III sisehaiguste osakond

III sisehaiguste osakonda kuulub:

  • Endokrinoloogia üksus
  • Gastroenteroloogia üksus
  • Reumatoloogia üksus

Endokrinoloogia

Endokrinoloogia on teadus ja sisemeditsiini eriala, mis tegeleb hormonaalsete häirete diagnoosimise ja raviga. Kõige levinumad haigused on diabeet ja kilpnäärme funktsioonihäired, millega sageli tegelevad perearstid. Haruldasemate haiguste ja keerukamate haigusjuhtude diagnoosimise, ravi ja jälgimisega tegelevad tavaliselt endokrinoloogid, kes on vastava erialase koolitusega arstid. 

Patsientide konsulteerimine toimub endokrinoloogia polikliinikus, osakonnas ja ka teistes Regionaalhaigla kliinikutes ja allüksustes. Kõik meie haigla endokrinoloogid on oma eriala tunnustatud spetsialistid, kes täiendavad end pidevalt nii Eestis kui välismaal. Meie arstide osalusel ja juhendamisel on valminud mitmed ravijuhendid ja õppematerjalid. Eriala arvamusliidritena esinetakse sageli ettekannetega nii teadus- kui ka terviseedendusüritustel. Kõrgema etapi raviasutusena on meie endokrinoloogidele iseloomulik suurem kogemus just haruldaste endokriinpatoloogiate ravis.

Endokrinoloogia üksus asub Y-korpsuse 4. korrusel.

Gastroenteroloogia

Gastroenteroloogia on eriala, mis tegeleb seedetrakti probleemidega. Nende hulka kuuluvad mao-, peensoole-, jämesoole-, maksa-, sapiteede- ja kõhunäärmehaigused. Gastroenteroloog on arst, kellel on spetsiaalne koolitus ja ainulaadne kogemus seedetrakti ja maksa haiguste ravis.

Meie haigla gastroenteroloogid ravivad haigeid statsionaaris, päevaravis ja võtavad patsiente vastu  konsultatiivses polikliinikus. Oleme ühinenud e-visiidi teenusega ning läbi selle konsulteerime ka perearste. Lisaks on avatud gastroenteroloogia õe kabinet, kus koolitatud õde nõustab kroonilise C- ja B-hepatiidi ravil olevaid patsiente ja põletikulise soolehaiguse diagnoosi saanud patsiente.

Meie eesmärk on käsitleda patsienti tervikuna, ravides mitte üksikut haigust, vaid aidates ja nõustades patsienti ja vajadusel tema lähedasi. 

Gastroenteroloogid teostavad uuringuid, mis hõlmavad nii seedetrakti endoskoopilisi protseduure kui ka tulemuste tõlgendamist. Endoskoopilisi söögitoru-, mao-, kaksteistsõrmiksoole, peen- ja jämesooleuuringuid teeme endoskoopiaosakonnas. Endoskoopiaosakonna tingimused võimaldavad meil kasutada kõige uuemaid ja atraktiivsemaid uuringu- ja ravimeetodeid. Regionaalhaigla kui multidistsiplinaarne suurim meditsiiniline keskus Põhja-Eestis tegeleb keeruliste patsientidega, kellel esinevad mitmed eri organsüsteemide haigused. Gastroenteroloogidel on tihe koostöö teiste erialade parimate spetsialistidega: kirurgide, radioloogide, patoloogide, infektsioonhaiguste arstide, reumatoloogide, sisearstide ja hematoloogidega.

Gastroenteroloogia üksus asub 2. korrusel C korpuses.

Reumatoloogia

Reumatoloogia on sisemeditsiini eriala, mis tegeleb põletikuliste liiges- ja lihashaigustega ning süsteemsidekoe haiguste ravi ja diagnostikaga. Reumatoloogia kui eriala praktiseerimist alustati Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku juures 2002. aastal.

Reumatoloogia eriala alla kuuluvad luu- ja liigessüsteemi põletikulised haigused, veresoonte ja sidekoehaigused, autoimmuunsed põletikulised haigused, selja ja liigeste degeneratiivsed haigused ning metaboolsed haigused, mis avalduvad tugiaparaadi kahjustuses. Regionaalhaiglas tegeleme eelkõige reumaatiliste haiguste ambulatoorse ja päevaraviga. Haiglaravile kuuluvad põletikulised autoimmuunsed süsteemsidekoe haigustega patsiendid, kellele saame pakkuda multidistsiplinaarset ravi. Reumatoloogid teevad väga head koostööd haigla teiste erialade spetsialistidega, nt nefroloogide ja pulmonoloogidega. Tänu koostöövõimalustele on meie haiglast saanud suurim vaskuliitide ravi keskus Põhja-Eestis.

Erialast ambulatoorset vastuvõttu teeme iga päev kahes kabinetis. Meie vastuvõtukabinettides on olemas ultraheliaparaadid ning kõik arstid valdavad liigeste ultraheli diagnostikat. See annab suurepärase võimaluse hinnata kohe liigeste staatust ja vajaduse korral teha protseduure.

Ambulatoorseid vastuvõtte teeme ka kolm korda kuus Läänemaa Haiglas, et tagada sealsete patsientide kiire ja mugav juurdepääs reumatoloogile.

Bioloogiline ravi on tänapäevane ravimeetod eelkõige reumatoidartriidi, spondüloartriidi ja psoriaatilise artriidi korral, kui tavaravimitega ei ole saavutatud soovitud tulemust. Meil on bioloogilise ravi kogemused alates 2004. aastast, kui alustasime juveniilse artriidiga patsientide ravimist. Alates 2007. aastast pakume bioloogilist ravi haigekassa teenusena. Vastavalt haigusele manustatakse patsiendile ravimit, kas nahasisese süstena või veenisisese infusioonina. Alates 2015. aastast kasutame bioloogilist ravi ka vaskuliitide, luupuste ja teiste süsteemhaiguste korral, kui traditsioonilise raviga tekib haiguse ägenemine või on tegemist fertiilses eas naistega, kelle puhul tsütostaatiline ravi ei ole näidustatud.

Päevaravi on mõeldud plaanilistele haigetele, kes vajavad haiguse tõttu pidevalt erinevaid ravikuure. Esmane diagnoosimine ja ravi alustamine toimub tavaliselt statsionaaris ehk haiglas, kuid edasine ravi jätkub juba päevaravis. Päevaravis käivad kõik põletikulist liigeshaigust põdevad patsiendid, kes vajavad ravi manustamist veenisiseselt. Samuti jätkavad päevaravis vaskuliidi haiged ja luupushaiged, kes vajavad haiguse tõttu veenisisest ravi.

Alates 2004. aastast oleme osalenud rahvusvahelises projektis EUSTAR. Teeme pidevalt koostööd teiste reumatoloogiaosakondadega nii Tartu Ülikooli Kliinikumis kui Ida-Tallinna Keskhaiglas. Koostööna on valminud bioloogilisel ravil olevate haigete register. Koostöös kardioloogide ja pulmonoloogidega tegeleme pulmonaalhüpertensiooni diagnoosiga patsientide ravi ja jälgimisega.

Alates 2018. aastast algatasime koostööprojekti hematoloogidega autoloogse tüviraku siirdamise osas süsteemse skleroosi haigetele, kellel on kiirelt arenev kopsu ja nahafibroos. Sellist ravivõimalust pakume ainsana Eestis. Esimene edukas tüviraku siirdamine süsteemse skleroosiga patsiendile toimus jaanuaris 2019.

Reumatoloogia üksus asub 4. korrusel A tiivas.

Reumatoloogilised patsiendid saavad helistada telefonil 5328 5462 või kirjutada aadressil reumatoloogia@regionaalhaigla.ee, kus nõu annavad meie kogenud reumaõed. 

III sisehaiguste osakond

Maris Abel

sekretär

617 3149