Anestesioloogiakliinik ja kirurgiakliinik töötavad suures osas X-korpuses!

08.02.2010

Tänaseks, 8. veebruariks on X-korpusesse kolinud anestesioloogiakliiniku erakorralise meditsiini keskus, intensiivravi keskus ja anesteesiakeskus. Kolimata on veel vaid barokamber.

Intensiivravi osakondade 40 ravivoodit jaotuvad kolme osakonna vahel tulenevalt patsientide profiilist ja töö iseloomust – I intensiivravi osakond (12 voodikohta), II intensiivravi osakond (9 voodikohta operatsioonijärgseks intensiivraviks) ja viimasena kolinud III intensiivravi osakond (11 voodikohta septiliseks intensiivraviks). Endiselt jääb Hiiu korpusesse intensiivravi osakond 8 voodikohaga.

Tänasest töötab täisvõimsusel operatsioonikeskus – ehk siis tehakse nii erakorralisi kui ka plaanilisi operatsioone uues korpuses - kella 15.40-ks on tehtud 6 erakorralist ja 36 plaanilist operatsiooni. Uutes ruumides töötab ka sterilisatsioonitalitus. 

Uues operatsioonikeskuses on 18 operatsioonituba, millest 2 tuba on ette nähtud erakorraliste operatsioonide teostamiseks ja ühte operatsioonituba kasutatakse esialgu ettevalmistustoana, ning ärkamispalat.

Operatsioonitoad on grupeeritud vastavalt operatsiooni kestvusele nelja gruppi:
I grupp – erakorralised operatsioonid
II grupp – kõhukoopa- (üldkirurgia, uroloogia, günekoloogia) ning pea- ja kaelapiirkonna operatsioonid;
III grupp – ortopeedia ja neurokirugia operatsioonid;
IV grupp – kardiokirurgia, veresoontekirurgia, rindkerekirurgia operatsioonid;

Operatsionitubade erialase ja funktsionaalse jaotusega saab tutvuda siin.

Tegemist on moodsa tipptehnoloogiliste võimalustega operatsioonikeskusega. Keskuse kasutada on terve korrus, 2257 m2 tööpinda.
Operatsioonitoad on võrdse suurusega, 49-52m2, ning varustatud vastavalt iga erialale vajaliku spetsiifilise aparatuuriga. 7 operatsioonituba on endoskoopiliste operatsioonide jaoks.

Kirurgiakliiniku juhataja dr Leonhard Kukk tutvustab: „Operatsioonitubade töökoormuse tõhusaks planeerimiseks jõuab kõikidest operatsioonitubade laes paiknevate kaamerate kaudu operatsioonikeskuse dispetšerpunkti pilt sellest, millises etapis on operatsioon, millal tuba vabaneb ning millal saab alustada uue operatsiooniga.“
Kõigis operatsioonitubades on uued, pikema eluea ja loomulikuma valgusega LED operatsioonivalgustid, kasutusele on võetud laminaarventilatsiooni süsteem, mille puhul operatsiooniala ümber tekitakse nn puhta õhu kardin, millega filtreeritakse operatsiooniruum.
Operatsioonikeskuses on kasutatud metall-moodul seinalahendust, mille puhul roostevabast terasest seinapaneelid on tugevdatud heliisolatsiooni ja kiirgusvarjestusega. Konstruktsioon on kergesti monteeritav-demonteeritav, mis loob haiglale operatiivse võimaluse lisada lühikese ajaga operatsioonitubadesse uusi vajalikke seadmeid või tõsta olemasolevaid ümber. Lisaks on operatsioonitubade seina- ja põrandakatete valikul lähtutud kõrgeimatest haiglahügieenireeglitest.
Dr Kukk rõõmustab: „Uut ajajärku Eesti kirurgias tähistab telekonverentsi korraldamise võimalus ühest operatsioonitoast – sinna on paigaldatud täisdigitaalne operatsioonitoa juhtimissüsteem. Aparaate saab juhtida puutetundliku ekraani kaudu ja operatsioonisaalis toimuvast saab teha ülekannet interneti kaudu konverentsisaali haiglas või väljaspool haiglat ning pidada sidet konverentsiruumi ja operatsioonitoa vahel“.

Aastas teostatakse Regionaalhaigla operatsioonikeskuses üle 22 000 operatsiooni, millest ca 30% on erakorralised. X-korpuses paiknevasse operatsioonikeskusesse koondatakse Mustamäe kirurgiline tegevus ning 2010. aasta sügisest ka Hiiu kirurgiline tegevus. Plaanilisi ja erakorralisi kirurgilisi operatsioone tehakse paljudel erinevatel erialadel: ortopeedia, neurokirurgia, uroloogia, günekoloogia, üldkirurgia, erinevate paikmete onkokirurgia, otorinolarüngoloogia, kardiokirurgia ja veresoontekirurgia, torakaalkirurgia, plastika- ja rekonstruktiivkirurgia, suu-, näo-ja lõualuukirurgia, pea- ja kaelakirurgia.