14. märtsil tähistame ülemaailmset neerupäeva

14. märtsil tähistatakse ülemaailmset neerupäeva

13.03.2019

14. märtsil on fookuses neerude tervis, sel aastal on neerupäeva teema "Terved neerud kõigile ja kõikjal" ("Kidney Health for Everyone Everywhere")

"Väga oluline on õigeaegselt tähelepanu pöörata neeruhaiguse riskiteguritele," rõhutas Regionaalhaigla neeruarst dr Annika Adoberg. Adobergi sõnul kulgeb neeruhaigus sageli märkamatult, sümptomid võivad tekkida alles siis, kui hävinud on juba 90% neerukoest, seetõttu on vajalik teada kroonilise neeruhaiguse riskitegureid.

Kroonilise neeruhaiguse riskiteguriteks on kõrgvererõhuhaigus või mõni muu südameveresoonkonnahaigus, suhkruhaigus, ülekaal, suitsetamine, äge neerukahjustus või kroonilise neeruhaiguse olemasolu perekonnas. Neerukahjustuse põhjuseks võivad olla mitmed reumatoloogilised haigused (nt süsteemne erütematoosluupus, vaskuliidid ehk süsteemsed veresoontepõletikud), hematoloogilised haigused (nt müeloom) või nakkushaigused (nt hepatiit, HIV, tuberkuloos). 

Neeruhaiguse tunnuseks võivad olla väsimus ja jõuetus, hingeldus, isutus, kuiv ja sügelev nahk, lihaskrambid, tursed jalgadel ning silmade ümber.  Neerufunktsiooni häire tuvastamiseks on vajalik ainult vereanalüüs ning uriinianalüüs.

Hinnanguliselt on 850 inimesel üle kogu maailma mingisugune neeruhaigus. Krooniline neeruhaigus on igal aastal vähemalt 2,4 miljoni surma põhjuseks. Äge neerukahjustus, mis on sage kroonilise neeruhaiguse põhjus, puudutab umbes 13 miljonit inimest üle maailma.