C-hepatiidi viiruse uuringud

C-hepatiidi viiruse uuringud (HCV Ab, HCV RNA QN)

Põhja-Eesti regionaalhaigla laboratooriumi automaatliini labor (tel 617 1027, 617 1661); molekulaardiagnostika labor (tel 617 1769, 617 1768)

 

Üldiseloomustus

C-hepatiidi viirus (HCV) on flaviviiruste sugukonda kuuluv välisümbrisega ühekordse positiivse RNA genoomiga viirus. Praeguseks on viirusest kirjeldatud üle 50 alamtüübi, mis on klassifitseeritud 6 genotüübiks.

HCV esineb kogu maailmas ja ligikaudu 3% maakera elanikest on selle viirusega nakatunud. Kõige rohkem on viirus levinud Aafrika, Vahemere idaosa ja Aasia riikides. HCV levib vere ja kehavedelike kaudu, kusjuures peamiselt toimub nakatumine parenteraalselt ja iseäranis seoses narkootikumide kasutamisega. HCV põhjustab sageli subkliiniliselt kulgevat akuutset ja kroonilist C-hepatiiti, mistõttu jääb haigus tihti diagnoosimata. Ligikaudu 70–85% HCV-nakkustest progresseerub kroonilise haiguseni, mille väljakujunemine sõltub nii patsiendi soost, vanusest, rassist kui immuunseisundist. Krooniline C-hepatiit võib aastakümneid pärast nakatumist põhjustada tsirroosi ja hepatotsellulaarset kartsinoomi.

C-hepatiidi diagnoosimine põhineb patsiendi verest HCV-spetsiifiliste immunoglobuliinide (HCV Ab) määramisel kombinatsioonis teiste testidega ehk HCV RNA ja alaniini aminotransferaasi (ALAT) määramisega. HCV Ab test on soovituslik sõeluuring tuvastamaks HCV-ga nakatunud inimesi. Kõiki antikeha-positiivseid patsiente tuleb pidada nakkusohtlikuks. Viiruse RNA kvantitatiivne (HCV RNA QN) uuring võimaldab määrata HCV hulka vereplasmas ja hinnata seeläbi ravi tulemuslikkust.

 

Näidustused  

  • HCV Ab: C-hepatiidi viirusinfektsiooni diagnoosimine
  • HCV RNA QN: ravivastuse jälgimine.

 

Referentsvahemik

Negatiivne

 

Kliiniline tõlgendus

  • HCV Ab positiivne tulemus – patsiendi veres leiduvad C-hepatiidi viiruse vastased antikehad. Positiivne tulemus näitab nii ägedat kui ka kroonilist infektsiooni ning ühtlasi jäävad need antikehad määratavaks läbi põetud C-hepatiidi ja viiruskandluse korral, mistõttu need antikehad ei ole immuunsuse näitajad. Kui HCV Ab testi tulemus on positiivne, tuleb kroonilise infektsiooni olemasolu kinnitamiseks teostada HCV RNA PCR uuring, sest ligikaudu 30% HCVga nakatunud inimestest vabanevad tänu tugevale immuunvastusele infektsioonist iseeneslikult ega vaja ravi.
  • HCV Ab negatiivne tulemus – patsiendi veres ei leidu C-hepatiidi viiruse vastaseid antikehi. Infektsiooni ei esine või liiga varane periood nakatumise järgselt. Kahtluse korral tuleks testida hiljem uuesti. HCV-antikehad muutuvad positiivseks 1–3 kuud pärast viirusega nakatumist. Nakkuse väga varajases staadiumis on võimalik patsiendi verest määrata ainult viiruse RNA-d (HCV RNA).
  • HCV RNA QN positiivne tulemus – patsiendi veres on HCV RNA avastatav ca 1 nädal peale nakatumist. HCV kvantitatiivne analüüs võimaldab määrata viiruskoopiate arvu 1 mL vereplasmas ning jälgida ajas viiruskoopiate dünaamikat. Vastus väljastatakse kujul IU/mL.
  • HCV RNA QN negatiivne tulemus – patsiendi veres ei leidu HCV RNA-d või on viiruskoopiate arv alla määramispiiri. Viimasel juhul võib olla tegemist peale nakatumist liiga  varajase testimisega (vähem kui nädal) või ravi saava patsiendiga.

      

HCV Ab

Proovi-/uuringumaterjal

veeniveri/seerum

Proovianum

Geeliga CAT katsuti (kollane kork)

Uuringumaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

Seerum

+25 oC          3 päeva

+2...+8 oC     1 nädal

-20 oC           3 kuud

Segavad tegurid

Biotiini suurte annustega (st >5 mg/ööpäevas) ravitavatelt patsientidelt ei tohi proovi võtta enne, kui biotiini viimasest manustamisest on möödunud vähemalt 8 tundi.

Teostamise sagedus

24 h

Mõõtemeetod

Elektrokemoluminestsents-immuunmeetod (ECLIA)

HK kood

66708

 

  HCV RNA QN

Proovi-/uuringumaterjal

veeniveri/plasma

Proovianum

Geeliga K2E EDTA katsuti (pärlmuttervalge kork)

Uuringumaterjali säilivusaeg, -temperatuur jt transpordi tingimused

Plasma

+25 oC          8 tundi

+2...+8 oC     72 tundi

-20 oC           6 nädalat

Segavad tegurid

-

Teostamise sagedus

E-R 8-16

Mõõtemeetod

qPCR (kvantitatiivne reaalaja polümeraasiahelreaktsioon)

HK kood

66611

 

Kasutatud kirjandus

  1. Infektsioonhaigused, ptk Hepatiidiviirused lk 204 – 212, ptk Viirushepatiidid 355 – 365. AS Medicina 2000.
  2. Reaktiivi infoleht – Cobas Anti-HCV II, Roche Diagnostics, versioon 6, 01/2017.
  3. Xpert HCV Viral Load originaaljuhend versioon 1.0
  4. World Health Organization, Hepatitis C http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-c

 

Koostanud Ave Lellep, laboratooriumi kvaliteedijuht, Kedy Medar, molekulaardiagnostika laborispetsialist

19.02.2020

Laboriuuringute valdkond