Kolposkoopia

Kolposkoopia on uuring, mille käigus uuritakse emakakaela mikroskoobi sarnase suurendava aparaadi ehk kolposkoobi abil, et avastada emakakaela vähki või vähieelset seisundit, hinnata leitud kolde suurust ja võtta koetükikesi histoloogiliseks uuringuks ehk biopsiaks. Kolposkoopia tüsistused on harvad.

Kolposkoopiale suunatakse muutuste tõttu emakakaelalt võetud analüüsides või ka muudel põhjustel, näiteks vahekorra järgsed veritsused. Kolposkoopiat ei teostata menstruatsiooni ajal.

Uuringu eelselt on soovitatav hoiduda suguelust ja mitte kasutada tupekaudseid ravimeid 24 tundi. Võimalusel tühjendage kusepõis vahetult enne uuringut.

Uuring on sarnane tavalisele günekoloogilisele läbivaatusele, kuid kestab pisut kauem. Uuringu ajal kasutatakse 3–5% äädikhappe lahust ja mõnikord ka joodi lahust. Informeerige kindlasti oma arsti, kui Teil on äädika või joodi suhtes allergia.

Uuringu järgselt võite jätkata igapäevatoiminguid. Biopsia võtmisega võib kaasneda kahe-kolme päeva jooksul veresegune voolus. Biopsia võtmise järgselt tuleks hoiduda kuumast saunast, vannist, suguelust ja ujumisest.

Koeproovi tulemustest teavitab Teid arst.