rinnakab.jpg

Kingi endale meelerahu - külasta rinnakabinetti!

13.12.2017

Naised hoolige oma tervisest ning tulge rinnakontrolli! Regionaalhaiglas on avatud kaks rinnakabinetti, kirurgiakliinikus asuvat rinnakabinetti saab külastada ka ilma saatekirjata. 

Rinnakabinetti on oodatud naised kõikjalt Eestist, kui esineb rinna-alaseid probleeme, küsimusi või kaebusi, samuti võivad julgelt pöörduda ka mammoloogi ravi mittevajavad naised rindade regulaarseks kontrollimiseks. 

Aastas avastame üksnes Regionaalhaigla rinnakabinetis 80-100 esmast rinnavähi juhtu, s.o ca 15 % kõigist Eesti esmasjuhtudest. Viie aastaga on Regionaalhaigla rinnakabinetti külastanud rohkem kui 15 000 naist, neist 400 naisel on avastatud kontrolli tulemusena rinnavähk. Rinnakabinettidel on kujunenud väga hea koostöö perearstidega ning teiste eriarstidega, kes meie tööd usaldavad ning oma patsiente heal meelel meile suunavad, teades, et patsient saab siin abi ja kõik vajalikud uuringud tehtud.

Võimalik tulla nii saatekirjaga kui ka saatekirjata

Diagnostikakliiniku kabinetti pöördumiseks on vajalik perearsti või mõne muu eriarsti saatekiri. Oodatud on nooremad rinnakaebustega naised, rinnavähi riskigruppi kuuluvad naised (perekonnas emal, õel või vanaemal on diagnoositud rinnavähk), Eesti sõeluuringu sihtgrupist vanuse tõttu välja jäänud eagrupi naised (risk haigestuda jääb kõrgeks ka vanemas eagrupis, keda skriiningule enam ei kutsuta), samuti kindlustuseta naised – nemad peavad küll oma uuringute eest vastavalt Haigekassa hinnakirjale ise maksma.

Lisaks diagnostikakliiniku rinnakabinetile töötab rinnanõustamise kabinet ka kirurgiakliiniku ruumes ja sinna võivad naised pöörduda ilma saatekirjata. Konsultatsiooni järgselt suunatakse patsiendid mammograafiale või ultraheliuuringule ning uuringute vastused konsulteerib radioloogile lisaks ka kogenud rinnakirurg.

Rinnakabinetti pöördujatele teostatakse õde-nõustaja või ämmaemanda  poolt küsitlus ja läbivaatus, vajadusel määratakse koostöös arstiga radioloogilised uuringud ning haiguse kahtlusel võetakse ka koeproov haiguskoldest. Lisaks lühikestele järjekordadele on rinnakabinetil veelgi eeliseid ̶ kui radioloog kontrolli käigus rinnakasvaja avastab, suunatakse patsient kiiresti edasi mammoloogi vastuvõtule, mida tavasituatsioonis peaks patsient üsna pikalt ootama, lisaks on patsiendil vastuvõtule tulles juba uuringud tehtud ja diagnoos teada ning ta saab kohe alustada vajaliku raviga. Rinnakabinet muudab ravile jõudmise ahela patsiendile kiireks ja mugavaks ning ravi saab varem alata. Vähetähtis pole siinjuures fakt, et mida varasemas staadiumis rinnavähk avastada, seda vähem ressurssinõudev ning patsinedile koormav on ravi ning seda paremad ravitulemused ̶ varases staadiumis rinnavähist on suur tõenäosus täiesti terveneda.

Kabinet töötab kõigil tööpäevadel 10–16, telefon vastuvõtule registreerimiseks on 617 2405 (kabineti assistent) ning 617 1049 ( Regionaalhaigla kõnekeskus), registreeruda saab ka digiregistratuuri digiregistratuur.ee kaudu.

Saatekirjata patsiendid saavad pöörduda teisipäeviti ja neljapäeviti kl.08.30-11.10 Kirurgiakliiniku registratuuri 15  ning lisaks ülaltoodud telefonidele helistada ka tel 6172361.

Mida saab ise teha rinnavähi varajaseks avastamiseks?

Kõik naised peaksid regulaarselt kontrollima oma rindu, sest rinnavähk võib areneda ka kahe uuringu vahelisel ajal.
Kui märkate midagi tavapärasest erinevat – rinda tekkinud sõlmed või tihendid, eritus rinnanibust, rinna suuruse või kuju muutus, rinnanibu sissetõmme ning naha muutus, rinna punetus, kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine –, pöörduge kohe perearsti või naistearsti poole.
Kord kuus (pärast menstruatsiooni) tuleks rindu vaadelda ja kompida, et tihendi tekkimisel pöörduda arsti juurde võimalikult vara.
Soovitatav on ka rindade arstlik kontroll perearsti või naistearsti juures vähemalt kord aastas.