiidiga ning tavaliselt eelneb sellele genitaalne HSV2 nakkus. Nakatumine võib toimuda sugulisel teel, aga ka emalt lootele. CMV võib AIDSi patsientidel põhjustada ägedat entsefaliiti. Kaasasündinud CMV on väga tõsine suure suremusega infektsioonivorm.

Inimese enteroviirusega nakatumine toimub enamasti fekaal-oraalnakkuse kaudu, kuid võib levida ka respiratoorseid kanaleid kaudu. Enteroviirused on üldlevinud suvel ja varasügisel. Seotud kliinilised nähud hõlmavad farüngiiti, pleurodüünia, lööve ja perikadriit.

 

Näidustused

  • Viirusliku meningiidi diagnoosimine

 

Referentsväärtus

Negatiivne

 

Kliiniline tõlgendus

Positiivne tulemus viitab antud tekitajast põhjustatud infektsioonile. Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni olemasolu, kliinilise kahtluse püsimisel on näidustatud kordusuuringud.

Proovimaterjal/-materjal

Liikvor (CSF)

Proovianum

Lisandita katsuti; minimaalne kogus 500 µl

Proovimaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

+20...+25 oC 4 h

+2...+8 oC 3 päeva

 

Segavad tegurid

Viskoosne materjal

Teostamise sagedus

24 h CITO

Mõõtemeetod

PCR

HK kood

66608 x 7

 

Kasutatud kirjandus

  1. Seeplex® Meningitis ACE Detection V2.0, 07.2011.

 

Koostanud: Silvia Jänes, laborispetsialist

21.09.2017

Laboriuuringute valdkond